logo szkoły ZESPÓŁ SZKÓŁ W PARKOWIE

Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego i Gimnazjum im. Józefa Wybickiego

Kontakt:  ZS Parkowo, Parkowo 6, 64-608 Parkowo, tel/fax  67/26 10 505  e-mail: zsparkowo@wp.pl
budynek szkoły

 
Strona główna
Aktualności
Dyrekcja
Grono Pedagogiczne
Pracownicy szkoły
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Uczniowie
Absolwenci
Historia szkoły
Patron szkoły
Hymn, godło i sztandar
Nadanie imienia
Sala Tradycji
Organizacje szkolne
Klasy sportowe

UKS
Osiagnięcia sportowe
Klub Olimpijczyka

Teatry szkolne

Wolontariat szkolny

Archiwumoke


CKE


DZIEŃ EUROPEJSKI  2017
Parkowo, 12 czerwca  2017 roku

KOLEJNY DZIEŃ EUROPEJSKI

W  czerwcowy  poniedziałek już z samego rana rozpoczęły się przygotowania do długo oczekiwanego Dnia Europejskiego.  Jak stwierdzili uczniowie najmłodszych klas w naszej szkole, to najfajniejszy dzień w roku szkolnym. Zgodnie z tradycją każda klasa wylosowała uprzednio kraj Unii Europejskiej, który miała zaprezentować  na forum szkoły. W tym roku dominowała muzyka i tańce, zarówno ludowe, jak i współczesne. Nie zabrakło finezyjnego walca wiedeńskiego, ognistego  flamenco, radosnego Zorby czy break dance’u. Uczniowie mogli poznać wiele piosenek, do których ich rówieśnicy z różnych krajów tworzą niezwykłe układy taneczne. Dzięki takiej imprezie można było w pigułce poznać historię, wynalazki i urokliwe miejsca Polski, Hiszpanii, Słowacji, Włoch, Węgier, Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Austrii, Szwecji i Portugalii. Każda z klas prezentowała się w niepowtarzalny sposób i komisji konkursowej nie udało wyłonić się zwycięzcy. Wszyscy zasłużyli na gromkie brawa i wyrazy uznania.  W tym dniu  Zespół Szkół w Parkowie odwiedziło wielu znakomitych i wybitnych osobistości, począwszy od władców Polski, Węgier, Hiszpanii, Francji, po wielkich odkrywców, artystów, naukowców, a na sławach sceny i sportu kończąc.

Dzień Europejski to wieka frajda dla dzieci, ogromne wyzwanie dla rodziców, którzy zawsze z wielkim zaangażowaniem przygotowują stroje, rekwizyty oraz pyszne niespodzianki charakterystyczne dla danego państwa. Ten dzień nazywany jest także w naszej szkole europejskim Dniem Dziecka.


DZIEŃ EUROPEJSKI  2016

Parkowo, 11 maja 2016 roku

SŁONECZNY DZIEŃ EUROPEJSKI

11 państw Unii Europejskiej zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół   w Parkowie podczas Dnia Europejskiego, który odbył się na boisku szkolnym 11 maja 2016 roku. Uczniowie klas II - VI Szkoły Podstawowej i I - III Gimnazjum mieli za zadanie przygotować informacje o wylosowanym kraju, jego historii, zwyczajach, no    i oczywiście kuchni (na to najbardziej wszyscy czekali – zwłaszcza najmłodsi –z apetytem pałaszując europejskie smakołyki). Co do kuchni, jak się okazało, to nawet Marta Gessler znalazłaby coś dla siebie wśród dziesiątek frykasów. W tym roku uczniowie mieli za zadanie szczególną uwagę zwrócić na sport i osiągnięcia sportowe w poszczególnych krajach. Klasy I Szkoły Podstawowej przygotowały zaś flagi  wszystkich prezentowanych państw.

Dzień Europejski tradycyjnie już rozpoczęła dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska – główny organizator Dnia – przypominając historię Unii Europejskiej oraz korzyści  jakie niesie udział Polski w Unii. Hymn Unii Europejskiej odśpiewany przez wszystkich zebranych oraz piosenka Krzysztofa Krawczyka „Europo, witaj nam” wprowadziły uczestników w nastrój zabawy. Trzeba przyznać, że uczniowie wykazywali się niezwykłą pomysłowością prezentując wylosowane państwa. Boisko szkolne w Parkowie zapełniło się  gwiazdami sportu: Z. Zidane, M. Platini, E. Zatopek, J. Zelezny, J. Kostelić, K. Raikkonen, R. Nadal, F. Alonso,  S. Hannavald, estrady: H. Vondrackova, J. Dassin, E. Piaff, Eleni,  ABBA, Romina Power i Albano, polityki: N. Bonaparte, nauki: Kartezjusz, A. Nobel,  literatury: Ch. Perrault, bracia Grimm, malarstwa: van Gogh, Rembrandt, Rubens, mody: Yves Saint-Laurent, Channel, Dior,  bogami olimpijskimi, wikingami, nie zabrakło  też Świętego Mikołaja oraz Romeo i Julii. Podziwialiśmy wspaniałe układy taneczne: polkę, walc, kankan, la cucaracha, a także mogliśmy poczuć się jak w „wieży Babel” – słysząc kilkanaście języków. Poszczególne państwa prezentowały:

 •  Austrię – klasa VI  SP,
 •  Chorwację – klasa III B  SP,
 •   Czechy – klasa I B Gimnazjum,
 •   Finlandię – klasa I A Gimnazjum,
 •   Francję – klasa IV SP,
 •   Grecję – klasa II A SP,
 •   Hiszpanię – klasa III Gimnazjum,
 •  Holandię – klasa V SP,
 •   Niemcy – klasa II Gimnazjum,
 •   Szwecję – klasa III A SP,
 •   Włochy – klasa II B SP.

Piękna, słoneczna pogoda, wspaniała zabawa, znakomite jedzenie – czyż trzeba więcej aby świetnie bawić się zarazem ucząc poznając kraje Unii Europejskiej?   Blisko 2,5 godziny minęło zanim ktokolwiek zauważył i ku ogromnemu żalowi zebranych dyrektor Maria Cisowska musiała kończyć zabawę. Wszyscy już   z niecierpliwością czekają na przyszły rok i kolejny Dzień Europejski.

>>> GALERIA <<<DZIEŃ EUROPEJSKI  2015

EUROPA W PARKOWIE

23 czerwca  w szkole w Parkowie już po raz kolejny uczniowie mogli poznać historię, kulturę, zwyczaje krajów Unii Europejskiej biorąc czynny udział w Dniu Europejskim.  Na wstępie  p. dyr. Maria Cisowska – główny organizator święta -  przypomniała historię powstania Unii oraz hymnu i zaprosiła wszystkich do zabawy. Następnie wszyscy zebrani na sali odśpiewali  hymn Unii Europejskiej „Odę do radości”. Po odśpiewaniu hymnu poszczególne klasy przystąpiły do prezentacji wylosowanych wcześniej państw europejskich:

 • Klasa Ia SP – W. Brytania
 • Klasa Ib SP – Hiszpania
 • Klasa II a SP - Francja
 • Klasa II b SP - Grecja
 • Klasa III SP - Chorwacja
 • Klasa IV SP - Włochy
 • Klasa V SP - Niemcy
 • Klasa VI SP - Czechy
 • Klasa I Gimnazjum - Holandia
 • Klasa II Gimnazjum - Polska
 • Klasa III a Gimnazjum - Węgry
 • Klasa III b Gimnazjum - Szwecja

Widzowie mogli podziwiać niezwykłą kreatywność i pomysłowość uczniów w prezentowaniu wybranych krajów. Przedstawienia, tańce, piosenki, prezentacje multimedialne, skecze w ciekawy sposób przybliżały uczestnikom unijne państwa. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyła się część kulinarna prezentacji podczas której uczniowie mogli posmakować specjałów europejskich. I jak zauważyła p. dyrektor „kuchnia europejska przypadła uczniom do gustu”.

Na zakończenie komisja konkursowa  w składzie: Maria Cisowska, Monika Nowak, Katarzyna Lewandowska oraz przedstawiciel rodziców Anita Łabój wobec niezwykle wyrównanego poziomu wystąpień postanowiła nie przyznawać nagród za poszczególne miejsca lecz nagrodzić wszystkich dyplomami za wspaniałe przygotowanie prezentacji co uczestnicy przyjęli gorącymi brawami.
To była znakomita lekcja geografii, historii, muzyki, przyrody podczas której uczniowie w aktywny sposób mogli przybliżyć sobie i innym naszą wspólną „ojczyznę” – Europę. Pani dyrektor  podsumowując  imprezę podziękowała uczniom, rodzicom, nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie święta Unii i zaprosiła do kolejnego  „europejskiego spotkania”  już za rok.

>>>GALERIA <<<


DZIEŃ EUROPEJSKI  2011

„ POLSKA SERCEM UNII”

„ Polska sercem Unii” – takie hasło przyświecało uczniom i nauczycielom Zespołu Szkół w Parkowie, którzy pod opieką pani dyrektor Mari Cisowskiej przygotowali pokaz krajów Unii Europejskiej. Wykład na temat prezydencji Polski w Unii wygłosił doktor Marek Mikołajczak, gość specjalny, znawca problematyki europejskiej.

Klasy przygotowywały pokazy losowo wybranych państw , ze szczególnym uwzględnieniem informacji o służbie zdrowia, promocji i dbałości o zdrowie obywateli w danym kraju.
Klasa VI b zaprezentowała Finlandię. Uczniowie zwrócili uwagę na niski procent ludzi palących w tym kraju oraz poczęstowali nas pyszną sałatką z tuńczyka i koreczkami z wędzonego łososia.
Klasa VI a zaprosiła nas do Holandii. Przywitano nas kwitnącymi o tej porze roku tulipanami. Skosztowaliśmy różnych rodzajów sera, potrawy zwanej pannenkoeken oraz ciasteczka  cynamonowe. Wśród wszechobecnych w holenderskim pejzażu wiatraków można było pojeździć popularnymi w Holandii rowerami. Vincent van Gogh uraczył nas lekcją malarstwa impresjonistycznego . Holenderska pielęgniarka przypomniała o znaczeniu spożywania serów (białka), jako ważnego budulca kości.
Klasa V przywitała gości iście w królewskim stylu. Królowa Elżbieta II zaprosiła do udziału w uroczystości zaślubin Williama i Kate. Przewodniczka pozwoliła nam obejrzeć  najważniejsze zabytki Londynu: London Eye, Big  Bena oraz muzeum dinozaurów. Podniebienie  gości pieścił zapiekany pudding , herbatka i angielskie  babeczki.
Klasa IV, która okazała się zwycięzcą w konkursie, zaprezentowała Portugalię. Goście zasiedli przy suto zastawionym stole, na którym gościły: oliwki, owoce cytrusowe, bolo de logurte, pastel de nata. Uczniowie ubrani w stroje ludowe zaprosili nas na festiwal czekolady, na którym można było zasmakować przeróżne rodzaje produkowanych czekoladek.  Na morskim wybrzeżu zacumował statek Vasco da Gamy, a spędzony w Portugalii czas umilała relaksacyjna muzyka.
Uczniowie gimnazjum przywitali nas tańcem. W klasie II a królował czardasz, w II b – walc, w I b zdolnościami rytmicznymi wykazały się urocze mażoretki, a III gimnazjum to już zupełnie inne klimaty – cygańskie rytmy podrywały wszystkich do beztroskiej zabawy.  Nie zabrakło również uczty dla ciała. Wśród potraw można było wybierać : na ostro – leczo i zupę gulaszową, pikantnie- risotto i pizzę, na słodko naleśniki  z różnymi dodatkami oraz sernik i kawę po wiedeńsku.
Uwagę komisji konkursowej przykuła postać Arnolda Schwarzeneggera, gra orkiestry wiedeńskiej oraz sklepy ze zdrową żywnością. W klasie II a zaciekawiały informacje o historii Polaków i Węgrów, w tym postać łącząca oba kraje – królowa Jadwiga. W klasie I a prezentacja Jana Pawła II, św. Franciszka, Leonarda da Vinci oraz postać kochana przez wszystkie dzieci – Pinokio. W klasie I b krótka nauka języka francuskiego. Do klasy trzeciej gimnazjum aż strach było wejść. Natarczywie wróżące  cyganki, żebrzący mężczyźni i krwiożerczy Dracula  wprowadzali nastrój grozy i obawy o własne życie. Po praniu bielizny, rumuńskie gospodynie odpoczywały, popijając dziwne napoje. Najbardziej zatrwożyła nas informacja o pielęgnowaniu higieny w tym kraju oraz prezentacja na temat poziomu i warunków życia rumuńskich obywateli.

DZIEŃ EUROPEJSKI  2010

Ulicami europejskich metropolii”

    18 maja uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie odbyli bezpłatną wycieczkę po najpiękniejszych stolicach europejskich.
Młodzież i dzieci do tej podróży przygotowywali się w różny sposób. Najpierw każda klasa losowo wybrała jedną stolicę europejską, a następnie musiała przygotować szereg zadań , aby w końcu 18 maja zaprezentować swoje prace całej społeczności szkolnej.
Klasy nauczania zintegrowanego uzupełniały przygotowane karty pracy , dzięki którym zaznajamiały się z najważniejszymi informacjami o kraju i stolicy wylosowanego państwa. Przygotowywały także plakat i wystawę związaną z daną stolicą.
Klasy IV-VI szkoły podstawowej samodzielnie przygotowywały wystawy w swoich salach lekcyjnych oraz prezentację multimedialną dotyczącą ciekawych miejsc wylosowanej stolicy.
Klasy I-III gimnazjum , oprócz wystaw w salach, musiały przygotować prezentację multimedialną w formie przewodnika po metropoliach europejskich.
Wreszcie nastał dzień 18 maja , gdy wszyscy ruszyli na podbój Europy pod przewodnictwem organizatora i inicjatora Dnia Europejskiego dyrektor Marii Cisowskiej. Gośćmi specjalnymi w tym dniu byli : doktor Marek Mikołajczak oraz przewodniczący rady rodziców pan Zenon Mielke.

Zapraszamy zatem do zwiedzania stolic europejskich

Klasa  pierwsza szkoły podstawowej przywitała nas iście po królewsku. Głos zabrała  królowa Małgorzata II i zaprosiła do zwiedzenia Kopenhagi. J. Ch. Andersen poznał nas z Tomcio Paluchem, Calineczką, Dziewczynką z zapałkami oraz Królową Śniegu. Dzieci przedstawiły najważniejsze zabytki oraz symbol Kopenhagi – Małą Syrenkę. Chłopcy pokazali nam ciekawe zabawy klockami Lego.
Niestety musieliśmy opuścić Kopenhagę, gdyż tuż obok w Pałacu Buckingham -  czekali na nas królowa Elżbieta II i książę Filip. Porządku w sali pilnował żołnierz gwardii królewskiej w czerwonek kurtce i wysokiej futrzanej czapie. Czas na angielskie śniadanie z herbatką  wyznaczył nam Big Ben,  wybijając czas. Skosztowaliśmy grzanek, smażonych jajek na bekonie, ciasteczek z puddingiem oraz smacznej herbatki. Pożegnali  nas ludzie różnych narodowości , zebrani w angielskiej stolicy, gdyż jak dowiedzieliśmy się,  Londyn to miasto wielu kultur i nacji. Pożegnaliśmy uczniów klasy II szkoły podstawowej.
Tuż za rogiem czekała na nas klasa trzecia. I jak na wyciągnięcie ręki znaleźliśmy się w Paryżu, tuż obok Wieży Eiffla, gawroszy i pięknych paryżanek. Skosztowaliśmy bagietek z serem camembert i brie , rogalików oraz ciastek francuskich ze śmietaną. Były też ślimaki, na szczęście żywe, które stanowiły tylko niezwykłą dekorację stołu.
Nadszedł czas na obiad. Zatem udaliśmy się do klasy IV b , która zaprosiła nas na bigos, a na deser dostaliśmy babkę. Nie ma to jak w domu, czyli w Warszawie. Wędrując uliczkami, zobaczyliśmy pałac Kultury i Nauki, Pomnik Małego Powstańca, Kolumnę Zygmunta i warszawską Syrenkę.
Na sportowo powitała nas klasa IV a , piłkarze Romy pokazali nam najciekawsze zabytki stolicy Włoch – Wiecznego Miasta Rzymu. Spoglądała na nas uważnie bogini sprawiedliwości  Temida, a pretorianie pokazali Koloseum. Na pożegnanie dostaliśmy pyszne spaghetti.
Wszystkich zaskoczyła klasa piąta (zwycięzcy Dnia Europejskiego), która prezentowała stolicę Węgier – Budapeszt. Klasę „podzielił” Dunaj. Na jednym brzegu powitała nas budapesztanka w stroju ludowym, opowiadając o historii miasta. Na obrzeżach Budapesztu zdał się słyszeć ryk samochodów, gdyż znajdował się tam tor Formuły 1 – Hungaroring, gdzie właśnie urządzano wyścigi. Przeszliśmy przez Most Łańcuchowy na drugą stronę miasta. Tam zwiedziliśmy szlifiernię diamentów i mogliśmy obejrzeć wystawę przepięknej biżuterii. Przekupki zaprosiły nas do sklepiku z węgierskimi produktami, skosztowaliśmy różnych odmian papryki, śliwek węgierek oraz obejrzeliśmy inne produkty (pięknie haftowane serwety, porcelanę).  Tuż obok na ognisku bulgotał kociołek z gulaszem, którego smakowi i zapachowi nie mogliśmy się oprzeć. Poczęstowano nas też chlebem, którego Węgrzy uwielbiają. Na koniec odwiedziliśmy muzeum , pokazujące najważniejszy wkład Węgier  w kulturę materialną Europy: gulasz, bicie dzwonów na Anioł Pański, kostkę Rubika, długopis, porcelanę Herendi, ceramikę Zsolnaya, witaminę C.  
Pożegnaliśmy stolicę czardasza, by udać się do mglistej Irlandii. Tam klasa VI a zaskoczyła nas pokazem tańca irlandzkiego oraz zbudowanym z materaców zamkiem. Poczęstowano nas naleśnikami sodowymi i champem (sałatką z ziemniaków, pora, mleka i szczypiorku).Dowiedzieliśmy się także wielu ciekawostek o Dublinie, stolicy, w której mieszka i pracuje wielu Polaków.
Na szczęści szybko przenieśliśmy się z chłodnej Irlandii do słonecznej Grecji, gdzie pod Górą Olimp zaszliśmy do ateńskiej tawerny? Obsługiwali nas kelnerzy w greckich chitonach, serwując sałatki różnych odmian, zupę warzywną, biały ser i rybę. Wśród kolumn , zieleni i greckiej muzyki trudno było przenieść się do rzeczywistości szkolnej.
Ale już oczekiwała nas klasa I b gimnazjum z równie gorącym klimatem, a mianowicie znaleźliśmy się w Madrycie. A nie ma przecież nic lepszego, niż życie jak w Madrycie! W rytmach flamenco przewodnik pokazywał nam najciekawsze miejsca Madrytu. Hiszpanki zaprosiły nas do odwiedzenia korridy. Na szczęście byk okazał się bardzo przyjaznym stworzeniem i bez obaw mogliśmy udać się na fiestę. Najbardziej smakowały nam ciasteczka churros.  Później odwiedziliśmy hiszpańskie sklepiki z mnóstwem przypraw korzennych, pomidorów, czosnku, papryki oraz oliwy z oliwek, czyli ulubionych produktów Hiszpanów. Piłkarze Barcelony pożegnali nas, zapraszając na kolejną wizytę.
Za chwilę znaleźliśmy się u naszych zachodnich sąsiadów czyli klasy II gimnazjum. Przywitał nas Czerwony Kapturek, bohater bajki braci Grimm. Obejrzeliśmy resztki muru berlińskiego, po czym udaliśmy się do berlińskiej restauracji, gdzie serwowano sałatkę jajeczną z ziemniakami, a na deser ciasteczka drożdżowe.
Bylibyśmy tam dłużej, ale z klasy obok zachęcały nas swym zapachem knedliczki w ciemnym sosie. Zapewne wiedzie, że nie omieszkaliśmy odwiedzić także naszych południowych sąsiadów (klasę III gimnazjum), Czechów i przepięknego miasta Pragi, z mostem Karola i Złotą Uliczką.
Na koniec naszej podróży wróciliśmy znów nad piękny, modry Dunaj, gdzie w rytm walca wiedeńskiego powitała nas klasa I a gimnazjum. Panie w pięknych balowych sukniach, panowie we frakach przypomnieli nam czas niezwykłych wiedeńskich  bali.
W kawiarence zamówiliśmy kawę i sernik, a co niektórzy sznycel po wiedeńsku.
Nasza wycieczka dobiegła końca. Udaliśmy się do sali gimnastycznej, aby obejrzeć przygotowane przez klasy prezentacje i utrwalić zebrane podczas podróży wiadomości. Wręczono wszystkim dyplomy i niestety -  Dzień Europejski dobiegł końca.Informacje dla rodziców
Oddział przedszkolny
Kalendarium roku szkolnego
Plan imprez
 i uroczystości

Podręczniki
Konkursy szkolne
Plan lekcji

Dokumenty szkolne
Dowozy do szkoły

Oferta edukacyjna
Świetlica szkolna
Zajęcia pozalekcyjne
Pielęgniarka szkolna
Pedagog szkolny
Doradztwo zawodowe
Biblioteka szkolna
SKO
Imprezy cykliczne
Wycieczki szkolne

Napisz do nas

ko
MEN

Opracowanie strony:  Zespół Szkół w Parkowie