logo szkoły ZESPÓŁ SZKÓŁ W PARKOWIE

Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego i Gimnazjum im. Józefa Wybickiego

Kontakt:  ZS Parkowo, Parkowo 6, 64-608 Parkowo, tel/fax  67/26 10 505  e-mail: zsparkowo@wp.pl
budynek szkoły

 
Strona główna
Aktualności
Dyrekcja
Grono Pedagogiczne
Pracownicy szkoły
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Uczniowie
Absolwenci
Historia szkoły
Patron szkoły
Hymn, godło i sztandar
Nadanie imienia
Sala Tradycji
Organizacje szkolne
Klasy sportowe

UKS
Osiagnięcia sportowe
Klub Olimpijczyka

Teatry szkolne

Wolontariat szkolny

Archiwumoke


CKE


Wrzesień 2017
Parkowo 22 września 2017 roku

„SPRZĄTANIE ŚWIATA - 2017”

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Przed akcją członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody rozdali poszczególnym oddziałom odpowiednią ilość worków i rękawiczek. W dniu 22 września (w piątek) na godzinach wychowawczych dzieci i młodzież wszystkich klas wyruszyły „na poszukiwanie” surowców we wcześniej wyznaczone miejsca. Pozbierały więc do osobnych worków: szkło, papier, tworzywa sztuczne i metal z miejsc przy szkole oraz wokół dróg do Słomowa, Józefinowa, Wełny i Jaracza . Chociaż można zauważyć, że z roku na rok śmieci jest nieco mniej, to jednak nadal było z czym wracać z powrotem, a to zmusza to refleksji. 

IWP

>>> GALERIA <<<

Wrzesień 2016
Parkowo 16 wrzesnia 2016 roku

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Akcja „Sprzątanie Świata”, która  w tegorocznej odsłonie przebiegała pod hasłem „Podaj dalej… drugie życie odpadów” jak co roku, aktywnie była realizowana przez dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Parkowie.  W piątek, 16 września na lekcjach wychowawczych dwustu uczniów z parkowskiej szkoły pod opieką wychowawców ruszyło w swoje rejony, by zbierać to co, „nieopatrznie” znalazło się  na drogach i poboczach wyrzucone przez kogoś. Grupy dzieci wyposażone w worki na śmieci ruszyły w „świat” by zrobić porządek. I tak dzięki temu zostały wysprzątane tereny przy szkole oraz drogi do Słomowa, Józefinowa, Wełny i Jaracza. Wyniki sprzątania –kilka worków śmieci – powinny pobudzić do refleksji i nauki  na przyszłość. Przecież to nie krasnoludki śmiecą!


Wrzesień  2015
Parkowo 18 wrzesnia 2015 roku

PRZYJACIELE ZIEMI

Sprzątanie Świata to społeczna kampania ekologiczna, która inspiruje i stymuluje społeczności ze wszystkich zakątków naszego globu do działań mających na celu zachowanie czystości oraz utrzymanie dobrego stanu środowiska naturalnego lub jego poprawę. Obecnie angażuje rocznie około  miliony wolontariuszy z  ponad  130 państw, co czyni je jedną   z największych społecznych akcji ekologicznych na świecie.  Działania prowadzone w ramach Sprzątania Świata obejmują akcje sprzątania, recykling i odzysk surowców, kampanie edukacyjne, oczyszczanie i ochronę wód, konkursy i wystawy. Flagowym wydarzeniem kampanii jest Weekend Sprzątania Świata, który w tym roku przypadł na 18-20 września.   W całej Polsce - tysiące wolontariuszy wyruszyło w świat, aby monitorować środowisko, edukować i informować, ale też uprzątać dzikie wysypiska.

Nie mogło w tej akcji zabraknąć uczniów Zespołu Szkół w Parkowie. W piątek, na lekcjach wychowawczych ponad dwustu  uczniów  z parkowskiej szkoły ruszyło na drogi i ulice w Parkowie i okolicach. Matka-Gaja chyba miała pod opieką uczestników kampanii gdyż przez cały czas towarzyszyło im wspaniałe, wrześniowe słońce.  Po godzinie wszyscy radośnie wracali do szkoły zadowoleni ze sprawnie przeprowadzonej akcji. Mimo, że Parkowo słynie z czystości to jednak  uczniowie zebrali kilka worków śmieci, a przede wszystkim naukę, że warto sprzątać po sobie,  gdyż świat dzięki temu jest piękniejszy.

Wrzesień  2014

CZYSTY ŚWIAT

Sprzątanie Świata  – międzynarodowa kampania odbywająca  się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Akcja "Sprzątanie Świata" (Clean Up the World) została wymyślona w 1989 roku w Australii przez biznesmena i żeglarza Iana Kiernana, który bardzo chciał poprawić stan Zatoki Sydnejskiej, nad którą mieszkał. W tym celu udało mu się zmobilizować 40 tys. osób, które pracowały społecznie nad oczyszczaniem zatoki. W kolejnych latach akcja roztaczała coraz szersze kręgi, a w 1994 roku za sprawą mieszkającej w Australii pani Miry Stanisławskiej-Meysztowicz trafiła również do Polski, gdzie jej koordynacją od lat zajmuje się Fundacja "Nasza Ziemia". W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy. Celem tegorocznej kampanii jest zwrócenie uwagi na osobisty wpływ każdego Polaka na środowisko przyrodnicze poprzez unikania tworzenia odpadów i selektywną zbiórkę odpadów.

W przeddzień akcji koordynator projektu w parkowskiej szkole Izabela Węgrzak-Przybylska zorganizowała spotkanie członków LOP-u, na którym młodzież zapoznała się z historią i zadaniami akcji. Dzień później wzięli udział w teście ekologicznym, a zwieńczeniem projektu będzie konkurs plastyczny poświęcony ekologii.

19 września br. ponad dwustu uczniów Zespołu Szkół w Parkowie już po raz kolejny włączyło się do tej wielkiej, międzynarodowej akcji wyruszając na parkowskie drogi zbierając butelki szklane, plastikowe, papiery, itp. zaśmiecające nasze środowisko. Mimo, że Parkowo należy do najbardziej zadbanych wsi nie tylko w gminie, ale i w województwie napełniliśmy kilka worków ze śmieciami. Piękna pogoda, możliwość wspólnego spędzenia czasu, a na dodatek zrobienie czegoś pożytecznego dla środowiska, a tym samym dla siebie spowodowały, że dzieci i młodzież wracały do szkoły z uśmiechniętymi, rozradowanymi minami.

>>> GALERIA <<<


Wrzesień  2013
TO JUŻ 20. „SPRZĄTANIE ŚWIATA”!
W TYM ROKU WSPÓLNIE "ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ"! 

Tegoroczna akcja „ Sprzątanie Świta” obchodziła swój 20. jubileusz. Przyzwyczailiśmy się już do niej i na stałe weszła do terminarza pracy każdego obywatela. W tym roku przyświecało jej hasło  „ Odkrywamy czystą Polskę”.  Uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie wyruszyli  zaopatrzeni w worki na śmieci  „ odkrywać „ piękno Parkowa i okolic w piątek 20 września.

Pogoda, choć w tym roku kapryśna, nie zawiodła i można było sprawnie i bez zakłóceń posprzątać świat. A śmieci było sporo, o czym świadczyły przydźwigane pełne  worki przez  uczniów z Parkowa. Jak widać na zdjęciach pracowali i najmłodsi, począwszy od dzieci z oddziału przedszkolnego, aż po najstarszych, czyli na gimnazjalistach skończywszy.

>>> GALERIA <<<


Wrzesień  2012

„Sprzątanie świata” w Parkowie

Dnia 14 września br., zgodnie z wcześniejszym planem, Zespół Szkół w Parkowie wziął udział w akcji „Sprzątania świata”. Wszyscy uczniowie o tej samej godzinie wyruszyli ze swoimi wychowawcami na wyznaczone trasy. Dzieci klas 0-III sprzątały bliższe okolice szkoły i przedszkola, natomiast starsi uczniowie i gimnazjaliści – dalsze odcinki dróg w kierunku: Słomowa, Józefinowa, Jaracza oraz okolice cmentarza i stacji kolejowej. W akcji wzięło udział 284 uczniów.

Wszystkie klasy otrzymały wcześniej przygotowane komplety worków do segregacji śmieci i rękawiczki. Po godzinie uczestnicy akcji wrócili uśmiechnięci i zadowoleni z dobrze wykonanego zadania, z wypełnionymi, ale nie po brzegi, workami. Pogoda była cudowna, a optymizmem napawał fakt, że Parkowo jest czystsze niż wszyscy się spodziewali, toteż pracy nie było za wiele. Uśmiech na twarzy i podziękowanie Pani Dyrektor również świadczyły o zadowoleniu z dobrze przygotowanego i zrealizowanego przedsięwzięcia.

>>> GALERIA <<<

Wrzesień  2011

 
   
 
„Okaż serce bezdomnemu Azorkowi”

     Pod tym hasłem odbyła się w nasze szkole w dniach 13 – 26 września akcja zbierania karmy dla naszych czworonogich przyjaciół. Akcja ta była elementem konkursu organizowanego przez Zespół Szkół Agrobiznesu w Rogoźnie. Celem zaś tego konkursu jest popularyzacja wśród uczniów idei pomocy bezdomnym zwierzętom przebywającym w schroniskach. Ogłoszenie wyników konkursu dla wszystkich szkół biorących udział w zbiórce nastąpi w dniu obchodów uroczystości „Światowego Dnia Zwierząt”  1 października w ZSA w Rogoźnie.   Lecz, czy w tym konkursie będą przegrani? Wydaje nam się, że nie gdyż zwycięzcami będą wszyscy ci, którzy przynieśli przysłowiowy gram karmy, a przede wszystkim zwycięzcami są pieski ze schroniska.       
Akcja, której koordynatorem w naszej szkole była nieoceniona p. Izabela Węgrzak przyniosła blisko 200 kg karmy (197,795 kg), z tego 108,455 kg zebrali uczniowie Szkoły Podstawowej,  a 89,34 kg gimnazjaliści. Szczególnie wyróżnili się uczniowie klasy VI SP, którzy zebrali    60 kg. Zebrana karma została dokładnie zważona, a następnie przewieziona do Organizatora konkursu.  
Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji serdecznie dziękujemy, a szczególnie dziękują pieski ze schroniska. Pamiętajmy jednak o tym, żeby wzorem św. Franciszka pomagać zwierzętom nie tylko od święta, lecz przez cały czas. Zwłaszcza, że zbliża się zima, czas szczególnie trudny dla zwierząt.

>>>>GALERIA <<<<


Wrzesień  2011

„Sprzątanie świata” i     „Święto Pyry”  w Parkowie

        Po raz kolejny społeczność  Zespołu Szkół w Parkowie wzięła udział  w ogólnoświatowej akcji „Sprzątanie świata”. Koordynatorem akcji w naszej szkole była  p. I. Węgrzak.
16 września ponad 250 uczniów ze swoimi opiekunami wyszło na drogi i tereny leżące wokół Parkowa,  aby posprzątać to co ludzie często bezwiednie wyrzucili, nie pamiętając o tym czym to grozi środowisku. W ciągu godziny worki na papier, szkło białe  i kolorowe, plastik zapełniły się po brzegi.
Parkowo słynie z czystości, mimo tego śmieci w przydrożnych rowach, lasach, itd. nie brakowało.  To świadczy, że takie akcje mają sens nie tylko dlatego, że dzieci posprzątają swoją miejscowość,  ale przede wszystkim uczą działań proekologicznych.
Na zmęczonych, ale uśmiechniętych uczniów czekała miła niespodzianka.  Po „posprzątaniu świata” przyszła pora na kolejną imprezę. Przy remizie OSP  w Parkowie chłopcy z klasy III a Gimnazjum pod opieką pp. R. Szedla,  Sz. Wojciechowskiego i M. Mumota rozpalili wielkie ognisko, w którym piekło się setki ziemniaków. Do tego trochę soli i masełka i wszyscy zajęli się pałaszowaniem pieczonych pyr. „Święto pieczonego ziemniaka” smakowało tym bardziej, że biorący udział w „Sprzątaniu świata” byli zmęczeni i głodni.

Wszystkim pieczone pyry tak smakowały, że aż żal było wracać po tym na zajęcia w szkole. Na szczęście za rok znów powtórka.


Kwiecień 2011

  „SPRZĄTANIE GMINY”

   Uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie od lat już uczestniczą w różnego rodzaju akcjach, których celem jest pomoc Matce-Ziemi. 2 kwietnia 2011 roku placówki oświatowe Gminy Rogoźno wzięły udział w akcji „Sprzątanie Gminy”. Głównym celem tej inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na problematykę ochrony środowiska i ekologii. Nie mogło zabraknąć w tej akcji również naszej szkoły.
 Mimo niesprzyjającej pogody – siąpiący kapuśniaczek – ok. 9.30 uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wyszli na Parkowo i okoliczne drogi sprzątając swoje środowisko. I, o dziwo, deszcz ustał błyskawicznie. Przez ponad godzinę uczniowie uzbierali kilkanaście worków śmieci: butelki, papier, plastik, itp. Zmęczeni i głodni z radością udaliśmy się na teren OSP gdzie czekało na nas już rozpalone ognisko nad którym czuwali pp. Zbigniew Chudzicki i Miłosz Mumot. Pieczone kiełbaski z chlebem i ketchupem smakowały niczym królewskie dania.                
Organizator  „Sprzątania Gminy”– władze Rogoźna – za pośrednictwem radnych Z. Chudzickiego i Adama Jóźwiaka przekazały na ręce pani dyrektor Marii Cisowskiej podziękowanie za włączenie się do akcji, która „znakomicie wpisuje się w program dydaktyczno-wychowawczy szkoły, w którym wielką wagę przykłada się do wychowywania uczniów w duchu poszanowania dla przyrody i otaczającego nas środowiska naturalnego”.


     
Informacje dla rodziców
Oddział przedszkolny
Kalendarium roku szkolnego
Plan imprez
 i uroczystości

Podręczniki
Konkursy szkolne
Plan lekcji

Dokumenty szkolne
Dowozy do szkoły

Oferta edukacyjna
Świetlica szkolna
Zajęcia pozalekcyjne
Pielęgniarka szkolna
Pedagog szkolny
Doradztwo zawodowe
Biblioteka szkolna
SKO
Imprezy cykliczne
Wycieczki szkolne

Napisz do nas

ko
MEN

Opracowanie strony:  Zespół Szkół w Parkowie