logo szkoły ZESPÓŁ SZKÓŁ W PARKOWIE

Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego i Gimnazjum im. Józefa Wybickiego

Kontakt:  ZS Parkowo, Parkowo 6, 64-608 Parkowo, tel/fax  67/26 10 505  e-mail: zsparkowo@wp.pl
budynek szkoły

 
Strona główna
Aktualności
Dyrekcja
Grono Pedagogiczne
Pracownicy szkoły
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Uczniowie
Absolwenci
Historia szkoły
Patron szkoły
Hymn, godło i sztandar
Nadanie imienia
Sala Tradycji
Organizacje szkolne
Klasy sportowe

UKS
Osiagnięcia sportowe
Klub Olimpijczyka

Teatry szkolne

Wolontariat szkolny

Archiwumoke


CKE


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2017
Parkowo, 17 listopada 2017 roku

„Bóg szanuje mnie, gdy pracuję, ale kocha mnie, gdy śpiewam”.

Rabindranath Tagore

 

NIEPODLEGŁOŚĆ W PIOSENCE

 

Kilka dni temu, 11 listopada uroczyście obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Msze, marsze, składanie kwiatów i zniczy pod pomnikami walk i męczeństwa świadczyły o pamięci o naszych przodkach. Były one zarazem hołdem złożonym tym, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.  My od 6 lat staramy się uczcić to święto tak jak każe święty Augustyn, czyli poprzez piosenkę. Polskie pieśni i piosenki patriotyczne są, jak śpiewał w swojej piosence Marek Grechuta: kwiatem trzymanym w naszych rękach jak scheda pokoleń.  Śpiewając pieśni i piosenki, opowiadamy o Polsce, o wolności i o wszystkim, co naprawdę w życiu ważne. Śpiewając, ożywiamy w pamięci naszych bohaterów i wielką przeszłość naszego kraju. Podzielamy radości i smutki, tych wszystkich, których łączyła i łączy Polska. Świętujemy tę radosną dla Polski rocznicę ze śpiewem na ustach.

17 listopada spotkaliśmy się po raz kolejny na koncercie Pieśń Biało-Czerwona. Pani wicedyrektor Danuta Talar-Soloch przypomniała o roli święta niepodległości, o potrzebie pamięci o tych, którym zawdzięczamy, że możemy mieszkać na polskiej ziemi i żyć w wolnej Polsce. Prowadzący koncert Krzysztof Działo wspomniał, że przez sześć lat Koncertu wydobyliśmy z zapomnienia już ponad 100 pieśni i piosenek mających wielkie znaczenie dla wielu pokoleń Polaków.

W tym roku przypomnieliśmy piosenki z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Stąd też wystrój przygotowany przez pp. Marzenę Działo i Monikę Nowak nawiązywał do atmosfery z tamtych lat: mury, hasła na murach – „Solidarność walczy”, „Zima wasza, wiosna nasza”, „A mury runą, runą”, „Czas Apokalipsy”-, znak Polski Walczącej. Młodzi wykonawcy,  przygotowani przez p. Roberta Dobrogowskiego przypomnieli największe utwory przełomu lat 70-tych i 80-tych w sposób niezwykle ekspresyjny niejednokrotnie wywołując entuzjazm wśród publiczności. Wśród  prezentowanych utworów znalazły się:

 • MURY  -  Chór uczniów,
 • ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ  - Łukasz Sołtys
 • OBŁAWA  - Norbert Jęśko
 •  MODLITWA - Sara Boks
 • PYTASZ MNIE - Robert Dobrogowski
 • POLSKIE SKRZYDŁA - Aleksandra Hampel
 • PRZETRWAMY - Martyna Hoffmann, Marta Szacik, Julia Szafran, Julia Szmania
 • CHCEMY BYĆ SOBĄ  - Norbert Jęśko
 • PRZEŻYJ TO SAM  - Jolanta Jezierska, Zuzanna Pacholska
 • DZIWNY JEST TEN ŚWIAT - Aleksandra Hampel

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2014

ŚRODOWISKOWY WIECZÓR PATRIOTYCZNY W PARKOWIE

D12 listopada mieszkańcy Parkowa i okolic spotkali się  przy kawie, ciastku i piosence w sali OSP na I Środowiskowym Wieczorze Patriotycznym zorganizowanym  przez Stowarzyszenie „Parkowianka”. Spotkanie rozpoczęła Justyna Bartol-Baszczyńska -  członek Stowarzyszenia, a zarazem sołtys Parkowa i Józefinowa -  witając wszystkich przybyłych gości (a mógł przyjść każdy kto tylko chciał) i dziękując dyrekcji Zespołu Szkół oraz dzieciom za przygotowanie koncertu. Następnie głos zabrał  prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Kombatantów, Byłych Więźniów Politycznych i Osób Represjonowanych w Rogoźnie i prezes Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych i Wojskowych w Obornikach Stefan Hampel informując zebranych o przyznaniu – na jego wniosek – Krzyży Jubileuszowych wydanych  z okazji 95 rocznicy Związku Inwalidów Wojennych dwóm mieszkańcom Parkowa: Błażejowi Cisowskiemu i Grzegorzowi Handzlowi.  Gratulując nagrodzonym dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska wręczyła również kwiaty przedstawicielom rodzin zasłużonych działaczy Ochotniczej Straży Pożarnej w Parkowie: Jana Biskupa, Józefa Kędziory i Bronisława Dembińskiego, którzy 11 listopada podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej zostali wpisani do księgi Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej.  Spotkanie zwieńczył koncert „Pieśni Powstania Warszawskiego” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół oraz… mieszkańców Parkowa. Krzysztof Działo na początku koncertu wyjaśnił dlaczego to pieśni powstania  warszawskiego są bohaterem uroczystości (siedemdziesiąta   rocznica powstania), a Dominik i Michał odegrali na trąbce i puzonie  Warszawiankę 1831 r.   A potem wraz z Tymoteuszem Duchowskim, młodym powstańcem warszawskim  (w którego postać wcielił się Kamil Steinke) przypomnieliśmy sobie cały szlak powstańczy słuchając i śpiewając najbardziej znane utwory z lat wojennych i powojennych: „Pieśń o Warszawie”,  „Marsz Żoliborza”, „Dnia pierwszego września”, „Hymn AK”, „Warszawskie dzieci”, „Mała dziewczynka z AK”, „Sanitariuszka Małgorzatka”,  „Zośka”, „O, Barbaro”, „Marsz Mokotowa”, „Pałacyk Michla”, „Warszawo ma”, „Modlitwa obozowa”,  „Sen o Warszawie”. Wspólny śpiew i łzy wzruszenia oraz gorące podziękowanie po zakończonym koncercie pokazały, że takie spotkania są bardzo ważne dla społeczności „małych ojczyzn”.


OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W ROGOŹNIE

11 listopada gminne obchody Święta Niepodległości odbyły się tradycyjnie w Rogoźnie. W uroczystej mszy świętej, przemarszu przez miasto oraz uroczystościach przy pomniku poległych Powstańców Wielkopolskich 1918/19, żołnierzy II wojny światowej i ofiar terroru hitlerowskiego szkołę parkowską reprezentowały poczty sztandarowe szkoły podstawowej (Julia, Magda i Kajetan) i gimnazjum (Dominika, Danuta i Dominik). Tradycyjnie już poczet sztandarowy  Związku Kombatantów, Byłych Więźniów Politycznych  i Osób Represjonowanych w Rogoźnie reprezentowali również nasi uczniowie: Szymon, Bartek i Patryk. Wiązankę kwiatów pod pomnikiem w imieniu społeczności Zespołu Szkół złożyli: dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska, zastępca dyrektora Danuta Talar-Soloch oraz Dominika Dybek.

 

>>> GALERIA <<<

Apel  - 11 LISTOPADA

96 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji 11 listopada  w całym kraju odbywały liczne marsze i uroczystości by uczcić Święto Niepodległości. Uroczystości upamiętniających to święto nie mogło zabraknąć również w Parkowie. Już w piątek, 7 listopada o godzinie 10.30 odbył się świąteczny apel, podczas którego dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska przypomniała o wartości wolności i roli Święta Niepodległości oraz odczytała listy przesłane z okazji Święta przez prezydenta Bronisława Komorowskiego  i kurator Elżbietę Walkowiak.
W części artystycznej - przygotowanej przez p. Agnieszkę Jaworską -  uczniowie do zaborów, a następnie do odzyskania niepodległości.
Podczas apelu pani dyrektor wręczyła dyplomy uczniom za udział w konkursie recytatorskim „W hołdzie ojczyźnie” (o samym konkursie piszemy w innym miejscu), za prezentowanie doświadczeń z ciekłym azotem podczas Nocy Naukowców na UAM w Poznaniu w asyście dr Krzysztofa Gębury oraz za popularyzowanie fizyki i nauk przyrodniczych podczas  X Powiatowego Festiwalu Nauk Przyrodniczych w Obornikach.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2013„CZTERY POKOLENIA CZEKAŁY, PIĄTE SIĘ DOCZEKAŁO…”

„Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc,
aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość,
uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne,
 szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”
                                                                                                Jan Paweł II

Data 11 Listopada 1918 r. jest niewątpliwie jedną z najważniejszych, symbolicznych dat w naszej historii. Tego dnia, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita znów pojawiła się na mapach Europy. Marzenia Polaków urodzonych i wychowywanych pod zaborami w końcu się ziściły. Polska była wolna i niepodległa.

8 listopada 2013 roku młodzież Zespołu Szkół w Parkowie przygotowała występ  nawiązujący do najpiękniejszych pieśni w naszej historii . Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Maria Cisowska podkreślając wagę listopadowego święta dla wszystkich Polaków. Wręczyła również nagrody uczniom za udział w szkolnym konkursie recytatorskim „W hołdzie Ojczyźnie” oraz w konkursie plastycznym „Oszczędzam w październiku”.    O radości z odzyskania umiłowanej Ojczyzny, „o  dniu, w którym Naród powstał z kolan”, mówił w swoim wystąpieniu historyk Krzysztof Działo.  A potem głos zabrała młodzież. Popłynęły znane i mniej znane słowa i melodie pieśni i piosenek. Publiczność przyjęła ten występ burzą braw, a na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim występującym na scenie. Po raz kolejny okazało się, że historia przedstawiana w atrakcyjny sposób wcale nie musi być nudna.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
2010

WIERNI PAMIĘCI

„Tym co w mrokach niewoli,
w najcięższych dla narodu chwilach
nigdy w Polskę nie zwątpili”.

Data 16 listopada 2010 roku zapisze się w pamięci uczniów Zespołu Szkół w Parkowie. Gościli bowiem czwórkę niezwykłych gości – kombatantów II wojny światowej. Byli wśród nich:

 • p. Eugeniusz Byliński – prezes Stowarzyszenia Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych i Więzień w Szamotułach, członek Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej w Szamotułach,
 • major Czesław Dulko -  prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej w Obornikach,
 • p. Zygmunt Kinach – „dziecko pułku”, członek Zarządu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej w Rogoźnie,
 • ·p. Stefan Hampel - prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej w Rogoźnie,

Okazją do spotkania były obchody 92 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Najpierw goście spotkali się z uczniami II i III klasy Gimnazjum. Godzina lekcyjna minęła niczym z bicza trzasł zanim ktokolwiek zdążył zauważyć. Przeżyć jakie były udziałem naszych gości wystarczyłoby na kilka, a nawet na kilkanaście godzin. Zasłuchani uczniowie z żalem przyjęli dźwięk dzwonka, który kończył lekcję i spotkanie. Na szczęście goście zapewnili,  że stawią się na  „przesłuchanie pojedynczo”- jak powiedział p. Byliński, co wywołało burzę braw.

Następnie wszyscy przenieśli się do sali gimnastycznej, gdzie wraz z pozostałymi uczniami uczestniczyli w akademii poświęconej 92 rocznicy odzyskania niepodległości. Obok czwórki gości wymienionych wyżej zaszczycili nas swoją obecnością również:

 •  burmistrz Rogoźna p. Bogusław Janus,
 • byli radni miejscy: p. Wanda Wiśniewska i Jarosław Witt,
 • ksiądz Jan Andrzejewski,
 • ksiądz Wojciech Ren,
 • przedstawiciele Rady Rodziców: p. Zenon Mielke, p. Lucyna Leśnicka oraz p. Anna Gajer.

Na wstępie akademii p. dyrektor powitała bardzo serdecznie wszystkich gości w murach parkowskiej szkoły. W swoim przemówieniu p. Maria Cisowska poprosiła wszystkich  o zadanie sobie pytania czym jest dla każdego z nas niepodległość. P. dyrektor życzyła wszystkim uczniom żeby zawsze potrafili zachować niezależność, bo to dzięki takiej postawie milionów naszych przodków Polska potrafiła odzyskać, a później zachować niepodległość.

Po wystąpieniu p. dyrektor głos zabrała młodzież. W przedstawieniu zatytułowanym „Polska Rzeczypospolita Odrodzona i Niepodległa” przedstawiła historię trzech niezwykle ważnych listopadowych dni 1918 roku. Widzowie mogli zobaczyć przyjazd Piłsudskiego z Magdeburga, rozbrajanie żołnierzy niemieckich przez Polaków oraz Piłsudskiego dyktującego depeszę „o istnieniu państwa polskiego, niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski”.

Sceny te przeplatane znanymi pieśniami: „Rotą”, „Legionami”, „Jak to na wojence ładnie”, „Bo wszędzie jest moja ojczyzna” wywarły wielkie wrażenie na widowni. Niemilknące brawa były tego najlepszym dowodem.

W kolejnym punkcie uroczystości p. dyrektor w asyście p. Krzysztofa Działo oraz przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Weroniki Lewandowskiej wręczyła podziękowania pp. E. Bylińskiemu, Cz. Dulko,
Z. Kinachowi i S. Hamplowi za „wspomnienia   z lat wojny i okupacji”.

Za pomoc w realizacji edukacji patriotycznej podziękowania otrzymali: - Bogusław Janus, Wanda Wiśniewska, Jarosław Witt, ksiądz Jan Andrzejewski, ksiądz Wojciech Ren, Zenon Mielke, Lucyna Leśnicka oraz  Anna Gajer.

Na zakończenie spotkała nas bardzo miła niespodzianka. W podziękowaniu  za zaproszenie i gościnę nasi goście na ręce p. dyrektor przekazali wspaniałe dary:

 • dwa mundury wojskowe,
 • książkę o „Synach Pułku” i odznakę „Syna Pułku”,
 •  książkę o pacyfikacji wsi Brodziszewo,
 • miesięczniki „Polsce wierni”,
 • wspomnienia powstańców wielkopolskich.          
 • Pamiątki te znajdą poczesne miejsce w szkolnej Sali Tradycji.

Spotkanie tradycyjnie zakończyła kawa i przepyszne ciasto w gabinecie p. dyrektor.

 

>>>>  GALERIA <<<<

Informacje dla rodziców
Oddział przedszkolny
Kalendarium roku szkolnego
Plan imprez
 i uroczystości

Podręczniki
Konkursy szkolne
Plan lekcji

Dokumenty szkolne
Dowozy do szkoły

Oferta edukacyjna
Świetlica szkolna
Zajęcia pozalekcyjne
Pielęgniarka szkolna
Pedagog szkolny
Doradztwo zawodowe
Biblioteka szkolna
SKO
Imprezy cykliczne
Wycieczki szkolne

Napisz do nas

ko
MEN

Opracowanie strony:  Zespół Szkół w Parkowie