logo szkoły SZKOŁA PODSTAWOWA

 im. Józefa Wybickiego w Parkowie

Kontakt:  SP Parkowo, Parkowo 6, 64-608 Parkowo, tel/fax  67/26 10 505  e-mail: zsparkowo@wp.pl
budynek szkoły

 
Strona główna
Aktualności
Dyrekcja
Grono Pedagogiczne
Pracownicy szkoły
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Uczniowie
Absolwenci
Historia szkoły
Patron szkoły
Hymn, godło i sztandar
Nadanie imienia
Sala Tradycji
Organizacje szkolne
Klasy sportowe
Szkoła Promująca
zdr
owie
UKS
Osiagnięcia sportowe
Klub Olimpijczyka

Teatry szkolne

Wolontariat szkolny

Archiwumoke


CKE


KLUB OLIMPIJCZYKA
opiekun - mgr Krzysztof DziałoROK SZKOLNY 2019-2020
Parkowo, 26 października 2019 roku

Z PARKOWA NA GALĘ 100-LECIA PKOL

12 października 1919 roku w Krakowie powstał Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich. W tym roku przypada więc setna rocznica istnienia jednej z najbardziej popularnych organizacji w Polsce. Na jej dorobek składa się start ponad 3000 naszych rodaków, którzy z igrzysk olimpijskich przywieźli 305 medali. Do tego dodać trzeba organizację tysięcy imprez i uroczystości przez Rodzinę Olimpijską, którą tworzą olimpijczycy kilku pokoleń, ich trenerzy, a także działacze na zasadach wolontariatu pracujący w Radach Regionalnych i Klubach Olimpijczyka.  Jednym z takich ogniw jest działający już blisko trzydzieści lat w strukturach PKOl Klub Olimpijczyka w Szkole Podstawowej w Parkowie (został zarejestrowany jako jeden z pierwszych w Polsce pod numerem 12 -  i co ważne, działa do dziś).

26 października2019 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 100-lecia PKOl. Znaleźli się na niej najwybitniejsi sportowcy-olimpijczycy, medaliści igrzysk olimpijskich począwszy od igrzysk w Helsinkach (1952), aż po PyeongChang. Od sław olimpijskich mogło się zakręcić - i kręciło się - w głowie. Gdzie człowiek się obrócił to zahaczył o mistrza olimpijskiego: Franke, Fortuna, Skorek, Kozakiewicz, Wszoła, Lubański, Wroński, Sycz, Kucharski, Korzeniowski, Jędrzejczak, Włodarczyk, itd., itd. Samo wymienianie wszystkich medalistów zajęłoby kilka stron. To było największe w historii zgromadzenie mistrzów na 1 m2. Obok polskich mistrzów gośćmi Gali byli także, m.in.: prezydent RP Andrzej Duda, prezydent MKOl Thomas Bach, prezydent Europejskich Komitetów Olimpijskich Janez Kocijancic, minister sportu i prezydent WADA Witold Bańka.

Gości powitał gospodarz uroczystości, prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, a po nim głos zabierali: A. Duda, T. Bach, J. Kocijancic i W. Bańka, który zwrócił się z apelem do wszystkich "Brońmy tej jedynej wartości: czystego, pięknego sportu i olimpizmu".

Niezwykle wzruszającym momentem Gali było wręczenie złotego medalu olimpijskiego z igrzysk olimpijskich w Londynie (2012) - po dyskwalifikacji za doping zwyciężczyni Tatiany Łysenko - Anicie Włodarczyk. Przy dźwiękach hymnu olimpijskiego i Mazurka Dąbrowskiego prezydent MKOl Thomas Bach zawiesił należny jej złoty medal na piersi, a widownia Teatru Wielkiego zastąpiła widownię na stadionie olimpijskim w Londynie.

W części artystycznej widzowie przeżyli wędrówkę w czasie poprzez olimpijskie areny w rytm melodii wykonywanych przez Chór i Orkiestrę Opery Narodowej pod dyrekcją Rafała Kłoczko.

Na zakończenie odbyło się przyjęcie, na którym płynęły, płynęły wspomnienia naszych wielkich mistrzów.

Wielkim zaszczytem, a zarazem podsumowaniem dokonań na niwie olimpijskiej Klubu Olimpijczyka w Parkowie było zaproszenie dla jego opiekuna Krzysztofa Działo do udziału w tej niezwykłej uroczystości. Klub otrzymał ponadto piękny, pamiątkowy medal z okazji 100-lecia PKOl.

Parkowo, 18 pażdziernika 2019 roku

OLIMPIJSKIE SEJMIKOWANIE

Klub Olimpijczyka ze Szkoły Podstawowej w Parkowie powstał w 1992 roku i należy do najstarszych w Polsce. W ciągu 27 lat działalności w Parkowie odbyło się dziesiątki uroczystości i imprez, m.in.: dwukrotnie Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka, Integracyjne Dni Olimpijczyka, Biegi Olimpijskie, Pikniki Olimpijskie, konkursy olimpijskie, zawody sportowe, spotkania ze znanymi sportowcami i działaczami ruchu olimpijskiego (ponad dwustu medalistów, olimpijczyków i działaczy). Członkowie Klubu Olimpijczyka wyjeżdżali na największe imprezy i zawody związane z olimpizmem.
W piątek, 18 października 2019 roku delegacja uczniów z pp. Krzysztofem Działo i Robertem Dobrogowskim na czele wzięła udział w obradach Ogólnopolskiego Sejmiku Klubów Olimpijczyka w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Na zaproszenie Poznańskiego Stowarzyszenia Olimpijskiego - głównego organizatora Sejmiku - zjawili się przedstawiciele Klubów Olimpijczyka z całej Polski (ale tylko my byliśmy reprezentowani nie tylko przez dorosłych, ale i młodzież). Tradycyjnymi gośćmi Sejmiku były sławy polskiego olimpizmu, m.in.: Szymon Ziółkowski -złoty medalista olimpijski w rzucie młotem z Sydney, Mieczysław Nowicki - dwukrotny medalista olimpijski w kolarstwie z Montrealu, były prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, Marian Sypniewski - srebrny i brązowy medalista w szermierce, Marian Tałaj - brązowy medalista IO w judo z 1976 roku, itd. Nie zabrakło także przyszłych parlamentarzystów: Wojciecha Ziemniaka, Tadeusza Tomaszewskiego czy też dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania Ewy Bąk. Obrady Sejmiku otworzył w imieniu gospodarza, marszałka Marka Woźniaka, członek zarządu województwa wielkopolskiego Jacek Bogusławski, a następnie w imieniu PKOl gości powitał wiceprezes PKOl Mieczysław Nowicki. W czasie obrad mogliśmy wysłuchać trzech bardzo interesujących wykładów wybitnych znawców tematu olimpizmu: prof. Wojciecha Lipońskiego "Zapomniana kultura sportu", Szymona Ziółkowskiego "Igrzyska Olimpijskie - upadek ideałów" i prof. Ryszarda Wryka "Narodziny ruchu olimpijskiego w Polsce". Co dla nas szczególnie miłe podczas swojego wykładu prof. W. Lipoński wspomniał o Parkowie i jego dokonaniach na niwie olimpijskiej "To w Parkowie zastosowano po raz pierwszy w Polsce wzbogaconą przez profesora filozofii Hansa Lenka, niegdyś złotego medalisty w wioślarstwie, wymowę motta olimpijskiego: citius - altius - fortius - czyli szybciej, wyżej, silniej. Lenk dodał do tego motta słowa pulchrius et humanius - piękniej i humanistyczniej". Z ust jednego z największych znawców olimpizmu, w obecności tak znakomitych gości słowa te zabrzmiały dla nas szczególnie miło i jeszcze raz pokazały, że warto promować ideały olimpijskie w systemie wychowawczym szkoły. Po wystąpieniach tak znakomitych prelegentów przyszła kolej na dyskusję o działalności Klubów Olimpijczyka. W przerwie obrad mogliśmy podziwiać wspaniałą wystawę "100 lat Sportu Polskiego w medalierstwie" (pierwsze medale pochodziły z 1910 roku).
Niestety, nie mogliśmy uczestniczyć w całym Sejmiku (obrady trwały do późnych godzin, a także następnego dnia) gdyż już w sobotę czekała nas kolejna "uczta" - wyjazd na Memoriał im. Arkadiusza Gołasia w Zalasewie!

Parkowo, 19 października 2019 roku

Z MISTRZAMI ŚWIATA W ZALASEWIE

W piątek, 18 października mieliśmy zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w spotkaniu rodziny olimpijskiej w Poznaniu na Sejmiku Klubów Olimpijczyka. Zaledwie dzień później czekała na nas kolejna uczta duchowa - XV Memoriał im. Arkadiusza Gołasia w Zalasewie. Nie mogło na nim zabraknąć miłośników siatkówki z Parkowa - a po oszałamiających sukcesach polskiej reprezentacji w tym roku jest ich cała masa. Przecież SP w Parkowie jest szkołą sportową o profilu siatkarskim. Stąd też silna - blisko czterdziestoosobowa grupa dzieci i młodzieży wzmocniona szóstką z LO - pod przewodem Krzysztofa i Marzeny Działo, Magdaleny Walenciak, Miłosza Mumota i Krzysztofa Przybylskiego ruszyła w sobotę, 19 października aby dopingować najlepszych polskich siatkarzy opromienionych sukcesami w kwalifikacjach olimpijskich, Lidze Narodów, ME i PŚ. Jeśli do tego dodamy znakomitych siatkarzy zagranicznych, wspaniałych trenerów na ławkach oraz gwiazdy siatkarskie na trybunach to czekała nas prawdziwa siatkarska "uczta Lukullusa".
Tym razem do Zalasewa przyjechały cztery zespoły z top Plus Ligi: Skra Bełchatów, Jastrzębski Węgiel, PROJEKT (dawniej ONICO) Warszawa i ALURON WARTA Zawiercie. A na parkiecie jaśniało od gwiazd; mistrzowie świata: Konarski, Nowakowski, Kwolek, Wrona, Wojtaszek, Wlazły, Łomacz (przyjechali również, ale nie grali: Kochanowski, Kłos i Szalpuk); reprezentanci Polski: Fornal, Popiwczak, Bociek, Huber, do tego: Brizard, Tillie, Kampa, Fromm, Gładyr, Lyneel, Vigrass, Katić, Petković, Masny; na ławce trenerskiej: Andrea Anastasi, Roberto Santili, Mieszko Gogol i Mark Lebedew, a na trybunach mistrz olimpijski z Montrealu Ryszard Bosek. Można było dostać zawrotu głowy i oczopląsu patrząc na parkiet i na trybuny. Jeśli do tego dodamy najlepszych kibiców w Polsce, czyli Jurajską Armię z Zawiercia i kibiców Jastrzębskiego robiących fantastyczną atmosferę na trybunach to fanom siatkówki nic już nie było trzeba. A przepraszam, w tym roku gospodarze przygotowali jeszcze jedną atrakcję: siatkarskie muzeum przygotowane przez Volley Bajkę, w którym można było znaleźć autografy wszystkich polskich mistrzów świata, medale, koszulki, pamiątki po naszych znakomitych siatkarzach.
Jako pierwsi do boju ruszyli siatkarze PROJEKTU Warszawa i Jastrzębskiego Węgla. Siatkarze PROJEKTU, mimo kłopotów finansowych pokazali, że będą się w tym sezonie liczyć wygrywając gładko 3:0.
O godzinie 15.00 rozpoczęła się uroczystość otwarcia Memoriału. Orkiestra dęta ze Swarzędza oraz zespół taneczny Iskierki wyprowadziły wszystkie zespoły na parkiet gdzie dokonano ich prezentacji. Tradycyjnie już szczególnie wzruszający był moment gdy przypomniano postać Arkadiusza Gołasia - a na parkiecie było sporo jego kolegów z reprezentacji - oraz gdy mama Arka podziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację turnieju. Cała sala niemilknącą owacją na stojąco uczciła pamięć jednego z najwybitniejszych polskich siatkarzy w historii.
Na deser czekała nas rywalizacja Skry Bełchatów i ALURONU Zawiercie. Niesieni ogłuszającym dopingiem swych kibiców zespół z Zawiercia pokonał rywali z Bełchatowa 3:0.
Bogatsi o wspaniałe wrażenia, zdjęcia ze swoimi bohaterami, autografy gwiazd siatkówki wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi do Parkowa. To był bogaty w wydarzenia, niezwykły sportowo-olimpijski weekend dla uczniów z Parkowa, który na długo pozostanie w pamięci. 
Parkowo, 14 wrzesnia 2019 roku

OLIMPIJSKIE BIEGANIE W RACOCIE


Jak co roku do Racotu na stadion hippiczny zjechały rzesze amatorów biegania. Bieg olimpijski w Racocie im. Ireny Szewińskiej odbył się w tym roku po raz dwudziesty szósty. Wystartowało w nim około 2 tysiące osób, dzieci, seniorzy, ludzie niepełnosprawni. Prawie pięciokilometrowy dystans można było pokonać idąc biegnąc lub idąc z kijkami.  Wśród tego tłumu biegaczy już tradycyjnie nie mogło zabraknąć sympatyków olimpizmu i biegania z Parkowa. Blisko 30-osobowa grupa pod opieką Krzysztofa i Marzeny Działo, Magdaleny Walenciak, Moniki Nowaki Miłosz Mumota bawiła się znakomicie na wypełnionym słońcem hippodromie w Racocie.  
Impreza rozpoczęła się uroczyście od wciągnięcia na maszt flag: PKOl i SZS oraz zapalenia znicza olimpijskiego.  Biegaczy i przybyłych kibiców przywitał organizator imprezy, prezes SKS Jantar Racot, poseł  Wojciech Ziemniak, który podkreślał, że każdy uczestnik stając na starcie już jest zwycięzcą.  W tym roku wyróżnienie, w postaci możliwości zapalenia znicza olimpijskiego otrzymała młoda tenisistka Zuzanna Kubacha, tegoroczna uczestniczka Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy.  Pochodnia, od której zapalony został znicz jest prezentem od greckiego komitetu olimpijskiego, od tej pochodni zapalony był znicz olimpijski w Meksyku w 1968 roku.
Po części oficjalnej uczestnicy ruszyli do biegu, a do pokonania mieli trasę liczącą około 5km. Po biegu odbył się piknik rodzinny, podczas którego odbyło się losowanie atrakcyjnych nagród m.in. rowerów. I tu szczęście uśmiechnęło się do miłośników olimpijskiego biegania z Parkowa. Jeden z rowerów wylosował uczeń klasy VI Aleks, a komplet narzędzi Marta. Do tego jeszcze Konrad złapał wyrzucaną ze sceny piłkę do siatkówki. Wszyscy zadowoleni, uśmiechnięci wracaliśmy do Parkowa już umawiając się na następny wyjazd do zaprzyjaźnionego Racotu.

ROK SZKOLNY 2018-2019
Parkowo, 06 października  2018 roku

UCZTA SIATKARSKA W ZALASEWIE

                Minął zaledwie tydzień od wspaniałego triumfu naszych "złotych" siatkarzy na mistrzostwach świata w Bułgarii i we Włoszech, a kibice mogli spotkać niektórych z nich podczas XIV Memoriału Arkadiusza Gołasia, który odbył się w dniach 6-7 października, tym razem w Zalasewie k. Swarzędza.
Czy mogło nas tam zabraknąć?! Szkoły sportowej o profilu siatkarskim? Szóstego października 40-osobowa, silna grupa uczniów i absolwentów ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego oraz Klubu Olimpijczyka na czele z pp. K. Działo, M. Działo, M. Walenciak, M. Binkowską i K. Przybylskim spędziła cudowne popołudnie i wieczór w pięknej, nowoczesnej hali w Zalasewie.
Cztery drużyny, które przyjechały uczcić pamięć jednego z najlepszych środkowych w historii siatkówki - Arkadiusza Gołasia - aż roiły się od gwiazd i reprezentantów wielu krajów: Matej Kazijski, Łukasz Żygadło, Nikołaj Penczew, Benjamin Toniutti, Bruno Rossard, Andrzej Wrona, Oleh Ahrem, Grzegorz Bociek, Michal Masny, Nicolas Hoag, Antoine Brizard... i tak długo jeszcze moglibyśmy wymieniać. My jednak szczególnie czekaliśmy na trójkę naszych mistrzów świata: MVP MŚ Bartosza Kurka, Bartosza Kwolka i Damiana Wojtaszka. ZAKSA Kędzierzyn, ONICO Warszawa, Aluron, Virtu Warta Zawiercie, a przede wszystkim nowy "dream team" w polskiej siatkówce Stal Stocznia Szczecin poważnie potraktowały ostatni sprawdzian przed startem ligi.  
Oprócz tego na ławkach trenerskich i trybunach można było spotkać wiele gwiazd polskiej i światowej siatkówki: Ryszard Bosek, Stephane Antiga, Radostin Stojczew, Mark Lebiediew, Piotr Gacek, Mikołaj Mieszko Gogol, Andrea Gardini, Sebastian Świderski. Kibice mogli zdobyć od nich autografy, zrobić sobie wspólne zdjęcie, porozmawiać podczas meczów, przerw i po meczach. Trzeba przyznać, że siatkarze bardzo chętnie i z dużą dozą cierpliwości byli do dyspozycji widzów.
W pierwszym meczu spotkały się zespoły Stali Stocznia Szczecin i ZAKSY Kędzierzyn. Po zaciętym i emocjonującym meczu lepsi okazali się przedstawiciele "nowej siły" w polskiej siatkówce Stal Stocznia Szczecin zwyciężając 3:1.
W przerwie między meczami odbyło się uroczyste otwarcie turnieju. Oficjalnego rozpoczęcia dokonali burmistrz Swarzędza i mama Arka Gołasia Danuta. Ważnym punktem turnieju są licytacje wielu wspaniałych pamiątek, koszulek, piłek i innych gadżetów. Zebrane środki z licytacji przeznaczane są na turnusy rehabilitacyjne dla dwójki niepełnosprawnych Asi i Bronka.
W drugim meczu zespół z Warszawy ONICO z dwoma mistrzami świata w składzie po zaciętym meczu pokonało wzmocnione wspaniałymi i głośnymi kibicami -  "Jurajską Armią" - Aluron Virtu Warta Zawiercie również 3:1.

                "To była prawdziwa biesiada dla serc", można powiedzieć parafrazując słowa "Biesiady olimpijskiej" Tadeusza Kubiaka. Siatkarska uczta w wykonaniu gwiazd volleyball'u, jedyna w swoim rodzaju atmosfera na trybunach na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników Memoriału.                          

"I my tam byliśmy, i - wprawdzie nie miód i wino - ale siatkarską ambrozję piliśmy".

>>> GALERIA <<<Parkowo, 25 września 2018 roku

SŁONECZNY DZIEŃ SPORTU I OLIMPIZMU

    Sport i aktywność fizyczna mają znaczny wpływ na nasze dobre samopoczucie. Aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów życia społecznego, uczy poszanowania wartości, szacunku dla innych, przestrzegania zasad, poczucia solidarności i chęci do podejmowania zwiększonego wysiłku. Niestety poziom aktywności fizycznej nie tylko nie rośnie, lecz nawet spada. Odpowiedzią na to ma być organizowany od 2014 roku Europejski Tydzień Sportu. Wydarzenie ma na celu promowanie aktywności fizycznej na poziomie lokalnym. Hasłem tegorocznej edycji jest "It’s time to #BeActive" ("Czas na bycie aktywnym").

    "W naszej sportowej szkole chyba nikogo nie trzeba zachęcać do uprawiania sportu. Od lat organizujemy dziesiątki imprez i zawodów sportowych i olimpijskich. Turnieje, zawody, Integracyjny Dzień Olimpijski, spotkania ze sławnymi sportowcami, dziesiątki godzin WF-u i treningów  na stałe wpisały się w program naszej działalności. Nikt więc nas nie musiał namawiać do udziału w Europejskim Tygodniu Sportu" - powiedziała 25 września,  na otwarciu Integracyjnego Dnia Olimpijskiego oraz Europejskiego Tygodnia  Sportu, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Parkowie Danuta Talar –Soloch.

    Gośćmi szczególnymi tego dnia byli mistrzowie sportu paraolimpijskiego: trener i mistrz w jednej osobie - Andrzej Wróbel – trzykrotny mistrz igrzysk paraolimpijskich w Barcelonie w 1992 roku w biegu na 800 m oraz w Atlancie w 1996 i Sydney w 2000 roku na 1500 m  i jego wychowanek, tegoroczny mistrz Europy w biegach na 200 i 400 m  z Berlina, ubiegłoroczny brązowy medalista MŚ  Michał Kotkowski.

    Spotkanie rozpoczęło się od utworu "Niepokonani" zespołu Balcanica i "Ody do sportu" Pierre'a de Coubertin w wykonaniu: Moniki, Magdy, Bartosza i Kuby. Następnie film z Montrealu, z biegu na 400 m kobiet przypomniał wszystkim niepowetowaną stratę jaką poniósł sport polski w tym roku, zmarłą w czerwcu Pierwszą Damę Polskiego Sportu Irenę Szewińską. Jej pamięci poświęcony był również wiersz "Dedykacja Irenie Szewińskiej" Krzysztofa Zuchory w wykonaniu Julii. Postać wielkiej polskiej lekkoatletki oraz postacie zmarłych w tym roku olimpijczyków: Czesława Malca, Jerzego Piskuna, Leszka Tórza, Jana Krawczyka, Jana Górnego, Haliny Aszkiełowicz-Wojno, Leszka Skorupy, Artura Rogowskiego, Jadwigi Doering, Marka Wisły, wielkiego trenera la Tadeusz Kępki i przewodniczącej Klubu Fair Play prof. Haliny Zdebskiej-Biziewskiej   przypomniał Krzysztof Działo.

    Następnie głos zabrali nasi goście. Najpierw zobaczyliśmy film z ME w Berlinie i wspaniały sukces Michała Kotkowskiego w biegu na 400 m. Nasz bohater opowiedział o swojej drodze na sportowy Olimp począwszy od uprawiania pływania poprzez treningi z A. Wróblem po wielkie sukcesy w 2017 roku na MŚ (brązowy medal), MŚJ (złoty medal) i dominację podczas tegorocznego europejskiego czempionatu w Berlinie (dwa złote na 200 i 400 m oraz brązowy medal na 100 m). Swoje największe sukcesy - trzy złote medale - na trzech igrzyskach paraolimpijskich w Barcelonie, Atlancie i Sydney przypomniał nasz drugi gość Andrzej Wróbel.

    A potem naszych gości czekał najtrudniejszy egzamin. Musieli "odeprzeć atak" ponad dwustu sympatyków rozdając autografy i pozując do zdjęć. Jak powiedział, przyzwyczajony już do takich sytuacji, Andrzej Wróbel "Michał musi jeszcze poćwiczyć rozdawanie autografów i najlepiej skrócić podpis".

    Po tej solidnej dawce emocji, na boisku szkolnym odbyła się ceremonia wniesienia flagi olimpijskiej oraz zapalenia znicza. Flagę olimpijską przy dźwiękach melodii z igrzysk olimpijskich w Lillehammer "Se ilden lyse" w wykonaniu  Sissel Kyrkjebø przyniesioną przez Joasię, Martynę, Michalinę, Julię i Jagodę na maszt przy dźwiękach Hymnu Paraolimpijskiego wciągnął trzykrotny mistrz paraolimpijski Andrzej Wróbel. Zapaleniu znicza przez młodego mistrza biegów Michała Kotkowskiego towarzyszyła znana melodia "Chariots of Fire"  Vangelisa.

    Kiedy flaga olimpijska znalazła się na maszcie i zapłonął już znicz mogliśmy przystąpić do wspólnej zabawy. Przygotowane przez pp. Alinę Jarzembowską, Magdalenę Walenciak, Krzysztofa Przybylskiego i Miłosza Mumota gry i zabawy wciągnęły wszystkich obecnych na boisku. Rzutami piłkami do celu, skakaniem na skakance, biegiem slalomem popisywali się również nasi goście. Starsi uczniowie z klas VI-VIII SP i III Gimnazjum wzięli  udział w miniturnieju w piłce nożnej. Wszyscy uczestnicy konkursów byli nagradzani drobnymi upominkami w postaci słodyczy. Czas płynął tak szybko, że zanim się spostrzegliśmy już musieliśmy skończyć naszą zabawę, a goście z żalem - i stwierdzeniem, że oni tu jeszcze wrócą - opuścili naszą szkołę.

    Wspaniali goście, cudowna atmosfera, świetna zabawa połączona z pogodą jak na zamówienie - dzień wcześniej  oraz w poprzedzającą noc padało - przyczyniły się do niezwykle udanego Europejskiego Dnia Sportu i Olimpizmu.

>>> GALERIA <<<


Parkowo, 15 września 2018 roku

JUBILEUSZOWO W ZAPRZYJAŹNIONYM RACOCIE

 

Dwadzieścia cztery lata temu, we wrześniu 1994 roku nasz przyjaciel, ówczesny dyrektor szkoły w Racocie (dzisiaj poseł) Wojtek Ziemniak zorganizował po raz pierwszy Bieg Olimpijski.  Impreza miała na celu popularyzację biegania oraz zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie poprzez udział w masowych imprezach sportowych, w których liczy się start, a nie zajęte miejsce na mecie. Hasłem imprezy jest: "jeżeli stanąłeś na starcie biegu, to już zwyciężyłeś - choćbyś przybiegł ostatni". W tym roku Bieg otrzymał imię zmarłej w końcu czerwca br. Pierwszej Damy Polskiego Sportu - Ireny Szewińskiej.

Pierwszy Bieg w Racocie odbył się na dystansie 3 km. Od następnego roku trasa biegu wynosi 5 km.  W 1995 r. Bieg odbył się pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Taki patronat miały tylko dwie imprezy w Europie!

W sobotę, 15 września w Racocie już po raz 25. odbył się Bieg Olimpijski, organizowany przez Szkolny Klub Sportowy „JANTAR” Racot, Zespół Szkół w Racocie, przy współudziale Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Powiatu Kościańskiego, Gminy Kościan, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kościanie,  SZS „Wielkopolska”, PSZS w Kościanie, IV Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku – Jednostka Wojskowa w Lesznie, Stadniny Koni w Racocie.  Celem imprezy tegorocznej  była  popularyzacja biegania i marszu wśród dzieci i dorosłych, zapobieganie chorobom układu krążenia, promocja idei olimpijskiej, uczczenie pamięci Ireny Szewińskiej oraz Wojewódzka Inauguracja Szkolnego Roku Sportowego,
Jako jeden z najstarszych Klubów Olimpijczyka otrzymaliśmy specjalne zaproszenie z Racotu  i braliśmy udział w pierwszym Biegu w Racocie w 1994 roku. Później jeszcze wielokrotnie uczestniczyliśmy  w olimpijskiej imprezie organizowanej przez naszych przyjaciół z Racotu zawsze wywożąc stamtąd wspaniałe wrażenia zarówno  z organizacji, atmosfery oraz spotkań z dziesiątkami słynnych olimpijczyków, działaczy sportowych, kulturalnych i samorządowych (a także wywożąc cenne nagrody).
W tym roku Wojtek już po raz dwudziesty piąty zorganizował Bieg Olimpijski. Zrozumiałe więc było, że i na tym Biegu nie mogło zabraknąć uczniów  z Parkowa. Ponad 40-osobowa grupa uczniów pod opieką pp. D. Mąderek, M. Walenciak, A. Jarzembowskiej  oraz M. i K. Działo ruszyła rankiem do Racotu, aby uczcić olimpijskie święto.
Po raz kolejny okazało się, że magia Racotu ciągle działa.  Ponad dwa i pół tysiąca biegaczy i specjalistów od nordic walking  stanęło na starcie biegu. Obok zwykłych miłośników biegania nie zabrakło jak co roku znanych olimpijczyków i paraolimpijczyków:   Anity Włodarczyk, Dariusza Goździaka,  Andrzeja Wróbla, Ireneusz Rasiaka, Andrzeja Głydy, Jaromira Radke, Tadeusza Kulczyckiego, przedstawicielki PKOl-u Elżbiety Kwiatkowskiej i Ministerstwa Sportu Urszuli Jankowskiej. Gościem specjalnym Biegu był mąż zmarłej trzy miesiące temu naszej najwybitniejszej sportsmenki Ireny Szewińskiej, pan Janusz Szewiński – wybitny polski fotograf.
Tradycją jest to, że impreza odbywa się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim.
Symboliczny znicz w tym roku zapalił uczestnik igrzysk w Lillehammer, srebrny i brązowy medalista MŚ na 5 i 10 km w łyżwiarstwie szybkim Jaromir Radke, a flagi: Szkolnego Związku Sportowego  i olimpijską na maszt wciągnęli uczniowie racockich szkół.  A potem wszyscy, bez wyjątku: goście, samorządowcy, olimpijczycy; starsi i młodsi (najstarszy uczestnik miał 80 lat, a najmłodszy – na rękach taty - około miesiąca) pokonali  na trasę biegu. I tak jak co roku nie było zwycięzców i zwyciężonych,  gdyż zwycięzcami byli wszyscy ci, którzy pokonali trasę biegu czy to biegnąc, czy idąc  ( z kronikarskiego obowiązku podam tylko, że z naszych uczniów pierwszy na metę przybiegł Kacper Kaźmierczak).

Po raz kolejny już uczestnicząc w Biegu Olimpijskim tworzymy tam jedną wielką rodzinę witając się przed biegiem i w trakcie jego trwania jak dobrzy znajomi.  Dwudziesty szósty Bieg już za rok.

>>> GALERIA <<<


ROK SZKOLNY 2017-2018
Parkowo, 09 czerwca 2018 roku

WŚRÓD GWIAZD OLIMPIJSKICH 

Wczesnym, sobotnim rankiem, dziewiątego czerwca, pięćdziesięcioosobowa grupa miłośników sportu i olimpizmu z Parkowa pod przewodem dyrektor Małgorzaty Cyranek, opiekuna Klubu Olimpijczyka Krzysztofa Działo oraz Doroty Mąderek, Marzeny Działo i Magdaleny Walenciak wyruszyła do Warszawy.  Celem był jubileuszowy 20. Piknik Olimpijski. Po pięciogodzinnej jeździe dotarliśmy do Centrum Olimpijskiego w Parku Kępa Potocka umiejscowionym na warszawskim Żoliborzu.

Piknik Olimpijski to wielkie święto sportu i rekreacji promujący zdrowy styl życia i upowszechniający idee olimpijskie oraz aktywność fizyczną i artystyczną poprzez możliwość czynnego uczestnictwa w programie sportowym osobom w każdym wieku. W tym roku dodatkową atrakcją było połączenie Pikniku z inauguracją Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka. Tematem przewodnim tegorocznego Pikniku były III Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Buenos Aires 2018.

Po przybyciu na miejsce zobaczyliśmy wielobarwny, wielotysięczny tłum miłośników sportu i olimpizmu. A na scenie… Mnóstwo gwiazd, mimo pięknego, słonecznego dnia, zabłysło w Parku Kępa Potocka.  Szewińska, Korzeniowski, Peciak, Smalcerz, Mauer-Różańska, Lang, Wszoła, Szarmach, Bielecki, Tkaczyk, Korol, Kolbowicz, Jeliński, Sycz, T. Kucharski, L. Kucharski to tylko nieliczne nazwiska z gwiazdozbioru , który jaśniał podczas tegorocznego Pikniku. I te gwiazdy przez sześć godzin były do naszej dyspozycji. Autograf? Proszę bardzo. Selfie? Nie ma sprawy. Porozmawiać? Po to tu jesteśmy to najczęstsze odpowiedzi gwiazd polskiego sportu. Nie dość na tym, to jeszcze można było z nimi rywalizować  bądź ćwiczyć bowiem PKOl przygotował wspólnie z największymi polskimi firmami: TAURON, ORLEN, itd. czterdzieści stanowisk promujących dyscypliny sportowe. Na tych stanowiskach odbywały się konkursy, pokazy, występy oraz rozgrywki. Każdy uczestnik biorący udział w dowolnej konkurencji otrzymał jedną z dziesięciu tysięcy nagród. Nie muszę mówić, że wróciliśmy obładowani dziesiątkami nagród. Na Pikniku nie zabrakło także stoisk PKOl-u, czyli: Strefy Olimpijskiej, Polskich Nadziei Olimpijskich czy Fair Play.

Każdy znalazł coś dla siebie. Bawili się znakomicie nie tylko uczniowie, ale także ich opiekunowie.   Piekielnie zmęczeni, ale równie szczęśliwi późnym wieczorem (a właściwie w nocy) wróciliśmy do również olimpijskiego Parkowa. I już umawialiśmy się na przyszłoroczny 21. Piknik Olimpijski.

>>> GALERIA <<<Parkowo, 09 lutego 2018 roku

„OLIMPIJSKIE”  TROFEA

Dziewiątego lutego 2018 roku w dalekim Pjongczang zapłonął ogień olimpijski. Tego samego dnia w siedzibie PKOl-u wręczono nagrody dla uczniów szkół podstawowych w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Maskotka Olimpijska Twoim Bohaterem". Wśród wyróżnionych znalazł się uczeń parkowskiej szkoły Ryszard Chrzanowski. Wraz z opiekunem projektu i Klubu Olimpijczyka Krzysztofem Działo mieli okazję wziąć udział w bardzo miłej uroczystości wręczania nagród, spotkać się z wielkimi gwiazdami polskiego sportu, przede wszystkim z ambasadorem konkursu, pierwszym polskim zimowym złotym medalistą olimpijskim Wojciechem Fortuną, legendarnym zwycięzcą konkursu skoków na Okurayamie. Wśród gości Polskiego Komitetu Olimpijskiego byli również:  brązowy medalista IO w Montrealu w podnoszeniu ciężarów Kazimierz Czarnecki; rekordzistka świata w biegu na 100 m ppł Grażyna Rabsztyn (o wartości jej wyniku – 12.36 z lat osiemdziesiątych najlepiej świadczy fakt, że dzisiaj wygrałaby nim największe zawody świata z IO, MŚ i ME włącznie); były koszykarz, prezes Polskiego Związku Koszykówki, historyk sportu profesor Kajetan Hądzelek;  medalista mistrzostw świata i Europy w judo Krzysztof Wiłkomirski; brązowy medalista olimpijski z Barcelony we wioślarstwie Kajetan Broniewski; brązowy medalista olimpijski w kajakarstwie z Rzymu Władysław Zieliński; brązowa medalistka w łucznictwie z Atlanty Iwona Marcinkiewicz; złoty medalista olimpijski w pięcioboju z Barcelony Dariusz Goździak.

Nagrody dla laureatów i wyróżnionych wręczał dyrektor Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei  Hyun-jun Kim w towarzystwie naszych olimpijczyków. Okazało się, że warto było pogłówkować i wykonać pracę konkursową. Nagrody rzeczowe były naprawdę godne: obok dyplomu laureata każdy nagrodzony otrzymał 40 centymetrowe maskotki igrzysk w Pjongczang, torbę polskiej reprezentacji olimpijskiej, czapeczkę jaką noszą nasi skoczkowie firmy 4F, okulary przeciwsłoneczne, książki: „Symbole i Maskotki olimpijskie”, „Błyszczący sterowiec”.
Niezapomnianą atrakcją dla wszystkich uczestników uroczystości  był wspólny obiad z olimpijczykami i – przede wszystkim – wspólne oglądanie uroczystości otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang. Oczywiście największe brawa na stojąco zebrała świetnie prezentująca się polska reprezentacja i kibicujący jej na trybunie honorowej prezydent Andrzej Duda.
Te wzruszające chwile spędzone w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego pozostaną w pamięci wszystkich uczestników spotkania rodziny olimpijskiej.


Parkowo, 07 stycznia 2018 roku

RYSZARD CHRZANOWSKI  Z PARKOWA LAUREATEM OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU "MASKOTKA OLIMPIJSKA TWOIM BOHATEREM"!!!

Szkoła w Parkowie  stara się upowszechniać ideę olimpijską poprzez organizację imprez i uroczystości mających na celu przybliżenie haseł olimpizmu. I to nie tylko tych popularnych:  citius – altius – fortius, ale szczególnie tych trochę zapomnianych: pulchrius et humanius. Stąd też podczas uroczystości olimpijskich w Parkowie pamięta się o idei kalokagathii, równomiernym rozwoju sportowym i umysłowym. Obok wartości czysto sportowych ważne są bowiem wartości humanistyczne, kulturowe. Dlatego uczniowie z Parkowa uczestniczą w  wielu konkursach i imprezach pod egidą Polskiego Komitetu Olimpijskiego, które promują nie tylko aktywność sportową, ale  i artystyczną. Przed igrzyskami w PyeongChang Polski Komitet Olimpijski zorganizował dla uczniów szkół podstawowych ogólnopolski konkurs plastyczny "Maskotka Olimpijska Twoim Bohaterem". W Parkowie wzięło w nim udział 42 uczniów. Komisja konkursowa wybrała najlepsze prace, które następnie wysłano do Warszawy. W kategorii klas I - III były to prace Anny Noworackiej, Nadin Khan, Chantal Nochowicz, Szymona Mroczyńskiego, Weroniki Błachitki i Nikoli Marszał, a w klasach IV – VII: Jakuba Kulki, Bartosza Niezborały, Ryszarda Chrzanowskiego, Igi Kudlińskiej, Nikoli Klose, Marty Kopeć, Darii Olech, Wiktorii Frankowskiej.  7 grudnia 2017 r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie Komisja Konkursowa w składzie: przewodnicząca Iwona Grys - Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Olga Cygan - rzeźbiarka, członkini Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl, Leszek Fidusiewicz - fotograf, członek Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl, Agnieszka Kaczor-Kajdana - graficzka, Jarek Kajdana - grafik, Aga Pietrzykowska - ilustratorka, Joanna Tumiłowicz - malarka, graficzka, spośród 365 nadesłanych prac dokonała wyboru sześciu i siedmiu najlepszych, równorzędnych prac w dwóch kategoriach wiekowych oraz przyznała dwa wyróżnienia. I właśnie wśród wyróżnionych znalazła się praca ucznia klasy VII Szkoły Podstawowej w Parkowie Ryszarda Chrzanowskiego.

Prace wybrane przez Jury zostaną zaprezentowane na wystawie w Centrum Olimpijskim, a laureaci i autorzy wyróżnionych prac wraz z opiekunami odbiorą  nagrody w szczególnym dniu – dniu rozpoczęcia igrzysk  w PyeongChang  - 9 lutego o godz. 12:00 w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie.
Parkowo, 23 września  2017 roku

SOBOTA Z ZAGUMNYM, GRUSZKĄ I INNYMI GWIAZDAMI

Sobotnie popołudnie, 23 września na pewno na długo pozostanie w pamięci 31 uczniów i absolwentów ze SP z Parkowa i istniejącego tam Klubu Olimpijczyka, którzy pod opieką Krzysztofa i Marzeny Działo, Małgorzaty Binkowskiej, Magdaleny Walenciak i Miłosza Mumota wzięli udział w XIII Memoriale Arkadiusza Gołasia w Murowanej Goślinie. Cztery świetne zespoły: Jastrzębski Węgiel, GKS Katowice, ONICO Warszawa, trzecia drużyna ubiegłorocznego Final Four Berlin Recycling Volleys oraz niezwykła plejada gwiazd: Kampa, Salvador Hidalgo Oliva, Popiwczak, Muzaj, Kwolek, Brizard, Wrona, Włodarczyk, Wojtaszek, Samica, Carroll, Kromm, Okolić, Perry, Russell była – i słusznie – zapowiedzią wielkich emocji. Turniej upamiętniający postać Arkadiusza Gołasia, jednego z najlepszych polskich siatkarzy, który zginął w wypadku samochodowym, nie tylko jest uczczeniem pamięci siatkarza, ale ze względu na swoje umiejscowienie w czasie jest  częścią przygotowań do rywalizacji w Pluslidze. Dlatego też zawodnicy zaprezentowali wiele zagrań na najwyższym, światowym poziomie. Szczególną atrakcją dla wszystkich widzów był udział w turnieju dwóch kolegów Arkadiusza Gołasia z reprezentacji, którzy swoją karierę dopiero co zakończyli: jednego z najlepszych rozgrywających na świecie w historii Pawła Zagumnego, i również jednego z najlepszych przyjmujących i atakujących Piotra Gruszki. Tym razem wystąpili jako: trener GKS Katowice (Gruszka) i dyrektor sportowy ONICO Warszawa (Zagumny). Widzowie, a w tym Parkowianie, mieli niezwykłą okazję zobaczyć ich jeszcze raz w grze, gdy wystąpili na parkiecie w meczu VIP-ów. Dzieci i młodzież mieli  wspaniałą okazję spotkać się ze swoimi idolami, zdobyć autograf, zrobić sobie selfie z największymi sławami siatkówki. A trzeba przyznać, że wszyscy - bez wyjątku - siatkarze z wielką cierpliwością i wcale nie udając serdeczności chętnie spotykali się ze swoimi fanami. 

W pierwszym meczu zmierzyły się ze sobą GKS Katowice oraz Jastrzębski Węgiel. Po emocjonującym meczu końcówkę lepiej rozegrali podopieczni trenera Piotra Gruszki, którzy po efektownych atakach Gonzalo Quirogi cieszyli się ze zwycięstwa 3:2.                                                                                                                                           Jastrzębski Węgiel – GKS Katowice 2:3 (25:20, 15:25, 27:25, 20:25, 12:15)                     
 Jastrzębski Węgiel:  Kampa, Hidalgo Oliva, Boruch, Strzeżek, Rodrigo Quiroga, Sobala, Popiwczak (libero) oraz Dardan Lushtaku, Ernastowicz, Muzaj                                                                    
 GKS Katowice:  Komenda, Gonzalo Quiroga, Krulicki, Witczak, Kapelus, Pietraszko, Mariański (libero) oraz Fijałek, Sobański, Butryn, Kalembka, Stańczak (libero)                     
W drugim meczu zmierzyły się ze sobą ONICO Warszawa oraz Berlin Recycling Volleys. Spotkanie to zakończyło się w czterech setach zwycięstwem ONICO 3:1.                    
ONICO Warszawa – Berlin Recycling Volleys 3:1 (25:18, 30:28, 18:25, 25:19)
ONICO Warszawa:  Kwolek, Brizard, Wrona, Gjorgiev, Nowakowski, Włodarczy, Wojtaszek (libero) oraz Kowalczyk, Samica, Firlej                                                                         
Berlin Recycling Volleys:  van Haarlem, Carroll, Kromm, White, Okolić, Turski, Perry (libero) oraz Russell, Bogachev.
O zwycięstwo w imprezie zagrają więc podopieczni Piotra Gruszki oraz ONICO, a w spotkaniu o trzecie miejsce zmierzą się ze sobą jastrzębianie oraz berlińczycy.
Podczas uroczystości otwarcia głos zabrała mama Arkadiusza Gołasia, która ze wzruszeniem podziękowała organizatorom turnieju upamiętniającego postać jej syna, a publiczność minutą ciszy oddała cześć jednemu z najbardziej zdolnych polskich siatkarzy w historii.
Gorąca atmosfera w hali widowiskowo-sportowej – na przekór zimna i deszczu na zewnątrz – spotkanie z największymi gwiazdami polskiej i światowej siatkówki sprawiły, że osiem godzin jakie spędziliśmy w Murowanej Goślinie minęły zupełnie niezauważalnie, natomiast te wydarzenia  jeszcze długo będą tkwić w pamięci młodych ludzi z Parkowa.
ROK SZKOLNY 2016-2017
Parkowo, 6-8 kwietnia 2017 roku

CUDO-wne CHWILE W PARKOWIE!!!

Od 1965 roku w kwietniu w całym kraju odbywają się imprezy promujące ideały olimpijskie. W tym roku na trzy dni stolicą polskiego olimpizmu stało się Parkowo. Tam, przy pomocy finansowej władz  samorządowych  Rogoźna, w dniach 6-8. kwietnia odbyły się 53. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka -  Parkowo 2017. W Zespole Szkół w Parkowie, a także w pozostałych placówkach oświatowych gminy Rogoźno odbyły się zawody, konkursy, turnieje sportowe  i artystyczne, które miały za zadanie przybliżyć dzieciom  i młodzieży  olimpijskie idee.  Patronami Dni Olimpijczyka byli: wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska. Patronat medialny nad imprezą objęła telewizja poznańska PTV-3, radio Merkury oraz Głos Wielkopolski – Tygodnik Obornicki. Szkoła w Parkowie już nie po raz pierwszy organizowała to olimpijskie święto. 22 lata temu 21-22 kwietnia 1995 roku Szkoła Podstawowa w Parkowie gościła wielu wspaniałych olimpijczyków organizując Centralne Obchody Dni Olimpijczyka.

Uroczystości rozpoczęły się w Zespole Szkół w Parkowie czwartkowym konkursem wiedzy olimpijskiej „One world, one dream” , oraz turniejem przedszkolaków  i piłki koszykowej dla uczniów szkół podstawowych w Rogoźnie. W Konkursie „One world, one dream” w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła SP w Parkowie , a indywidualnie Jakub Kulka z Parkowa , w gimnazjum pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum w Parkowie, a indywidualnie Zuzanna Krakowiak, również z Parkowa.  W turnieju piłki koszykowej  dziewcząt triumfowała SP nr 56 w Krzesinach. Zespół Szkół w Parkowie zorganizował gminne konkursy na albumy poświęcone miastom zimowych igrzysk olimpijskich oraz konkurs multimedialny przypominający miasta letnich igrzysk olimpijskich. Najpiękniejsze albumy: w kategorii szkół podstawowych wykonał Jakub Baranowski ze SP w Parkowie, a w gimnazjum Katarzyna Majik z Gimnazjum im. Przemysława w Rogoźnie. Wśród prezentacji szczególnie wyróżniły się prace: w kategorii szkół ponadgimnazjalnych Agnieszki Gruszki i Wiktorii Bielawskiej  z LO w Rogoźnie,  a spośród prezentacji gimnazjalnych Dominiki Lichoty z Gimnazjum im. Przemysława w Rogoźnie. Wcześniej rozstrzygnięto również konkurs na logo Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka, którego zwyciężczynią została Joanna Działo z Gimnazjum w Parkowie.

07 kwietnia do Parkowa zjechali medaliści igrzysk, olimpijczycy, paraolimpijczycy oraz działacze sportowi. Wśród nich byli: sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński - 2-krotny medalista olimpijski w szermierce, Marian Sypniewski - 2-krotny medalista olimpijski w szermierce,  Dariusz Goździak - złoty medalista olimpijski w pięcioboju , Maciej Freimut - srebrny medalista olimpijski w kajakarstwie, Krzysztof Siemion - srebrny medalista olimpijski w podnoszeniu ciężarów, Izabela Dylewska - 2-krotna brązowa medalistka olimpijska w kajakarstwie, Elżbieta Urbańczyk - wielokrotna medalistka MŚ i ME w kajakarstwie, 4-krotna olimpijka, Kajetan Broniewski - brązowy medalista olimpijski we wioślarstwie, Cezary Siess - brązowy medalista olimpijski w szermierce, Władysław Zieliński - brązowy medalista olimpijski w kajakarstwie , Iwona Marcinkiewicz -brązowa medalistka w łucznictwie, Urszula Kielan - srebrna medalistka w skoku wzwyż, Marian Woronin - srebrny medalista w sztafecie 4x100 m. najszybszy „biały” człowiek – 10.00 na 100 m,  Zenon Licznerski - srebrny medalista w sztafecie 4x100 m , Andrzej Wróbel -3-krotny złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich w lekkoatletyce, Milena Olszewska - 2-krotna brązowa medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w łucznictwie, Ireneusz Golda - lekkoatleta, olimpijczyk z Moskwy, Zbigniew Rachwalski - najlepszy polski hokeista w historii, olimpijczyk z Moskwy, Krzysztof Paterka - brązowy medalista Igrzysk Paraolimpijskich w pływaniu, Roman Łoś - trener piłki nożnej, wychowawca młodzieży,  Tadeusz Wróblewski - członek zarządu PKOl, prezes Polskiego Związku Kajakowego.

 Po krótkim powitaniu przez dyrektor Zespołu Szkół w Parkowie Marię Cisowską oraz opiekuna Klubu Olimpijczyka Krzysztofa Działo rozjechali się do szkół oraz przedszkoli rogozińskich  uczestnicząc w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, a także w konkursach, grach, zabawach. W wielu szkołach kontynuowano rywalizację w zawodach sportowych. Memoriał Krystyny Baszczyńskiej w piłce nożnej w Parkowie zakończył się triumfem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Ludom, turniej siatkówki szkół podstawowych w Parkowie wygrała SP nr 3 w Rogoźnie, a w kategorii gimnazjów dziewcząt w  Rogoźnie pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum z Parkowa. Wiele nagród rozdano w turnieju tenisa stołowego zorganizowanego przez SP w Budziszewku. Popołudnie goście oraz mieszkańcy gminy mogli spędzić obserwując zorganizowane przez burmistrza gminy Rogoźno  Romana Szuberskiego przy współpracy z miejscowym WOPR  i OSP Rogoźno pokazy ratownictwa wodnego.

Wieczorem wszyscy zaproszeni goście spotkali się w hotelu „Maggi”  w Rogoźnie gdzie odbyła się Gala Olimpijska „Barcelona 92 – Srebrny Jubileusz”. Olimpijczycy z Barcelony mogli jeszcze raz przeżyć emocje ze swoich startów oglądając filmy przypominające ich występy sprzed 25 lat, a następnie opowiedzieć o wrażeniach ze swoich startów przepytywani przez prowadzących Galę M. Cisowską i K. Działo. Swoje „momenty olimpijskie” przypomnieli: Adam Krzesiński, Marian Sypniewski,  Dariusz Goździak, Maciej Freimut, Krzysztof Siemion, Izabela Dylewska, Elżbieta Urbańczyk, Kajetan Broniewski, Cezary Siess i Andrzej Wróbel. Te wspomnienia wzbogacone piosenkami o tematyce sportowej („Trzej przyjaciele z boiska”, „Zwycięstwo”, „Jeden moment olimpijski”, „Zwycięstwa smak”, „Najlepsi z najlepszych”, „Duch walki”, „Musisz być pierwszy”, „Żegnajcie przyjaciele”) przeniosły uczestników Gali do Barcelony i wywołały u wielu łezkę wzruszenia.

Oficjalna inauguracja  Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka odbyła się w sobotnie południe 08. kwietnia na boisku szkolnym Zespołu Szkół w Parkowie. Rozpoczęła je scenka w wykonaniu uczniów Gimnazjum przypominająca najwyższą zdobycz igrzysk starożytnych – ekecheirię – oraz miasta zimowych igrzysk olimpijskich. Gości przybyłych na Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka powitała dyrektor Zespołu Szkół w Parkowie Maria Cisowska. Witając gości pani dyrektor wspomniała wydarzenia sprzed 22 lat „...w 1993 roku powstał w szkole Klub Olimpijczyka, a dwa lata później Parkowo było miejscem Centralnej Inauguracji Dni Olimpijczyka. Tak proszę Państwa, to nie deja vu, podobna uroczystość w Parkowie już była, a niektórzy spośród naszych wspaniałych gości są u nas już drugi raz i zapewne – oglądając wystawę przygotowaną w sali 24 – z przyjemnością wrócą i uśmiechną się do wspomnień z programu „Powróćmy jak za dawnych lat” czy do ówczesnego Balu Olimpijczyka” oraz  zwróciła uwagę na wartości jakie niesie olimpizm „...Dziś, w czasach kiedy w szkolnej pracy tak trudno jest o akceptowane przez młode pokolenie  autorytety, idea olimpijska łącząca ludzi na całym świecie pomaga w wychowaniu dzieci i młodzieży, kształtuje w nich wrażliwość, empatię i potrzebę współdziałania w społeczeństwie. Szczególną uwagę zwracamy na zasady fair play w sporcie i w życiu codziennym. Niemniej ważnym celem edukacji olimpijskiej jest promocja wartości olimpijskich w zintegrowanym działaniu konkretnych środowisk szkolnych , to znaczy uczniów, ich rodziców i nauczycieli. (...) Jestem przekonana, że wszystkie szkolne działania w zakresie edukacji olimpijskiej zwiększają szanse naszych dzieci: rozbudzają w nich potrzebę własnego doskonalenia się, pogłębiania wiedzy o świecie i człowieku, rozwijają umiejętności w zakresie pielęgnacji ciała i ducha, pozwalają dokonywać właściwych wyborów wartości etycznych i estetycznych, wskazują wreszcie na to, jak ważna jest w pracy i życiu codziennym integracja społeczności szkolnej  - nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców i integracja ze środowiskiem”.              

Na zakończenie podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka w Parkowie.

 Obok tych, którzy dotarli już w piątek w sobotę dojechali:  prezes PKOl-u Andrzej Kraśnicki, poseł Szymon Ziółkowski - złoty medalista olimpijski w rzucie młotem, poseł Tomasz Kucharski - 2-krotny złoty medalista olimpijski we wioślarstwie, Mieczysław Nowicki - srebrny i brązowy medalista olimpijski, prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, były prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, Tadeusz Mytnik -  dwukrotny mistrz świata w drużynie szosowej, srebrny medalista olimpijski z Montrealu, Małgorzata Korzeniowska - brązowa medalistka igrzysk paraolimpijskich w Sydney  w parałucznictwie, Andrzej Ludzkowski - paraolimpijczyk z Atlanty, ks. Edward Pleń- krajowy duszpasterz sportowców, znawcy olimpizmu: prof. Wojciech Lipoński, dr hab. Renata Urban.

                                                                                                                                                 

  Na święcie olimpijskim nie mogło zabraknąć władz parlamentarnych oraz samorządowych. Pani dyrektor powitała również posłów: Marię Janyskę, Wojciecha Ziemniaka, Krzysztofa Paszyka, Grzegorza Piechowiaka, asystenta senatora Jana Filipa Libickiego Tomasza Wośkowiaka, przedstawiciela marszałka Marka Woźniaka dyrektora Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Tomasza Wiktora, przedstawiciela Kuratorium Oświaty Wojciecha Wasielewskiego oraz władze powiatowe i gminne. Szczególnymi gośćmi CUDO byli przedstawiciele Klubów Olimpijczyka z Racotu, Kołaczkowa, Pyrzyc, Wąbrzeźna, Puszczykowa, Skoków. Podczas uroczystości otwarcia wręczono puchary i nagrody dla zwycięzców w turniejach i konkursach organizowanych w ramach CUDO. PKOl podziękował również głównym organizatorom Dni Olimpijczyka  wręczając pamiątkowe statuetki: Zespołowi Szkół w Parkowie, władzom samorządowym gminy Rogoźno oraz firmie DENDRO. Prezes PKOl-u Andrzej Kraśnicki oraz  sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński wręczyli medale „Za zasługi dla ruchu olimpijskiego”. Otrzymali je: złoty – Klub Olimpijczyka w Parkowie, srebrne – Maria Cisowska, Krzysztof Działo, Danuta Talar-Soloch, Dorota Mąderek i Marzena Działo, brązowe – Małgorzata Binkowska, Alina Jarzembowska, Magdalena Walenciak, Miłosz Mumot i Krzysztof Przybylski.

Po części oficjalnej nadszedł czas na najważniejsze elementy Dni Olimpijczyka: wciągnięcie  flagi narodowej i olimpijskiej oraz zapalenie znicza. Flagę narodową przyniesioną przez uczennice SP w Parkowie w rytm melodii „Biało-czerwoni”,  na maszt przy dźwiękach hymnu narodowego w wykonaniu orkiestry RCK wciągnął srebrny medalista olimpijski w kolarstwie Tadeusz Mytnik,  a olimpijską 2-krotny złoty medalista olimpijski Tadeusz Kucharski.  Pochodnię przyniesioną przez ucznia ZS w Parkowie Miłosza Bejmę odebrała Agnieszka Grześ-Charubin (zapalała znicz 22 lata temu podczas uroczystości organizowanych przez szkołę w Parkowie), a następnie znicz odpalił jej syn Dominik kontynuując tradycje rodzinne (towarzyszyła temu piosenka „To Olimpia” w wykonaniu Zuzanny). Tradycyjne słowa Apelu Olimpijskiego odczytali dwukrotny medalista olimpijski Marian Sypniewski (również czytał Apel 22 lata temu) oraz uczeń gimnazjum Dominik Rakowski.  Kiedy zapłonął znicz, na scenie w krótkiej części artystycznej zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół: Łukasz i Wiktoria wykonując utwory: „Jeden moment olimpijski” oraz „Sportowe marzenia”. Po nich przyszedł czas na sportowców i olimpijczyków. Na scenę poproszeni zostali wszyscy olimpijczycy oraz działacze, którzy zostali uhonorowani przez dyrektor Zespołu Szkół Marię Cisowską i burmistrza Rogoźna Romana Szuberskiego pamiątkowymi medalami i upominkami. Wszystko to odbyło się przy dźwiękach piosenki Whitney Houston „One moment in time” w brawurowym wykonaniu uczennicy gimnazjum Aleksandry Hampel. Uroczystości na scenie zakończyła melodia z Barcelony towarzysząca wszystkim parkowskim imprezom „Amigos para siempre”, która połączyła wszystkich obecnych na uroczystości. Wielką radość – zwłaszcza wśród dzieci – wywołała kolejna część uroczystości: wypuszczenie w powietrze 100  balonów  w kolorach olimpijskich z przyczepionymi kartkami pocztowymi z informacją o Centralnej Uroczystości Dni Olimpijczyka i z prośbą o odesłanie w/w kartki. Wielu spragnionych sportowej rywalizacji czekało już z niecierpliwością na Integracyjny Bieg Olimpijski. Bieg poprzedziło wspólne zdjęcie uczestników biegu – akcja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego -  trzymających w górze białe kartki. Punktualnie o godzinie 12.30 blisko 450 miłośników biegania wystartowało do biegu, który odbywał sie zgodnie z hasłem twórcy igrzysk nowożytnych barona Pierre de Coubertina „nie zwycięstwo, lecz udział”. Każdy uczestnik Biegu otrzymał pamiątkowy medal oraz dyplom z numerem upoważniającym do losowania nagród. Po Biegu każdy uczestnik mógł wziąć udział w Festynie Olimpijskim, zjeść pyszną grochówkę czy też  grilla. W czasie Festynu odbyło się losowanie setek nagród dla uczestników biegu: rowerów, tabletów, sprzętu sportowego i muzycznego, itp. Wszyscy uczestnicy trzydniowego święta zgodnie stwierdzali „spotkajmy się znów tu za rok”.

Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka w Zespole Szkół  Parkowie to była naprawdę znakomita promocja olimpizmu.

                         GALERIA                                             GALERIA                                     GALERIA
                   DZIEŃ PIERWSZY                                DZIEŃ DRUGI                             DZIEŃ TRZECI

Parkowo, 24 stycznia 2017 roku

PARKOWIANIE NA MECZU NATALII PARTYKI I SPÓŁKI

 

     Przy gorącym dopingu prawie 500 osób reprezentacja polskich pingpongistek we wtorek, 24 stycznia  w Poznaniu pokonała Hiszpanię 3:0 i wywalczyła awans do ME. Wśród tych 500 widzów nie mogło zabraknąć sympatyków sportu z Parkowa. Poznań niezbyt często organizuje mecze międzypaństwowe, więc nie mogliśmy przegapić takiej okazji. 30-osobowa grupa uczniów pod opieką Krzysztofa Działo i Miłosza Mumota w hali Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Chwiałkowskiego mogła podziwiać największe gwiazdy polskiego tenisa stołowego z multimedalistką  Paraolimpiady Natalią Partyką na czele.   A te odwdzięczyły się znakomitą grą. Spotkanie zaczęło się z małym opóźnieniem, bo sędziowie czekali na rozgrzanie się sufitowych lamp. Pierwsze dwa pojedynki rozegrano w ekspresowym tempie. Hiszpanki starały się, ale i tak nie były w stanie nawiązać walki z naszymi reprezentantkami: Katarzyną Grzybowską-Franc i  Li Qian.  Najtrudniejszą przeprawę miała niespodziewanie Partyka, która jednak po drugim, przegranym secie szybko odzyskała koncentrację i dość pewnie wygrała kolejne dwie odsłony ostatniego pojedynku. 
Dzięki kolejnemu dobremu występowi reprezentacja Polski zajęła 1. miejsce w swojej grupie, odnosząc komplet zwycięstw. Tym samym Polki wywalczyły awans do zbliżających się DME w Luksemburgu, które rozegrane zostaną 13-17 września.  
   
Po zakończeniu pojedynku nasi uczniowie mogli zdobyć autografy, zrobić sobie zdjęcia i porozmawiać z polskimi mistrzyniami tenisa. Partyka, Grzybowska-Franz, Li Qian i trener Michał Dziubański okazali się niezwykle sympatyczni i otwarci dla szturmujących kibiców cierpliwie podpisując się na zdjęciach i kartkach oraz pozując długo do zdjęć.Parkowo, 17 września 2016 roku

NA MEMORIALE ARKADIUSZA GOŁASIA

Siedemnastego września w Murowanej Goślinie rozpoczął się dwudniowy Memoriał Arkadiusza Gołasia. Już po raz XII przyjechały tu zespoły z polskiej – i nie tylko – ekstraklasy aby uczcić pamięć jednego z największych talentów polskiej i światowej siatkówki. W tym roku były to drużyny: Lotosu Trefla Gdańsk z M. Miką, W.Grzybem,  D. Schulzem, D. Paszyckim, M. Masnym, B. Gawryszewskim (Wojciech Serafin zastąpił na ławce trenerskiej Andreę Anastasiego, który udał się do Włoch, gdzie ściągnęły go obowiązki rodzinne); AZS Częstochowa, których prowadził Ryszard Bosek (mistrz olimpijski i mistrz świata); Łuczniczka Bydgoszcz z M. Katiciem, M. Gromadowskim, I. Yudinem, W. Jurkiewiczem i trenerem Piotrem Makowskim (były trener polskiej reprezentacji siatkarek) oraz najbardziej wyczekiwany zespół z ligi japońskiej JT Thunders Hiroszima z gwiazdą polskiej siatkówki Bartoszem Kurkiem w składzie. Gośćmi specjalnymi turnieju byli Tomasz i Danuta, rodzice Arka.
Szkoła w Parkowie jest szkołą sportową o specjalności siatkarskiej. Nie mogło więc zabraknąć młodzieży parkowskiej na tym memoriale. 24-osobowa ekipa w sobotnie popołudnie pod opieką: M. Binkowskiej, M. Walenciak, M. Mumota i K. Działo przeżyła wspaniałe sześć godzin oglądając popisy siatkarskie na najwyższym poziomie.
W pierwszym meczu Lotos Trefl po zaciętej walce pokonał 3:2 akademików z Częstochowy (MVP spotkania został Szymon Romać). Po krótkiej przerwie i uroczystości otwarcia turnieju do boju przystąpiły zespoły JT Thunders Hiroszima i Łuczniczki Bydgoszcz. Również to spotkanie rozstrzygnęło się w pięciu setach, a lepszym okazał się zespół z Japonii, którego siłą pociągową był zdobywca 22 punktów Bartosz Kurek (MVP spotkania).
Przed, w trakcie i po zakończeniu meczów nasza młodzież miała okazję zebrać autografy oraz zrobić sobie wspólne zdjęcie z gwiazdami siatkówki. Trzeba przyznać, że zarówno Mika, jak i Masny, Grzyb, Paszycki, gracze zespołu z Hiroszimy chętnie podpisywali się oraz robili sobie selfie z naszymi ucznniami. Oczywiście największą popularnością oraz „wzięciem” cieszył się Bartek Kurek oblegany przez setki kibiców po zakończeniu spotkania.
Świetna organizacja (oprawa muzyczna i konferansjerka na światowym poziomie), wspaniała zabawa, znakomite zagrania asów siatkówki sprawiły, że godziny spędzone w pięknej Hali Widowiskowo-Sportowej w Murowanej Goślinie mijały błyskawicznie i z żalem, tuż przed 21 musieliśmy wracać do Parkowa. Po tym memoriale wszyscy uczestnicy wyjazdu nabrali ochotę na kolejne imprezy siatkarskie. Kolejny nasz cel to Liga Światowa.


>>> GALERIA <<<


Parkowo, 10 września 2016 roku

BIEG Z ANITĄ

Racot – niewielka miejscowość  leżąca kilka km od Kościana, słynie  ze stadniny koni, pięknego pałacu, w którym przebywał m.in. Józef Wybicki oraz całkiem sporej grupy „oszołomów” olimpijskich z najsłynniejszą na świecie „Pyrką”, dziś  posłem Wojciechem Ziemniakiem na czele. Grupa ta już od 24 lat, od igrzysk w Barcelonie, jest obecna na wszystkich igrzyskach olimpijskich i na najważniejszych imprezach sportowych dopingując polskich sportowców.                                                   

 Racot przynajmniej raz do roku, we wrześniu staje się stolicą polskiego olimpizmu organizując Bieg Olimpijski, w którym udział bierze kilka tysięcy osób, a wśród nich największe gwiazdy polskiego sportu. W tym roku honorowy patronat nad XXIII Biegiem Olimpijskim objęła najsłynniejsza obecnie polska sportsmenka, mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk. Oprócz niej do Racotu zawitali: trener naszej mistrzyni Krzysztof Kaliszewski i jej rodzice, srebrny medalista IO w Montrealu Piotr Mowlik, brązowy medalista z Moskwy Grzegorz Nowak, brązowy medalista igrzysk głuchoniemych z Los Angeles Marek Hołoń, olimpijczycy z Monachium Tadeusz Kulczycki, Moskwy Mariusz Kubiak oraz Sydney i Pekinu Sławomir Mocek.

Jak co roku nie mogło zabraknąć na Biegu uczniów parkowskiej szkoły. 47 miłośników biegania  i olimpizmu  z Parkowa pod opieką: Krzysztofa i Marzeny Działo, Doroty Mąderek  i Magdaleny Walenciak wyruszyło wczesnym, sobotnim rankiem 10 września na spotkanie    z gwiazdami polskiego sportu. Racot powitał nas przepiękną, słoneczną pogodą i tłumem amatorów aktywnego spędzania czasu. Główną postacią imprezy była oczywiście Anita Włodarczyk. Ciągle wokół naszej mistrzyni kłębił się tłum jej zwolenników i admiratorów jej talentu oczekujących na autograf bądź zdjęcie z mistrzynią. Już po biegu mieliśmy okazję zrobić sobie wspólne zdjęcie  z mistrzynią oraz zdobyć specjalne pozdrowienia dla Klubu Olimpijczyka.

Bieg Olimpijski tradycyjnie rozpoczął się od wciągnięcia na maszt flagi olimpijskiej oraz zapalenia znicza, który zapaliła – jakżeby inaczej – złota medalistka z Rio Anita Włodarczyk.  Po wciągnięciu flagi i zapaleniu znicza przyszła pora na sam bieg. Tłum biegaczy liczący ponad 2,5 tysiąca osób ciągnął się dobre kilkaset metrów. Zgodnie z coubertinowską zasadą „jeśli stanąłeś na starcie biegu, już zwyciężyłeś” nieważny był czas i miejsce. Każdy z uczestników biegu otrzymał pamiątkowe dyplomy  z numerami, upominki oraz talon na ciepły posiłek, napój i loda. Te numery dyplomów były o tyle istotne, gdyż każdy dyplom brał udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.                  

W tym roku szczęście dopisało naszemu uczniowi klasy V SP Mateuszowi Chrzanowskiemu. Rower górski podarowany przez byłą minister edukacji narodowej, dziś posła do Europarlamentu Krystynę Łybacką trafił w jego ręce!!! Prowadzący losowanie, nasz przyjaciel Wojciech Ziemniak nie omieszkał przy tym wspomnieć, że zwycięzca nagrody pochodzi ze szkoły, która w przyszłym roku będzie organizatorem Centralnej Uroczystości Dni Olimpijczyka! Zresztą nasza młodzież biorąca udział w biegu wspominała, że olimpijczycy widząc ich ubranych w koszulki Uczniowskiego Klubu Sportowego „Olimpijczyk” oraz Klubu Olimpijczyka witali się z nimi umawiając się na spotkanie w Parkowie za rok.

Taka aktywna forma spędzania sobotniego dnia przypadła do gustu uczestnikom wyjazdu. Wszyscy już umawiali się na przyszłoroczny XXIV Bieg Olimpijski.

>>> GALERIA <<<ROK SZKOLNY 2015-2016
Parkowo, 29  kwietnia 2016 roku

ŚWIĘTO OLIMPIJSKIE W PARKOWIE


Tydzień po  Pyrzycach i Lipianach gdzie odbyła się Centralna Uroczystość Dni Olimpijczyka, w Parkowie, 29 kwietnia  zapłonął „znicz olimpijski” podczas VIII Integracyjnego Dnia Olimpijskiego. Inauguracja Dni Olimpijczyka, popularyzacja idei olimpizmu wśród dzieci i młodzieży; integracja dzieci i młodzieży  z osobami niepełnosprawnymi  oraz popularyzacja biegania wśród młodzieży szkolnej to cele parkowskiego święta olimpijskiego.

Tradycyjnie już Dzień Olimpijski rozpoczął się od spotkania zaproszonych gości z dziećmi i młodzieżą w sali gimnastycznej. Sportowcy: Marek Łbik, Wojciech Mickunas, Zbigniew Rachwalski, Paweł Sobczak, Ireneusz Golda i prezes Akademii Mistrzów Sportu Elżbieta Wysocka opowiadali o sobie, o swoich sukcesach, a następnie dzielnie sprostali tłumowi łowców autografów.

Najważniejsza część IDOL-a – ceremonia otwarcia -  odbyła się na boisku szkolnym. Rozpoczęła ją melodia „Parada atletów” i utwór „Defilada atletów” Kazimierza Wierzyńskiego w wykonaniu uczennic II klasy Gimnazjum: Joanny, Moniki, Klaudii, Honoraty i Wiktorii. Burzę braw wywołało przypomnienie największych sukcesów polskich sportowców w Londynie oraz brawurowo wykonana przez Olę Hampel piosenka „Olimpijski moment”. W rolę Tomasza Majewskiego i Adriana Zielińskiego wcielili się Dominik Bartol i Dominik Szymański.  Po wspomnieniu igrzysk w Londynie przyszedł czas na nadchodzące igrzyska w Rio de Janeiro. Samba w wykonaniu ubranych w brazylijskie barwy – żółto-zielone - uczennic klasy VI porwała całą publiczność. Część oficjalną uroczystości rozpoczęła dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska witając przybyłych na uroczystość gości: przedstawiciela posła RP Krzysztofa Paszyka Kamila Górskiego, doradcę senatora Jana Filipa Libickiego Wojciecha Wośkowiaka, przewodniczącego Rady Powiatu Gustawa Wańkowicza, burmistrza Rogoźna Romana Szuberskiego, zastępcę burmistrza Renatę Tomaszewską, Naczelnika Wydziału Oświaty Kultury i Sportu w Obornikach Pawła Drewicza, radnych Rady Miejskiej Rogoźna: Łukasza Zaranka i Zbigniewa Chudzickiego, przedstawicielkę firmy DENDRO Natalię Brykczyńską, księdza parafii Parkowo Jana Andrzejewskiego, przedstawicieli Stowarzyszenia Parkowianka i OSP z prezesami: Ewą Szatkowską i Dawidem Mikołajczakiem, dyrektorów i młodzież szkół z gminy Rogoźno i przedszkola „Słoneczne Skrzaty”,  delegację Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku z dr Henrykiem Kosem oraz Stowarzyszenia „Przyjaciel” z Obornik, członków WTZ w Wiardunkach, przedstawicieli Rady Rodziców.

Szczególnie gorąco zgromadzeni powitali olimpijczyków i działaczy olimpijskich:

 • Tadeusza Wróblewskiego - wiceprezesa ds. Współpracy z Terenem Polskiego Związku Kajakowego, członka  Komisji Współpracy Terytorialnej i Sportu dla Wszystkich PKOl, byłego Sekretarza Generalnego PKOl, prezesa Polskiego Związku Kajakowego i wiceprezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu;       
 • Marka Łbika – kajakarza, srebrnego i brązowego medalistę IO z Seulu, 8-krotnego medalistę MŚ (dwukrotnie złotego), 24-krotnego mistrza Polski, najlepszego sportowca Polski w 1987 roku, prezesa KS Warta Poznań;
 • Pawła Sobczaka - hokeistę na trawie, bramkarza, olimpijczyka z Sydney 2000,  reprezentanta Polski (125 meczy), srebrnego medalistę  halowych ME seniorów;
 • Zbigniewa Rachwalskiego – jednego z najwybitniejszych polskich hokeistów na trawie, 215-krotnego reprezentanta Polski, wybitnego trenera Pocztowca P-ń, olimpijczyka z Moskwy,;
 • Ireneusza Goldę, mistrza i rekordzistę Polski w rzucie młotem, olimpijczyka z Moskwy,
 • Wojciecha Mickunasa - trenera i popularyzatora jeździectwa, trzykrotnego uczestnika  IO: w 1972 roku jako zawodnik; w 1988 roku jako trener  (IV m. drużynowo); w 1992 w Barcelonie, jako członek międzynarodowej grupy ekspertów wspomagających komitet organizacyjny konkurencji WKKW;
 • Elżbietę Wysocką - prezesa stowarzyszenia Akademia Mistrzów Sportu Mistrzów Życia, które powstało jako pokłosie polskiej edycji ONZ-owskiego konkursu MISTRZ SPORTU - MISTRZ ŻYCIA;
 • Piotra Mowlika (dojechał trochę później) – bramkarza reprezentacji Polski, srebrnego medalistę olimpijskiego z Montrealu (1976) i zdobywcę III miejsca na MŚ w Hiszpanii w 1982 roku, zawodnika m.in. Lecha Poznań i Legii Warszawa.

Pani dyrektor przypomniała, że „rok 2016 jest rokiem wyjątkowym dla ruchu olimpijskiego. Już za trzy miesiące w Rio de Janeiro zapłonie znicz olimpijski. W tym roku mija również 120 lat od pierwszych igrzysk nowożytnych w Atenach (...) Również i dla nas ten rok jest wyjątkowy. Tydzień temu, w dniach 22/23 kwietnia  obchody Centralnej Uroczystości Dni Olimpijczyka odbyły się na Ziemi Pyrzyckiej. Podczas uroczystości otwarcia  przewodniczący Komisji Janusz Kochan wręczył przedstawicielowi naszej szkoły koc z igrzysk olimpijskich z Soczi informując jednocześnie, że 53. Centralna Uroczystość Dni Olimpijczyka odbędzie się w Parkowie. To olbrzymi zaszczyt, ale i zarazem wielkie zobowiązanie nie tylko dla naszej szkoły, ale i dla całej gminy i powiatu.”  Na zakończenie pani dyrektor poprosiła o symboliczne otwarcie uroczystości burmistrza Romana Szuberskiego, który wygłosił tradycyjną formułę „Integracyjny Dzień Olimpijski uważam za otwarty”.  Wciągnięcie flagi na maszt i zapalenie znicza to elementy ceremoniału olimpijskiego, które szczególnie chwytają za serce. Flagę olimpijską przyniesioną przez uczennice III klasy Gimnazjum wciągnął  na maszt olimpijczyk z Monachium Wojciech Mickunas, w towarzystwie nauczyciela WF-u Krzysztofa Przybylskiego,  a z pochodnią pobiegł bramkarz hokejowej reprezentacji z Sydney Paweł Sobczak z uczennicą Gimnazjum Donatą . Znicz zapalił jego starszy kolega, olimpijczyk z Moskwy Zbigniew Rachwalski. Towarzyszyły temu dźwięki piosenki z Pekinu „One World, One Dream” oraz hymnu olimpijskiego. Słowa Apelu Olimpijskiego odczytali wspólnie srebrno-brązowy medalista igrzysk z Seulu Marek Łbik oraz uczeń Gimnazjum Dominik Szymański. 

W Parkowie zawsze pamięta się nie tylko o żyjących, ale i zmarłych olimpijczykach. W ciągu dwunastu miesięcy, od kwietnia 2015 roku zmarło piętnastu członków rodziny olimpijskiej. Wśród nich był srebrny medalista z Monachium w boksie, przyjaciel szkoły parkowskiej  Wiesław Rudkowski. Jego postać przypomniała dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska. Pozostałych zmarłych sportowców i działaczy olimpijskich:

Elżbietę Duńską – Krzesińską, Edmunda Piątkowskiego, Stanisława Szczepaniaka, Leszka Henslera, Halinę Daniec – Wojtaszek,  Gerarda Zygfryda Macha, Jacka Wierzchowieckiego, Janusza Wachowiaka, Zygfryda Weinberga, Janusza Dachowskiego,  Barbarę Orzechowską-Ryszel, Zbigniewa Ratajczaka, Władysława Wojtakajtisa, Marię Gąsienicę-Daniel-Szatkowską, Henryka Średnickiego przypomniał prowadzący uroczystość Krzysztof Działo. W ramach przygotowań do IDOL-a odbyły się konkursy wiedzy olimpijskiej i plastyczny „Maskotka olimpijska 2016”. Konkurs na najpiękniejszą maskotkę wygrali: w kategorii klas I-III SP: Krystian Szmania, Katarzyna Szmania i Patrycja Wypyszczak; IV-VI SP: Iga Kudlińska, Jakub Braczyński i Joanna Kukla; Gimnazjum: Joanna Działo, Norbert Jęśko i  Aleksandra Tulka. Turniej wiedzy olimpijskiej, w którym wzięło udział aż 37 uczniów wygrali w kategorii klas IV-VI SP: Jakub Braczyński przed Joanną Kukla i Jakubem Kulką, a wśród gimnazjalistów największą wiedzą popisała się Honorata Wieczorek przed Dominikiem Rakowskim i Marzeną Sołtys. Nagrody ufundowane przez posła Krzysztofa Paszyka, senatora Jana Filipa Libickiego i firmę DENDRO wręczyli zwycięzcom Maria Cisowska, Wojciech Wośkowiak, Renata Tomaszewska, Natalia Brykczyńska i Ireneusz Golda.

 Dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska oraz opiekun Klubu Olimpijczyka Krzysztof Działo wręczyli honorowe legitymacje Klubu Olimpijczyka przyjmując w poczet członków Tadeusza Wróblewskiego, Marka Łbika, Pawła Sobczaka, Wojciecha Mickunasa, Elżbietę Wysocką, Kamila Górskiego, Wojciecha Wośkowiaka, Romana Szuberskiego. Towarzyszyła temu piosenka-hymn Liverpoolu „You'll never walk alone” w wykonaniu gimnazjalisty Norberta Jęśko.

Słowa uznania i gratulacje dla organizatorów parkowskiego święta olimpijskiego złożyli, m.in.: Kamil Górski odczytując list posła Krzysztofa Paszyka, Marek Łbik (przy okazji wręczył na ręce pani dyrektor wspaniały prezent – replikę srebrnego medali IO z Seulu), burmistrz Roman Szuberski zapewniając w imieniu swoim i Rady Miejskiej o wsparciu organizacji przyszłorocznych Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka, Ewa Szatkowska, ksiądz Jan Andrzejewski.

Na zakończenie słowa podziękowania tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji uroczystości: firmie DENDRO, władzom samorządowym, stowarzyszeniu Parkowianka, OSP, olimpijczykom, nauczycielom i pracownikom szkoły złożyła dyrektor Maria Cisowska. Wizytówka szkoły w Parkowie, melodia z Barcelony „Amigos para siempre” jak zwykle połączyła wszystkich uczestników a na koniec spotkania na boisku.

Dzieci i młodzież po uroczystości otwarcia udali się na miejsce biegu olimpijskiego. Przygotowaną przez nauczycieli WF-u: M. Mumota , Sz. Wojciechowskiego i Z. Chudzickiego, trasę biegu od 200 do 800 m pokonali wszyscy uczestnicy naszej zabawy zgodnie z dewizą twórcy nowożytnych igrzysk barona de Coubertina „nie zwycięstwo, lecz udział”. Zwycięzcami byli bowiem wszyscy, którzy pokonali trasę biegu. Każdy otrzymał dyplom oraz numeru uprawniający do wzięcia udziału w loterii fantowej, w której do wygrania było ponad dwieście nagród.   Po powrocie do szkoły na wszystkich czekała już kiełbaska z grilla. Po skonsumowaniu kiełbasek każdy mógł wziąć udział w konkurencjach sprawnościowych w ramach festynu sportowego. Za udział w tych konkurencjach każdy uczestnik otrzymywał słodkie nagrody.  Loterię fantową sprawnie przeprowadzili: Danuta Talar-Soloch, Natalia Brykczyńska, Piotr Mowlik i Marzena Działo.

Przepiękna, słoneczna pogoda, której wszyscy nam zazdroszczą (dzień wcześniej było deszczowo i zimno),  grono wybitnych polskich sportowców-olimpijczyków, wspaniała zabawa sprawiły, że wszyscy uczestnicy opuszczali imprezę uśmiechnięci i zadowoleni umawiając się już na przyszłoroczne spotkanie podczas Centralnej Uroczystości Dni Olimpijczyka w Parkowie.Pyrzyce, 22 - 23 kwietnia 2016 roku

DZIŚ PYRZYCE, ZA ROK... PARKOWO!!!

Miesiąc kwiecień, to okres propagowania idei olimpijskiej i czas rozsławiania szlachetnego współzawodnictwa sportowego. W tym czasie organizowane są spotkania dzieci i młodzieży z olimpijczykami, połączone z masowymi zawodami sportowymi. Jak co roku najważniejszą uroczystością przypominającą otwarcie igrzysk w Atenach w 1896 roku są Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka. W tym roku stolicą polskiego ruchu olimpijskiego zostało województwo zachodniopomorskie, a dokładnie: Lipiany, Pyrzyce i Barlinek. Zespół Szkół w Parkowie spotkał ogromny zaszczyt, gdyż jako jedna z dwóch szkół w Polsce – obok Racotu – została zaproszona na tę uroczystość. Na spotkanie sław olimpijskich i udział w święcie olimpijskim udała się sześcioosobowa grupa gimnazjalistów: Paulina, Zuzia, Dominik, Filip, Kamil i Kuba pod opieką przewodniczącego Klubu Olimpijczyka Krzysztofa Działo.

Pierwszym celem naszej wizyty na Ziemi Pyrzyckiej były Przelewice, gdzie odbywała się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pn. „Nowożytny Ruch Olimpijski w Perspektywie Teorii i Praktyki” pod patronatem Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej, Polskiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej Sekcji Historii oraz portalu Historia.org.pl. Nie braliśmy wprawdzie bezpośredniego udziału w konferencji, ale mogliśmy zobaczyć się z naszymi przyjaciółmi: posłem Wojciechem Ziemniakiem, prof. Wojciechem Lipońskim, prezesem Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisławem Kopciem, Marianem Sypniewskim. Zamiast udziału w konferencji organizatorzy zorganizowali nam wspaniały prezent: zwiedzanie jedynego w swoim rodzaju Ogrodu Dendrologicznego. Ogród Dendrologiczny w Przelewicach jest jednym z najcenniejszych i najpiękniejszych obiektów przyrodniczych województwa zachodniopomorskiego. Spacer po jego przepięknych zakątkach należy do przeżyć niezapomnianych. Kolekcja Arboretum obejmuje drzewa i krzewy pochodzące ze strefy umiarkowanej naszego globu i utrzymana jest  w stylu naturalistycznym wraz z pięknymi wnętrzami ogrodowymi, takimi jak: ogród japoński, źródlisko, wrzosowisko, wzgórze czy aleja świerków. Całość dopełnia XIX-wieczny pałac urządzony w stylu klasycystycznym. Przez ten ogród przeprowadziła nas, była pracownik Uniwersytetu Szczecińskiego, działacz olimpijski dr Maria Ziarkowska. Jej charyzma, niezwykle dowcipny komentarz oraz ujmujący charakter jeszcze dodatkowo uatrakcyjnił naszą wizytę w Ogrodzie. Pani doktor na zakończenie wizyty obdarowała nas jeszcze dziesiątkami broszur, książek, informacji o Ogrodzie Dendrologicznym. Zmęczeni – kilka kilometrów marszu w niezłym tempie (pani doktor była kiedyś nauczycielką WF-u) – udaliśmy się do przygotowanej  przez organizatorów siedziby w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pyrzycach.                                  
Po posiłku i krótkim odpoczynku pojechaliśmy  do Pyrzyckiego Domu Kultury na główne uroczystości piątkowego wieczoru. Już przy wejściu z otwartymi ramionami powitał nas jeden z głównych działaczy i organizatorów pyrzyckiego święta olimpijskiego, prezes Klubu Olimpijczyka w Pyrzycach Jerzy Goclik wraz z burmistrz miasta Pyrzyce Marzeną Podzińską zapraszając do obejrzenia wystawy: „Czterdzieści lat Pyrzyckiego Klubu Olimpijczyka. Trzeba przyznać, że zgromadzone tam zbiory mogły wzbudzić uznanie nawet najbardziej wybrednych znawców ruchu olimpijskiego. Spotkaliśmy tam wielu przyjaciół, znajomych oraz gro wspaniałych sportowców-olimpijczyków. Nie mogliśmy nie wykorzystać okazji i zrobić sobie wspólnego zdjęcia oraz porozmawiać z najszybszym swego czasu białym człowiekiem (10.00 na setkę) Marianem Woroninem, mistrzem olimpijskim w drużynie pięciobojowej z Barcelony Dariuszem Goździakiem, jednym ze słynnych „dominatorów” z czwórki podwójnej Markiem Kolbowiczem, piękną polską tyczkarką Moniką Pyrek-Rokitą, podwójnym medalistą z Seulu Markiem Łbikiem. Po przejściu do auli  Pyrzyckiego Domu Kultury
  uczestniczyliśmy w koncercie słowno-muzycznym „Olimpijczykom polskim”.  Rozpoczął go film opowiadający o historii ruchu olimpijskiego w Polsce oraz o działalności Centrum Olimpijskiego w Warszawie. W świat poezji i muzyki wprowadzili nas uczniowie i nauczyciele Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej dając wspaniały koncert muzyczny. Usłyszeliśmy m.in.: dzieła Vivaldiego („Cztery pory roku”), Brahmsa, fragmenty muzyki z filmu „Misja”. Wszystko to było przeplatane poezją Tadeusza Kubiaka w wykonaniu Magdaleny Wincenciak. Oficjalną część spotkania w Domu Kultury rozpoczął dziennikarz Polskiego Radia, rzecznik PKOl, przy okazji również nasz gość z lat dziewięćdziesiątych Henryk Urbaś. Dla nas najważniejsze słowa padły podczas powitania gości przez burmistrz Pyrzyc Marzeną Podzińską i głównego organizatora olimpijskiego święta, prezesa Klubu Olimpijczyka w Pyrzycach Jerzego Goclika. Goclik witając gości szczególnie gorąco powitał zaproszone dwie szkoły: szkołę w Racocie i młodzież z Zespołu Szkół w Parkowie. Podkreślił przy tym, że kolejnym organizatorem 53. Centralnej Uroczystości Dni Olimpijczyka ma zostać właśnie Parkowo i na tę uroczystość on już się sam zaprasza. Po powitaniu oficjalnych gości przyszła pora na wejście na scenę naszych wspaniałych olimpijczyków i paraolimpijczyków, a było ich ponad dwudziestu. Zgromadzona w auli publiczność gorąco powitała: Marka Kolbowicza, Dariusza Goździaka, Zenona Licznerskiego, Marka Łbika, Macieja Freimuta, Henryka Wawrowskiego, Urszulę Kielan, Iwonę Marcinkiewicz, Mariana Sypniewskiego, Mariana Tałaja, Ryszarda Stadniuka, Kazimierza Czarneckiego, Dorotę Brzozowską, Rajmunda Zielińskiego, Krzysztofa Pierwienieckiego, Wojciecha Matusiaka, Monikę Pyrek, Janusza Olszewskiego, Agnieszkę Skrzypulec, Renatę Chilewską i Ryszarda Fornalczyka. Wręczenie nagród za zasługi olimpijskie, kółek olimpijskich, nagród regionalnych, Gryfów zakończyło tę część oficjalną. Na samo zakończenie koncertu brawurowy program satyryczny nawiązujący do sportu i Dnia Olimpijskiego pt. „Pot, łzy, fura i figura” dał  miejscowy zespół kabaretowy.
Główny punkt obchodów wraz z ceremoniałem olimpijskim zaplanowano na sobotę, 23 kwietnia 2016 roku, w Lipianach. Udział w nim wziął prezes PKOL Andrzej Kraśnicki, władze samorządu województwa oraz 40 polskich olimpijczyków, w tym 24 medalistów Igrzysk. Odświętnie udekorowane miasto oraz przepiękna hala widowiskowo-sportowa powitały sympatyków ruchu olimpijskiego. Uroczystości rozpoczął przemarsz zespołu tanecznego, orkiestry oraz przedstawicieli szkół im. Olimpijczyków Polskich i Klubów Olimpijczyka z regionu województwa zachodniopomorskiego. Na końcu pochodu szli polscy sportowcy-olimpijczycy.  
Stałym elementem tego typu imprez było jak zwykle powitanie oficjalnych gości i  podziękowania ze strony głównych organizatorów. Wśród powitanych gości byli posłowie: Tomasz Kucharski i Wojciech Ziemniak, władze PKOl: prezes Andrzej Kraśnicki, Ryszard Stadniuk, Adam Krzesiński, Janusz Kochan, Tadeusz Wróblewski, Henryk Urbaś oraz organizatorzy konferencji naukowej: prof. Ejder i prof. Renata Urban.  Stanisław Kopeć,
prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej  gorąco powitał młodzież z Klubów Olimpijczyka, a już szczególnie „organizatorów przyszłorocznych Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka – przedstawicieli Zespołu Szkół w Parkowie”. 
Oficjalnego otwarcia CUDO 2016 dokonali burmistrz Lipian i prezes PKOl Andrzej Kraśnicki. A potem nadszedł czas tak dobrze nam znanego ceremoniału olimpijskiego.     Dźwięki z filmu „Rydwany ognia” oraz hymnu olimpijskiego towarzyszyły wniesieniu oraz wciągnięciu na maszt przez uczniów pod opieką mistrza olimpijskiego Konrada Wasielewskiego flagi olimpijskiej. Znicz CUDO wnieśli Jan Rola, Walenty Siemaszko i Szymon Tarasiewicz, a zaszczytu zapalenia znicza dostąpiła nasza wielka nadzieja olimpijska, biegaczka na 1500 m Sofia Ennaoui. Tradycyjny Apel Olimpijski odczytali Artur Lipski i lokalna nadzieja na sukcesy w lekkiej atletyce Szymon Tarasiewicz.  Najważniejszych gości, czyli olimpijczyków powitał i przedstawił S. Kopeć. A zjechali  do Lipian mistrzowie olimpijscy i paraolimpijscy: Tomasz Kucharski, Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz, Dariusz Goździak, Ryszard Fornalczyk, Renata Chilewska; wicemistrzowie olimpijscy: Zenon Licznerski, Marian Woronin, Marek Łbik, Maciej Freimut, Henryk Wawrowski, Adam Krzesiński, Marian Sypniewski, Daniel Jędraszko, Urszula Kielan; zdobywcy brązowego medalu: Iwona Marcinkiewicz, Marian Tałaj, Ryszard Stadniuk, Kazimierz Czarnecki oraz wielu znakomitych zawodników z różnych dyscyplin.
Niezwykle miła niespodzianka czekała nas na koniec części oficjalnej. PKOl na wniosek Komisji Współpracy Terytorialnej i Sportu dla Wszystkich postanowił wprowadzić tradycję przekazywania flagi organizatorowi przyszłorocznych Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka. Przewodniczący Komisji Janusz Kochan poprosił na środek hali przedstawiciela Zespołu Szkół w Parkowie Krzysztofa Działo i wręczył mu symbolicznie nie flagę, lecz koc z igrzysk olimpijskich z Soczi informując oficjalnie, że za rok CUDO odbędzie się w Parkowie. Opiekun Klubu Olimpijczyka podziękował za wybór władzom PKOl i zaprosił wszystkich obecnych za rok do Parkowa.                                                  
Uroczystość otwarcia CUDO w Lipianach zakończył przepiękny, fantastyczny, barwny program artystyczny w wykonaniu dzieci i dorosłych z Lipian. Apogeum programu była piosenka „Whe are champions” w polskiej wersji, podczas której wszyscy na sali wstali i trzymając się za ręce wtórowali artystom na scenie.                                                                                                           
Święto olimpijskie  na Ziemi Pyrzyckiej trwało jeszcze długo. Kolejne imprezy zakończył dopiero Bieg Gryfitów, który odbył się w niedzielne południe.  Uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie wraz z opiekunem wrócili do Parkowa po uroczystej inauguracji bogatsi o koc z igrzysk z Soczi, a przede wszystkim z informacją o przyznaniu Centralnej Uroczystości Dni Olimpijczyka Parkowu.

Cóż były Pyrzyce, czas teraz na Parkowo!!!    ZAPRASZAMY ZA ROK!!!


„...można odejść na zawsze
by stale być blisko"

Ks. Jan Twardowski


ŻEGNAJ PRZYJACIELU...


W nocy z soboty na niedzielę, po ciężkiej chorobie zmarł wicemistrz igrzysk olimpijskich z Monachium (1972 rok) w boksie, przyjaciel naszej szkoły, Wiesław Rudkowski. Miał 69 lat. Urodzony 17 listopada 1946 roku w Łodzi Rudkowski należał do wybitnych polskich bokserów. Miał w dorobku m.in. wicemistrzostwo olimpijskie (w finale w Monachium przegrał 2:3 z reprezentantem RFN Dieterem Kottyschem) oraz mistrzostwo (1975), wicemistrzostwo Europy (1973), a także brązowy medal tych zawodów (1971).  Na igrzyskach w Meksyku (1968) odpadł w ćwierćfinale. Dziesięć razy wywalczył indywidualne mistrzostwo kraju, w wagach półśredniej (1966) i lekkośredniej (1967-1975). Jako trener Rudkowski prowadził reprezentację Polski seniorów i juniorów.    Od lat aktywnie udzielał się w strukturach Towarzystwa Olimpijczyków Polskich i Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Do swych ostatnich chwil był członkiem Zarządu PKOl oraz aktywnym członkiem Komisji Współpracy z Olimpijczykami i Klubu Fair Play PKOl.
W ostatnich latach odeszli, m.in.: Zbigniew Pietrzykowski, Jerzy Kulej, Kazimierz Paździor, Leszek Drogosz, a teraz Wiesław Rudkowski. Widocznie „papa” Stamm kompletuje tam na górze silną ekipę bokserską.

Do Parkowa Wiesław Rudkowski przyjechał po raz pierwszy w maju  1994 roku na finał II wojewódzkiego konkursu olimpijskiego „Amigos Para Siempre”. Wspólnie ze srebrną medalistką ZIO w łyżwiarstwie szybkim ze Squaw Valley Elwirą Seroczyńską oraz przedstawicielką PKOl-u Elżbietą Kwiatkowską spotkali się szóstego maja z dziećmi, młodzieżą i Gronem Pedagogicznym  Szkoły Podstawowej. Następnego dnia pan Wiesław w towarzystwie prof. Wojciecha Lipońskiego, sędziego piłkarskiego, członka Zarządu PZPN  Mariana Kustonia, E. Seroczyńskiej oraz  Marii Cisowskiej był członkiem komisji wojewódzkiego konkursu olimpijskiego „Amigos Para Siempre”. Sam konkurs jak i jego otoczka tak zachwyciła pana Wiesia, że porównał go – z dużą kurtuazją - do największych  imprez światowych.   Kiedy rok później, 21-22 kwietnia 1995 roku Parkowo organizowało Centralną Inaugurację Dni Olimpijczyka wśród gości nie mogło zabraknąć Wiesława Rudkowskiego. Jako jeden z pierwszych przyjął zaproszenie, a następnie czynnie uczestniczył w programie uroczystości: odpowiadał na pytania redaktor Renaty Susałko i K. Działo we wspomnieniach  „Powróćmy jak za dawnych lat”, był członkiem komisji III finału  wojewódzkiego konkursu olimpijskiego „Amigos Para Siempre”, wręczał nagrody uczestnikom biegów. Zwieńczeniem  Centralnej Uroczystości Dni Olimpijczyka był wspaniały Bal Olimpijski, którego królem wybrano pana Wiesia (bokserzy równie dobrze tańczą zarówno na ringu jak i na parkiecie), a królową balu została  p. Maria Cisowska. 
Pan Wiesław wielokrotnie jeszcze podczas spotkań na różnego rodzaju imprezach sportowych i rodziny olimpijskiej w samych superlatywach wypowiadał się o Szkole w Parkowie i o atmosferze panującej w niej.
W przyszłym roku planowaliśmy, że uda nam się zebrać wszystkich uczestników Centralnej Uroczystości Dni Olimpijczyka z 1995 roku. Niestety, nie będzie z nami już Wiesława Rudkowskiego.                                                        

  Będzie Go nam bardzo brakowało!NAJLEPSZY SPORTOWIEC

WIELKOPOLSKI  W PARKOWIE!!!

Niespełna trzy tygodnie temu odbył się w naszej szkole Bal dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Powiatu Obornickiego. Wśród wielu zaproszonych gości znaleźli się tradycyjnie sportowcy-olimpijczycy.  5 lutego okazało się, że wśród naszych gości znalazł się zwycięzca 58 Plebiscytu na Najlepszych Sportowców i Trenerów Wielkopolski w 2015 roku. A została nim najlepsza polska kajakarka, multimedalistka MŚ i ME Marta Walczykiewicz.
Pani Marta przyjechała 17 stycznia do Parkowa przerywając zgrupowanie w Jakuszycach tłumacząc, że spotkania z dziećmi i młodzieżą są dla niej wielką radością i przyjemnością. I trzeba przyznać, że nasz gość przyciągał niczym magnes zarówno dzieci i młodzież jak i dorosłych. Podpisy na folderach, zdjęcia grupowe, selfie, rozmowy wypełniały czas naszej wspaniałej sportsmenki. Marta Walczykiewicz miała dla każdego czas, nie odmówiła nikomu zdjęcia czy rozmowy. To najlepiej określa wielkość sportowca.
O tym, że spotkanie w Parkowie było bardzo miłe i przyjemne dla naszej mistrzyni najlepiej świadczy wpis w Wielkiej Księdze Olimpijskiej Klubu Olimpijczyka w Parkowie: „Dziękuję serdecznie za zaproszenie na bardzo przyjemne spotkanie z dzieciakami  bardzo wyjątkowymi. Ze sportowym pozdrowieniem  Mistrzyni Igrzysk Europejskich w kajakarstwie Marta Walczykiewicz”
Postawa pani Marty na Balu zjednała jej grono nowych fanów. Wszyscy uczestnicy Balu na pewno będą ściskać mocno kciuki za nią w sierpniu kiedy będą rozgrywane finały kajakarskie: k-1 200  i k-4 500 życząc jej złotych medali.
Parkowo, 30 kwietnia 2015 roku 

OLIMPIJSKI DZIEŃ W PARKOWIE

Jak co roku w kwietniu Dni Olimpijczyka upamiętniają kolejną, tym razem już 119. rocznicę przeprowadzonych właśnie w tym miesiącu w Atenach pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich. To okazja do przypomnienia i utrwalenia podstawowych zasad ideowych ruchu  olimpijskiego oraz roli jaką olimpizm i sport w ogóle odegrały dla zbliżenia państw i narodów.

( Apel Olimpijski  2015)

 

Nie mogło zabraknąć olimpijskiego ognia również w Parkowie.  30 kwietnia już po raz siódmy odbył się tam Integracyjny Dzień Olimpijski, którego celem była inauguracja Dni Olimpijczyka; popularyzacja idei olimpizmu wśród dzieci i młodzieży; integracja dzieci i młodzieży  z osobami niepełnosprawnymi oraz popularyzacja biegania wśród młodzieży szkolnej.

Już o godzinie 9.00 szkoła zaczęła zapełniać się dziećmi i młodzieżą z okolicznych miejscowości. Wszyscy skupili się w sali gimnastycznej szkoły gdzie spotkali się z wielkimi mistrzami polskiego sportu: Anetą Pastuszką-Konieczną, Michałem Jelińskim i Tadeuszem Kulczyckim. Półgodzinne spotkanie minęło niczym z bicza trzasł, a następnie rozpoczęło się prawdziwe oblężenie stołu przy którym siedzieli sportowcy gdyż każdy chciał dotknąć medali olimpijskich, otrzymać autograf bądź zrobić sobie zdjęcie z mistrzami.

Po spotkaniu wszyscy przenieśli się na boisko szkolne gdzie rozpoczęły się główne uroczystości Dnia Olimpijskiego. Wiersze „Na czas igrzysk broń odłożona” (przypominający grecką ekecheirię) i „Pięć Szybujących Kółek” oraz taniec w rytm melodii olimpijskiej „We'll be one” znakomicie wprowadziły wszystkich w olimpijski nastrój. Po tym wprowadzeniu głos zabrała dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska witając przybyłych gości: przewodniczącego Rady Powiatu Obornickiego Gustawa Wańkowicza, zastępcę burmistrza Rogoźna Renatę Tomaszewską , radnych Rady Miejskiej Rogoźna Łukasza Zaranka (przewodniczącego Komisji Oświaty) i Zbigniewa Chudzickiego, ks. Jana Andrzejewskiego, ks. Wojciecha Rena, delegację Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku z dr Henrykiem Kosem, członków WTZ we Wiardunkach na czele  z p. Joanną Napierałą, dyrektora  SP nr 3 w Rogoźnie Iwonę  Rzańską, dyrektora SP w Budziszewku Marię Frankowską, dyrektora  SP  w Pruścach Iwonę Gruszka, dyrektora  Gimnazjum nr 2 Romanę Węgrzak, sołtysa Grudnej, Wełny i Kaziopola Błażeja Boksa, prezesa Stowarzyszenia Parkowianka Ewę Szatkowską, sekretarza OSP  Błażeja Cisowskiego, przyjaciół szkoły Irenę Nowak i  Józefa Szmanię, skarbnika Rady Rodziców Agnieszkę Kędziorę oraz drużyny ze swoimi opiekunami z Przedszkola „Słoneczne Skrzaty” w Parkowie,  SP nr 3 w Rogoźnie, SP nr 2 w Rogoźnie, SP Budziszewko, SP w Pruścach , Gimnazjum nr 1 w Rogoźnie, Gimnazjum nr 2 w Rogoźnie, Gimnazjum im. Przemysława w Rogoźnie.

Wyjątkowe brawa otrzymali zaproszeni sportowcy-olimpijczycy:

 • Aneta Pastuszka-Konieczna – najlepsza polska kajakarka w historii, pięciokrotna olimpijka (Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012),  srebrna medalistka IO w Pekinie (2008), dwukrotnie brązowa medalistka z Sydney (2000) i Aten (2004), siedemnastokrotna medalistka mistrzostw świata oraz piętnastokrotna medalistka mistrzostw Europy;
 • Michał Jeliński – członek osady „Dominatorów” w czwórce podwójnej, mistrz olimpijski w Pekinie 2008 roku, czterokrotny mistrz świata i mistrz Europy, trzykrotnie startował na letnich igrzyskach olimpijskich, wielokrotny mistrz Polski w wioślarstwie;
 • Tadeusz Kulczycki - specjalista w biegu na 400 metrów przez płotki; pierwszy Polak, który zszedł w tej konkurencji poniżej 50 s. (49.94); uczestnik IO w Monachium 1972; 7. miejsce w finale mistrzostw Europy w 1969 w Atenach,  na uniwersjadzie w 1973 w Moskwie zdobył brązowy medal.

Pani dyrektor przypomniała w swoim przemówieniu Centralną Inaugurację sprzed 20 lat: „A przecież tak niedawno, bo zaledwie 20 lat temu w 1995 roku nasza szkoła w uznaniu jej zasług na niwie olimpijskiej otrzymała prawo organizacji Centralnych Obchodów Dnia Olimpijczyka. W dniach 21- 22 kwietnia 1995 roku gościliśmy wybitnych gości z całej Polski, m.in.: Irenę Szewińską, Jana Tomaszewskiego, prezesa PKOl-u  Andrzeja Szalewicza, ministra Urzędu Kultury Fizycznej Stefana Paszczyka, wojewodę pilskiego Jerzego Olszaka. Na dwa dni Parkowo stało się stolicą polskiego olimpizmu”.

Sakramentalne słowa „Integracyjny Dzień Olimpijski uważam za otwarty” wygłosiła wiceburmistrz Renata Tomaszewska. Dalsza część uroczystości potoczyła się wg ceremoniału olimpijskiego. Flagę olimpijską na masz wciągnął olimpijczyk z Monachium Tadeusz Kulczycki, nowy, wspaniały znicz olimpijski w asyście ucznia naszej szkoły Gracjana zapalił mistrz olimpijski z Pekinu Michał Jeliński, Apel Olimpijski odczytali wspólnie trzykrotna medalistka olimpijska Aneta Pastuszka-Konieczna i uczeń Kamil Steinke.

Jak co roku opiekun Klubu Olimpijczyka przypomniał postacie polskiego sportu i ruchu olimpijskiego, które odeszły w minionym roku. Najpierw znicze pamięci pod portretem  barda mikrofonu Bogdana Tomaszewskiego złożyli: M. Cisowska,  R. Tomaszewska i T. Kulczycki, a następnie K. Działo odczytał swoisty apel pamięci przypominając : H. Rakoczy,    Z. Pietrzykowskiego, F. Groń-Gąsienicę, L. Lisa, R. Zuba, J. Wernera, J. Kurczaba, M. Szeję, J. Kurka, H. Cegielskiego,  H. Szczepańskiego, K. Czernichowskiego, B. Pawlickiego, K. Trampisza, W. Chmielewskiego, B. Poniatowskiego, R. Sznajdera, uczestnika igrzysk obozowych w Woldenbergu A. Brzezickiego oraz przyjaciela szkoły,  opiekuna Klubu Olimpijczyka z Grodkowa Z. Zielonkę. Nie zapomniano również o tragicznie zmarłym 5 lat temu w katastrofie smoleńskiej prezesie PKOl Piotrze Nurowskim. Znicze pamięci złożyli pod tablicą „Zgasły znicz”: A. Pastuszka-Konieczna, D. Talar-Soloch i G. Wańkowicz.

Po raz czwarty Klub Olimpijczyka przyznał Dyplomy Fair Play „Za zwycięstwo nad sobą”. Dyrektor Maria Cisowska wręczyła te wyróżnienia Anecie Pastuszce-Koniecznej (zwyciężyła nowotwór i powróciła do sportu) oraz Michałowi Jelińskiemu (odnosił największe sukcesy mimo choroby – cukrzycy typu1). Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć również nagród dla uczniów uczestniczących w konkursach promujących olimpizm. W konkursie plastycznym dla klas I – III SP „5. Kół Olimpijskich” zwyciężyła praca Dominiki Szymańskiej przed Jakubem Mroczyńskim i Zofią Korybalską.   Uczniowie klas IV-VI oraz Gimnazjum rywalizowali w konkursie wiedzy olimpijskiej. Wśród uczniów klas IV-VI zwyciężył Dominik Szymański przed Jakubem Klose, Michałem Bartolem i Jakubem Kulką. Najlepszym znawcą historii ruchu olimpijskiego wśród gimnazjalistów okazał się Bartosz Kopaniarz przed Kamilem Nowakiem i Dawidem Korybalskim. Nagrody w postaci sprzętu sportowego wręczali:   M. Cisowska, R. Tomaszewska, A. Pastuszka-Konieczna i  M. Jeliński.   Od 2013 roku Klub Olimpijczyka przyjmuje w poczet członków honorowych Klubu gości uroczystości olimpijskich. Tym razem legitymacje honorowe otrzymali: A. Pastuszka-Konieczna, M. Jeliński, T. Kulczycki, R. Tomaszewska i Ł. Zaranek.

Na zakończenie dyrektor M. Cisowska wręczyła podziękowania wszystkim tym którzy przyczynili się do sukcesu Dnia Olimpijskiego: gościom olimpijczykom, Stowarzyszeniu Parkowianka, OSP w Parkowie, UKS Olimpijczyk, J. Kaczmarkowi, J. Pawlickiej, H. Działo i R. Ziale. Osobne słowa podziękowania pani dyrektor skierowała do wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły, którzy włożyli wiele wysiłku, pracy i zaangażowania w przygotowanie imprezy. Na koniec wszyscy połączyli się w jeden wielki krąg przy dźwiękach „Amigos para siempre”.

Po części oficjalnej przyszła pora na Bieg Olimpijski. Nauczyciele Krzysztof Przybylski i Szymon Wojciechowski przygotowali trasę biegu od 150 do 1000 m, którą pokonali wszyscy uczestnicy naszej zabawy zgodnie z dewizą barona de Coubertina „nie zwycięstwo, lecz udział”. Każdy biegacz otrzymał dyplom i numer uprawniający do wzięcia udziału w loterii fantowej. Po losowaniu – w roli losujących wystąpiły: M. Cisowska, R. Tomaszewska i A. Pastuszka-Konieczna - oraz skonsumowaniu kiełbasek każdy mógł wziąć udział w konkurencjach sprawnościowych w ramach festynu nagradzanych słodyczami. 

Wspaniała pogoda, cudowna, olimpijska atmosfera sprawiły, że czas jakby dostał skrzydeł i już trzeba było kończyć zabawę. Ale wszyscy zapowiadali, że za rok znów się spotkamy. Może na znacznie większej uroczystości.

>>> GALERIA<<<


WIZYTA U PRZYJACIÓŁ W RACOCIE

          W piątek, 17 kwietnia br. w hali sportowej w Racocie odbyły się Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka. Co roku centralne obchody trafiają do różnych, często mniejszych miejscowości naszego kraju. Tym razem wybór padł na Racot koło Kościana - znany przez lata m.in. ze stadniny koni, ale i aktywnego Szkolnego Klubu Sportowego "Jantar" oraz Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków. Racot po raz drugi był organizatorem tych obchodów, pierwszy raz w roku 1992. Na tą okoliczność Racot zaszczyciło swą obecnością ponad trzydziestu sportowców na czele ze złotymi medalistami olimpijskimi Otylią Jędrzejczak, Renatą Mauer-Różańską, Jerzym Kaczmarkiem, Tomaszem Kucharskim oraz Michałem Jelińskim. Nie zawiedli przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz państwowych i samorządowych na czele z wojewodą Piotrem Florkiem, a kierownictwo PKOl reprezentowali: prezes Andrzej Kraśnicki, wiceprezes Ryszard Stadniuk i sekretarz generalny Adam Krzesiński (także 2-krotny medalista olimpijski w szermierce).

Na takiej uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli Klubu Olimpijczyka z Parkowa. Na osobiste zaproszenie „spirytus movens” przedsięwzięć olimpijskich w Racocie, posła Wojciecha Ziemniaka braliśmy udział w uroczystości otwarcia Dni Olimpijczyka.

Impreza rozpoczęła się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Wprowadzono i wciągnięto na maszt flagi narodową i olimpijską. Symboliczny ogień olimpijski wniósł Jan Szymański, brązowy medalista w łyżwiarskie szybkim z Soczi (nasz ubiegłoroczny gość). Apel olimpijski odczytał Sebastian Wasielewski – lekkoatleta i uczeń Gimnazjum w Racocie. Okolicznościowe wystąpienia przygotowali, m.in.: prezes PKOl-u – Andrzej Kraśnicki i wojewoda Wielkopolski – Piotr Florek. Całość uzupełnił program sportowo-artystyczny (recytacja poezji, popisy najmłodszych karateków, piłkarzy i gimnastyczek) w wykonaniu miejscowej młodzieży. 

Po uroczystości mieliśmy możliwość rozmowy z wieloma gwiazdami polskiego sportu, zresztą wielu z nich znaliśmy z wizyt w Parkowie. Bardzo często słyszeliśmy pytanie: to kiedy teraz spotykamy się u Was na Centralnych Obchodach Dnia Olimpijskiego?

>>>GALERIA<<<


Parkowo, 13 września 2014 roku

OLIMPIJSKIE ŚWIĘTO

    Dwadzieścia lat temu wystartowaliśmy w I Biegu Olimpijskim w Racocie rozgrywanym pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Od tej pory przedstawicieli  Klubu Olimpijczyka i szkoły w Parkowie prawie nigdy nie zabrakło na trasie tego jedynego   w swoim rodzaju Biegu. Biegu, któremu przyświeca hasło „jeżeli stanąłeś na starcie biegu – to już zwyciężyłeś, choćbyś przybiegł ostatni”. Ideą Biegu jest udział wszystkich chętnych – bez względu na wiek i płeć. Nie jest prowadzona żadna klasyfikacja, natomiast wszyscy uczestnicy biorą udział w losowaniu nagród. Spirytus movens Biegu jest nasz wieloletni przyjaciel, niezmożony animator olimpizmu, dziś poseł Wojciech Ziemniak.                                                                                       
13 września br., jak zwykle na starcie Biegu stanęła spora grupa z Parkowa – tym razem 43 uczniów i opiekunów. Razem z nimi na starcie stanęło ponad 2 tys. Biegaczy, a wśród nich wielkie postacie polskiego sportu:

·    trener i wychowawca mistrzów rzutu młotem (Sz. Ziólkowskiego, K. Skolimowskiej, A. Włodarczyk, P. Fajdka) Czesław Cybulski;

·         kajakarz, mistrz świata, olimpijczyk z Monachium Wojciech Kudlik (przedstawiciel Ministerstwa Sportu);

·         nasz przyjaciel, wioślarz, medalista z igrzysk w Moskwie Grzegorz Nowak;

·         lekkoatleta (bieg na 400 m ppł), olimpijczyk z Monachium Tadeusz Kulczycki;

·         multimedalista paraolimpijski (stały gość w Parkowie) Andrzej Wróbel;

·         wioślarka, akademicka mistrzyni świata Violetta Zbytek;

·         medalista paraolimpijski z Arnhem, siatkarz  Rajmund Rosiak;

·         rodzice Anity Włodarczyk.

Pokonanie trasy biegu zajęło jej uczestnikom od 15 do 50 minut, nieważne jak.  Po biegu każdy otrzymał dyplom i talon na „bułkę z kiełbasą”. Jeszcze tylko nerwowe oczekiwanie na losowanie nagród (a były nagrody od byłego premiera Tuska, nowej premier E. Kopacz, MEN Kluzik-Rostkowskiej, wśród nich: rowery górskie, smart fony, zestawy turystyczne, itp.)  i zmęczeni, ale szczęśliwi wracaliśmy do Parkowa dumni, że po raz kolejny uczestniczyliśmy  w tym olimpijskim święcie

>>> GALERIA <<<

Parkowo, 16 września 2012

BIEG OLIMPIJSKI W RACOCIE – WSPOMNIENIA    Z LONDYNU


Ponad 2,5 tysiąca dzieci, młodzieży i dorosłych biegaczy z całego kraju wzięło udział w XIX Biegu Olimpijskim organizowanym przez Gimnazjum  w Racocie z naszym przyjacielem, posłem Wojtkiem Ziemniakiem na czele.

 Jak co roku nie mogło zabraknąć w tym święcie olimpijskim sporej grupy miłośników olimpizmu i biegania z Parkowa. Tym razem ponad 4-kilometrową trasę pokonało 42 uczniów i ich opiekunów z Zespołu Szkół w Parkowie. Za swój wysiłek nagrodzeni zostaliśmy specjalną statuetką i dyplomem honorowym  od minister edukacji Krystyny Szumilas.

W Biegu Olimpijskim obok wielu dostojnych gości reprezentujących władze wojewódzkie i PKOl nie zabrakło – zresztą tradycyjnie -  sportowców olimpijczyków. Tym razem swoją obecnością Bieg zaszczyciły olimpijki   z Londynu:  dwudziesta piąta triathlonistka Igrzysk Olimpijskich Agnieszka Jerzyk (młodzieżowa mistrzyni świata) oraz złota medalistka igrzysk paraolimpijskich    w skoku w dal Karolina Kucharczyk (zarazem rekordzistka świata z wynikiem 6 metrów).  Nie musimy w tym momencie chyba dodawać, że obydwie zadeklarowały udział w imprezach organizowanych przez Zespół Szkół i Klub Olimpijczyka w Parkowie.

Za rok XX, jubileuszowy, Bieg Olimpijski. Już dziś wszyscy, którzy byli na Biegu w tym roku stwierdzili: musimy znowu tam być.


                                                                                >>> GALERIA <<<


W kwietniu 2010 roku zorganizowano w naszej szkole
Integracyjny Dzień Olimpijczyka

i


Nasze osiągnięcie ....

„Centralne Obchody Dni Olimpijczyka”

        W dniach 21-22 kwietnia 1995r. staraniem dyrekcji SP i klubu olimpijczyka
w Parkowie odbyły się Centralne Obchody Dni Olimpijczyka. Przyznanie przez PKOL Centralnych Obchodów Dni Olimpijczyka było efektem kilkuletniej pracy pedagogiczno-wychowawczej, której podstawą był olimpizm.
Gości specjalnych Centralnych Obchodów powitały panie dyr. Krystyna Baszczyńska
i Maria Cisowska. Wśród tych gości byli, m. in.:

 • Irena Szewińska – 7 krotna medalistka olimpijska członkini władz MKOL,
 • Słynni sportowcy – olimpijczycy: Jan Tomaszewski, Mieczysław Nowicki, Marian Sypniewski, Wiesław Rudkowski, Zbigniew Radziwonowicz,
 • prof. Zofia Żukowska i prof. Ryszard Żukowski z AWF w Warszaw         
 • prof. Wojciech Lipoński z UAM i AWF  w Poznaniu
 • Prezes PKOL – Andrzej Szalewicz                   
 • Minister UKFiT – Stefan Stanisław Paszczyk
 • Wojewoda pilski: Jerzy Olszak

   Pierwszego dnia odbył się turniej piłkarski pod czujnym okiem Jana Tomaszewskiego oraz program poświęcony sukcesom polskich sportowców „Powróćmy jak za dawnych lat”,  w którym pani red. R.enata Susałka z PR i K. Działo przeprowadzili wywiady z gośćmi. Wieczorem w nastrój zadumy uczestników CODO wprawił program wspominający polskich sportowców zmarłych w czasie II wojnie światowej pt. „Zgasły Znicz”. Dzień zakończyło wspólne ognisko.   Drugi dzień rozpoczął się od rozstrzygnięcia konkursu wojewódzkiego „Amigos para siempre”. Następnie odbyły się główne uroczystości inauguracji Dni Olimpijczyka, które prowadzili p. Maria Cisowska  i K. Działo. Apel Olimpijski odczytali wspólnie: Bartek Frankowski i Marian Sypniewski. Niezwykle udaną inaugurację zakończył Bal Olimpijczyka.

    

 Tak pisały wtedy o nas gazety:

Przegląd sportowy: „Na szkolnym boisku uczniowie przygotowali – pod fachowym okiem pani dyrektor Krystyny Baszczyńskiej  - imprezę z zachowaniem ceremoniału olimpijskiego..”; „Dobrze się stało, że tegoroczne obchody Dni Olimpijczyka podjęło się właśnie Parkowo.”

Sztandar Młodych: „Mistrzowie, ale nie tylko oni, byli wzruszeni ogromnym entuzjazmem   i zapałem tej wiejskiej społeczności. Żeby tak i w większych aglomeracjach.”

Sport: „ Przygotowany z niezwykłą pieczołowitością program (… ) znacznie przybliżył zarówno trzystu uczniom z Parkowa, jak i licznym przedstawicielom szkolnych klubów olimpijczyka   z całego kraju humanistyczne i sportowe aspekty ruchu olimpijskiego.

                                                                               Opracowanie: mgr Krzysztof Działo        
Informacje dla rodziców
Oddział przedszkolny
Kalendarium roku szkolnego
Plan imprez
 i uroczystości

Podręczniki
Konkursy szkolne
Plan lekcji

Dokumenty szkolne
Dowozy do szkoły

Oferta edukacyjna
Świetlica szkolna
Zajęcia pozalekcyjne
Pielęgniarka szkolna
Pedagog szkolny
Doradztwo zawodowe
Biblioteka szkolna
SKO
Imprezy cykliczne
Wycieczki szkolne

Napisz do nas

ko
MEN

Opracowanie strony:  Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Parkowie