logo szkoły SZKOŁA PODSTAWOWA

 im. Józefa Wybickiego w Parkowie

Kontakt:  SP Parkowo, Parkowo 6, 64-608 Parkowo, tel/fax  67/26 10 505  e-mail: zsparkowo@wp.pl
budynek szkoły

 
Strona główna
Aktualności
Dyrekcja
Grono Pedagogiczn
e
Pracownicy szkoły
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Uczniowie
Absolwenci
Historia szkoły
Patron szkoły
Hymn, godło i sztandar
Nadanie imienia
Sala Tradycji
Organizacje szkolne
Klasy sportowe
Szkoła Promująca
zdr
owie
UKS
Osiagnięcia sportowe
Klub Olimpijczyka

Teatry szkolne

Wolontariat szkolny

Archiwumoke


CKE

WYCIECZKI SZKOLNE


ROK SZKOLNY 2019/2020
Parkowo, 12 grudnia 2020 roku

KLASA II B I III NA WYCIECZCE W POZNANIU

Dzieci z klas II b i III pod opieką pani Renaty, pani Kasi i pani Danki rozpoczęły przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, biorąc udział w warsztatach pn: „ Budujemy Szopkę Betlejemską”.W Galerii Franowo pod czujnym okiem animatorów dzieci ubierały choinkę, słuchały baśni o wigilijnym drzewku, nakrywały do stołu, poznając symbolikę każdego elementu dekoracji świątecznej.

Wspólnie, przy akompaniamencie skrzypiec, śpiewały kolędy, te znane i te już nieco zapomniane. Poza tym poznały naturalną technikę budownictwa o nazwie strawbale, czyli budowanie domów ze słomy i drewna. Uwieńczeniem zajęć było zbudowanie szopki betlejemskiej. Wspaniała nauka poprzez zabawę wprowadziła wszystkich w atmosferę zbliżających się świąt.

>>> GALERIA <<<Parkowo, 22 listopada 2019 roku

W KRAINIE TELEWIZJI, RADIA I KINA

Piątkowy, jesienny dzień dwudziestego drugiego listopada był wyjątkowym dniem dla uczniów piątej i szóstej klasy Szkoły Podstawowej w Parkowie. Czterdziestu siedmiu uczestników pod opieką Marzeny i Krzysztofa Działo oraz Moniki Nowak spędziło go na wizycie w telewizji, radiu i kinie w Poznaniu.
Pierwsze kroki skierowaliśmy do poznańskiego oddziału regionalnego Telewizji Polskiej TVP - 3. Dotarliśmy na ulicę Serafitek 8, gdzie mieści się studio telewizji i rozpoczęła się tam nasza przygoda z oglądaniem redakcji. Na miejscu oprowadzał nas szef działu Promocji i Public Relations Daniel Pajączkowski. Mieliśmy okazję zwiedzić archiwum telewizji, pokój montażu oraz studio, w którym nagrywa się prognozę pogody. Mogliśmy przez chwilę poczuć się jak prawdziwi prezenterzy. Widzieliśmy kamerę za pół miliona złotych i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy odnośnie tego, jak wygląda na co dzień praca dziennikarza telewizyjnego.
Kolejnym celem naszej wycieczki było Radio Poznań w willi przy ulicy Berwińskiego 5 (znane również przez wiele lat jako Radio Merkury). Oprowadzał nas wydawca serwisu informacyjnego Jacek Cerkaski. Uczniowie poznali historię powstania stacji radiowej i dowiedzieli się, że było to pierwsze radio w Wielkopolsce, a trzecie w Polsce. Uczniowie odwiedzili fonotekę i studio nagrań gdzie nagrywała kiedyś orkiestra Amadeus Agnieszki Duczmal. Mieli również możliwość obejrzenia na żywo fragmentów audycji informacyjnych, a także wystąpić na żywo w programie o społeczeństwie wielopokoleniowym. Być może po tym spotkaniu w naszych szeregach narodziły się nowe gwiazdy radia lub telewizji…
Kiedy część uczniów była zajęta zwiedzaniem radia pozostali udali się do pobliskiej Palmiarni w Parku Wilsona. Przeżyli tam niezapomnianą podróż po odległych kontynentach, wśród bogatej roślinności różnych stref klimatycznych. Wrażenia dodatkowo wzbogacały dźwięki żywych ptaków, szum wody i akwaria pełne egzotycznych ryb.
Na zakończenie zostawiliśmy sobie wizytę w kinie Plaza. W filmie "W krainie lodu II", piątka bohaterów decyduje się na śmiałą wyprawę, gdy wiedziona tajemniczym głosem Elsa zapragnie odkryć zagadki Zaklętej Puszczy. Pięknie pokolorowany świat, urokliwa Zaklęta Puszcza wraz z żyjącymi w niej stworzeniami, dynamika ekranowych wydarzeń, nie pozostawiały miejsca na nudę. Przebojowość Anny, odwaga Elsy, poświęcenie Kristoffa i urok Olafa porwały wszystkich w wir przygód, którym towarzyszył śmiech, wzruszenie i zachwyt.

>>> GALERIA <<<ROK SZKOLNY 2018/2019
Parkowo, 29 maja 2019 roku

WYCIECZKA DO POZNANIA

W dniu 29 maja 2019 roku 32 uczniów naszej szkoły pod opieką pp. Marzeny Działo, Małgorzaty Cyranek i Moniki Nowak udało się do Poznania. Celem wyjazdu był spektakl Krakowskiej Fundacji Sztuki Musicalowej pt. „Mały Książę” w reżyserii i choreografii Piotra Rutkowskiego, muzyką Pauliny Kapłon, tekstami piosenek Malwiny Czapigi i kostiumami Marty Kalmus. Była to historia chłopca, który żyje w każdym człowieku bez względu na wiek czy pochodzenie. Przedstawienie, w którym tekst, kostiumy, muzyka, klimatyczne piosenki w połączeniu z ekspresyjną grą aktorską, pozwoliły  poznać „Małego Księcia” nie tylko jako lekturę szkolną, ale również jako chwile refleksji i wspomnień. Niezapomniany klimat sprawił, że czas minął niepostrzeżenie, pozostawiając niezatarte wrażenia. Po spektaklu uczniowie wraz z opiekunami udali się do Interaktywnego Centrum Bezpieczeństwa Skoda Autolab – pierwszego tak zaawansowanego technicznie i przyjaznego Centrum Bezpieczeństwa w Polsce. W każdej z pięciu stref uczniowie mogliśmy skorzystać z interaktywnych eksponatów, doświadczyć wielu sytuacji drogowych i dobrze się przy tym bawić! Uczniowie mogli też sprawdzić, w której z dziedzin są mistrzami, mieli również okazję przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego, poznać zasady udzielania pierwszej pomocy oraz  uświadomić sobie, jak dbać o środowisko, będąc uczestnikiem ruchu drogowego. Dużą atrakcją dla dzieciaków były liczne symulatory jazdy i zdarzeń drogowych: symulator dachowania i zderzenia. Atrakcyjne i całkowicie bezpieczne stanowiska dały uczniom wiele frajdy. Pobyt w centrum trwał dwie godziny. Ten czas upłynął bardzo szybko i żal było pożegnać się z Interaktywnym Centrum Bezpieczeństwa. O godzinie 18.00 dotarliśmy cali, zdrowi i zadowoleni do Parkowa.


>>> GALERIA <<<

Parkowo, 04 października 2018 roku

JESIEŃ W POLU I ZAGRODZIE Z ... WYBICKIM W TLE

Jesień to pora zbiorów plonów na polach. Dziś rolnicy zbierają zboże, ziemniaki, buraki za pomocą kombajnów, koparek, czy też innych nowoczesnych maszyn rolniczych. Czy zawsze tak było? O tym najlepiej mogli się przekonać uczniowie klas IV a i V a Szkoły Podstawowej w Parkowie, którzy pod opieką pp. Marzeny i Krzysztofa Działo oraz Moniki Nowak, czwartego października 2018 roku wybrali się do Osieku n/Notecią gdzie Muzeum Kultury Ludowej przygotowało imprezę edukacyjną "Jesień w polu i zagrodzie". Organizatorzy przygotowali dziesiątki atrakcji, które mogły zadowolić każdego: omłoty cepami i czyszczenie ziarna, mielenie ziarna na żarnach, smażenie powideł śliwkowych, produkcja syropu z buraków cukrowych, pokaz orki i narzędzi rolniczych, obróbka lnu (międlenie i czesanie włókna), przędzenie lnu na kołowrotku, kiszenie kapusty, wyrób masła, praca kowala. I wszystko to młodzi Parkowianie mogli nie tylko zobaczyć, ale również dotknąć i samemu wziąć udział w pracach.  Jeśli do tego dodamy domowy, przepyszny chleb z masłem i powidłami, rozpływające się w ustach, robione sposobem domowym krówki to do szczęścia już nikomu nic nie brakowało.

                Jadąc do Osieku wykorzystaliśmy okazję aby zahaczyć o ważne dla naszego patrona miejsce. Zatrzymaliśmy się w Margoninie, gdzie 17 października 1773 roku -  dokładniej w Margońskiej Wsi - Józef Wybicki i Kunegunda Drwęska wypowiedzieli sakramentalne "tak" zawierając związek małżeński. To tu także, w miejscowym pałacu, podczas balu w 1768 roku przebywając z wizytą u państwa Skórzewskich Józef po raz pierwszy ujrzał "Kunusię" i ... zakochał się w niej po uszy. Niestety, w miejscowej Izbie Muzealnej niewiele jest pamiątek poświęconych naszemu patronowi. Za to mogliśmy podziwiać setki pamiątek historycznych począwszy od czasów najdawniejszych po czasy PRL-u.

                Po takim pełnym wrażeń dniu, zmęczeni, ale nieziemsko szczęśliwi uczniowie z żalem pożegnali się  zarówno z Margoninem jak i uroczym skansenem w Osieku i wrócili do Parkowa. Jak sami przyznali, to była znakomita lekcja historii, przyrody, geografii, języka polskiego, muzyki, techniki, zajęć artystycznych. 

>>> GALERIA <<<


ROK SZKOLNY 2017/2018
Parkowo, 18-19 czerwca 2018 roku

WYPRAWA DO KRAINY WIELKIEGO MISTRZA ZAKON

Ledwie nastał poniedziałkowy poranek, osiemnastego czerwca, a grupa trzydziestu czterech uczniów z Parkowa pod opieką pp. Marzeny Działo, Małgorzaty Binkowskiej i Krzysztofa Działo wyruszyła w niezwykłą podróż. Trasa wycieczki Szymbark – Chmielno – Strysza Buda – Malbork – Tczew – Pelplin zapowiadała wielkie atrakcje. Już za Jastrowiem uczestnicy wycieczki mieli okazję posłuchać historii związanych ze zdobyciem Wału Pomorskiego, a przejeżdżając przez miejscowość Podgaje p. Krzysztof opowiedział o losach oddziału zwiadowczego I Armii WP wymordowanego ze szczególnym okrucieństwem (związani drutem kolczastym i spaleni w  stodole) przez hitlerowców.

Pierwszy przystanek zrobiliśmy sobie tuż przed Człuchowem w Parku Rozrywki. Powitał nas potężny King Kong, a dalej uczniowie mogli z bliska zobaczyć żywego tygrysa syberyjskiego, kangury, alpakę, hipopotama (a właściwie hipopotamicę Tosię), oryksa szablorogiego, naszych kuzynów: gibony i makaki, no i przede wszystkim króla zwierząt – lwa Aleksandra. Jeśli do tego dodać makiety statku pirackiego, Czarną Czaszkę oraz bohaterów Epoki lodowcowej: mamut Maniek, tygrys szablozębny Diego to trudno było się dziwić wybuchom zachwytu jaki co chwilę rozlegał się z ust dzieci.

Po przybyciu do Szymbarka z przewodnikiem udaliśmy się na zwiedzanie skansenu. Na początek zobaczyliśmy najdłuższą deskę świata: Kaszubska Deska  – 36m 83 cm (podobno z reszty drzewa zrobiono również najdłuższy stół). Przy okazji – siedząc przy tym stole – uczyliśmy się języków obcych, a konkretnie języka kaszubskiego. 

Nasza szkoła cztery lata temu otrzymała od Krajowego Związku Sybiraków Krzyż Sybiracki za upamiętnianie wydarzeń związanych z zsyłkami na Sybir. Swoimi wspomnieniami dzieli się z nami p. Regina Grzebyta, która razem z siostrą Antoniną Brancewicz przeżyła zsyłkę na Syberię. Stąd też kolejna wizyta, tym razem w Domu Sybiraka, wywarła na wszystkich olbrzymie wrażenie. Dom został przywieziony ze wsi Zapleskino, 360 km od Irkucka. Pamiątki, zabawki, sprzęt domowy przypominały straszne czasy stalinizmu. Kontynuacją Domu Sybiraka była wizyta w łagrze i pociągu – lokomotywa z wagonami, którym wywożono ludzi na Wschód.  „Jeśli zapomnimy o nich, jeśli zapomnimy o naszej historii, Ty, Panie Boże zapomnij o nas” brzmi napis w budynki – my nie zapomnimy.

Po drodze do domu  z Adampola spotkaliśmy niezwykłego żołnierza armii Andersa – niedźwiedzia Wojtka. Oczywiście wszyscy musieli zrobić sobie z nim fotkę.  Dom z Adampola-Polonezkoy i zagroda traperska Kaszuby to kolejne miejsca, które miały nam przypomnieć  o naszych braciach, którzy musieli opuścić ojczyznę.

Wielkim przeżyciem była wizyta w bunkrze Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” – „Ptasia Wola” gdzie dodatkową „atrakcją” było …  bombardowanie. Przez kilka chwil  mogliśmy poczuć się jak podczas ostrzału okopów podczas II wojny światowej.

Ledwo trzymając się na nogach wszyscy wychodzili  z domu gdzie wszystko postawione jest na głowie – Domu do góry nogami. Przez dobrą chwilę można było się zastanawiać gdzie sufit, gdzie podłoga. Jeszcze tylko największy fortepian świata (6,06 – 2,52 – 1,87) Scolemowi Klawer i można było odpocząć przy wcale niekaszubskim obiedzie – schabowym z frytkami.  

Jadąc do Stryszej Budy zatrzymaliśmy się w Chmielnie w Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. Mogliśmy zapoznać się z produkcją wazonów, wazoników, dzbanków, itp.  od samych podstaw, poprzez robienie  z gliny, wypalanie i suszenie. Wybrani: Mariam i Sebastian w praktyce mogli poznać proces produkcji formując wazoniki. Poznaliśmy również historię zakładu od najstarszego z rodu Neclów.

Jeśli ktoś miał jeszcze mało to Strysza Buda na pewno zadowoliła wszystkich. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kaszubskiego Parku Miniatur. Zamek Strachu, Gabinet Śmiechu, Bajkowa Kraina oraz MiniZoo to była tylko przygrywka do wizyt w wielkim świecie oglądając 70 makiet najsłynniejszych budowli z całego świata i regionu kaszubskiego. Mogliśmy podziwiać, m.in.: Świątynię w Jerozolimie, Biały Dom, bramę Brandenburską, Big Ben w Londynie, kamienne kręgi w Stonehenge, Sfinksa, Łuk Triumfalny, Krzywą Wieżę w Pizie, Wielki Mur Chiński, Partenon, Statuę Wolności, Stocznię Gdańską, Dworek Wybickiego w Będominie,  Bazylikę Mariacką w Gdańsku, Kościół Mariacki w Krakowie, Pomnik Lincolna w Waszyngtonie. Z Parku Miniatur kolejką przenieśliśmy się do Kaszubskiego Parku Gigantów. Na dzień dobry powitał nas ogromny samolot rosyjski Tupolew, dalej zwiedziliśmy strefę gigantycznych przedmiotów (kubek, stolik, krzesło, buty) oraz  przeszliśmy się aleją owadów XXXL po drodze mijając duże ptaki i ryby.  Jakby jeszcze komuś było mało to na zakończenie wizyty w Stryszej Budzie udaliśmy się do świata pojazdów bajkowych i filmowych. Kultowe auta z bajek i baśni (Wehikuł Tajemnic  z serialu Scooby Doo, Zygzak i Złomek z serii „Auta”, zaczarowana karoca), samochody z seriali PRL-u (pojazd milicyjny Borewicza z serialu „07 zgłoś się”), nietypowe pojazdy filmowe (pojazd Jasia Fasoli, Inspektora Dreyfussa z „Różowej Pantery”) czy krążowniki z hollywoodzkich seriali tak zafascynowały wszystkich, że nawet ulewny deszcz nie był w stanie wygonić nikogo z placu.

Po tak męczącym dniu pozostało nam dojechać do Malborka i zakwaterować się w Schronisku Młodzieżowym i spać. Choć niezupełnie, przecież dzień na wycieczce bez McDonalds’a to dzień stracony. Odwiedziliśmy więc również „siedzibę” McDonalds’a w Malborku.

Będąc w Malborku trudno nie zacząć zwiedzania od Zamku Krzyżackiego. I tak rozpoczął się drugi dzień naszej wyprawy.  Tu spotkaliśmy przy wejściu swojego cicerone, przewodnika, p. Irenę Bochan, która oprowadziła nas po wszystkich pomieszczeniach zamku. Mogliśmy się od niej dowiedzieć, że  zamek składa się z trzech podstawowych części: Zamek Wysoki – w obrębie tej części zamku znajdują się m.in. dziedziniec otoczony krużgankami, wieża Gdanisko, kościół zamkowy Najświętszej Maryi Panny, kaplica św. Anny, spichlerz zakonny (w którym organizowane są wystawy czasowe), Kapitularz, Sala Narożna pod Kościołem z wystawą archeologiczną, refektarz; Zamek Średni – na terenie którego znajdziemy Wielki Refektarz (imponującą salę ze sklepieniem krzyżowym), kaplicę, piwnicę pod Pałacem Wielkich Mistrzów, kuchnię, izbę kucharską, krużganek z malowidłami z Apokalipsy św. Jana, komnaty dawnego szpitala zamkowego; Zamek Niski – znany też jako Przedzamcze teren, na którym mieści się Karwan (dawna zbrojownia) i zabudowania gospodarcze. Mogliśmy też poznać zarówno historię zamku jak i setki ciekawych historyjek związanych z życiem na zamku. Zwiedzanie połączone było z rozwiązaniem wielu zadań, za które grupa otrzymywała litery. Na końcu okazało się, że litery utworzyły hasło:  castrum et monasterium, czyli zamek i klasztor. To hasło było nam potrzebne aby zostać przyjętym przez Wielkiego Komtura Krzysztofa Góreckiego oraz brata Alzhaimera. Wielki Komtur w uznaniu zasług pasował wszystkich uczestników wycieczki na Odkrywców Zamkowych Tajemnic. Następnie Komtur razem z bratem Alzhaimerem podzielili grupę na cztery drużyny: Graala, Wieży, Klucza i Mieczy na czele których stali chorążowie z proporcem i dowódcy.Po zaciętej rywalizacji: na drewnianych koniach, na miecze, strzelaniu z balisty i łuku zwyciężyła drużyna Klucza otrzymując dyplom za zwycięstwo w Turnieju Rycerskim.

Po krótkim odpoczynku nasza wycieczka dotarła do Tczewa. Tu nie mogliśmy przejść obojętnie obok kościoła farnego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Z zewnątrz kościół to monumentalna, ceglana świątynia. W środku uwagę zwracają przede wszystkim ołtarz główny oraz ambona. Na ambonie  nagie postacie aniołów na jej szczycie, na swych barkach podtrzymują niebieską kulę – ziemię, będącą domem wszystkich ludzi, bez względu na kolor skóry, rasę czy religię. Będąc w Tczewie nie mogliśmy ominąć Mostu Tczewskiego, który w połowie XIX wieku był najdłuższym mostem kontynentalnej Europy. Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa wymienia go w jednym rzędzie z paryską wieżą Eiffla, Tarasami Ryżowymi na Filipinach, waszyngtońskim Kapitolem, czy nowojorską Statuą Wolności.

Ostatnim punktem wyprawy był Pelpin. Na pierwszy ogień poszło Muzeum Diecezjalne.  Mogliśmy zobaczyć bogate zbiory sztuki gotyckiej, przede wszystkim zbiór starodruków, wśród nich Biblia Gutenberga z klasztoru Franciszkanów w Lubawie (jedyna w Polsce). I na sam koniec pozostawiliśmy sobie Bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie, zaliczaną do najpiękniejszych dzieł gotyckich w Polsce z przepięknym Ołtarzem Głównym, największym w tej części Europy, barokowymi ołtarzami bocznymi oraz średniowiecznym zestawem rzeźb dębowych.

I to był koniec naszej wycieczki. Zmęczeni, ale szczęśliwi, pełni wrażeń wróciliśmy późnym wieczorem do Parkowa.Parkowo, 19-20 maja 2018 roku

FINALIŚCI KONKURSU HISTORYCZNEGO

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Dolina Wełny” zorganizowała Konkurs  Historyczny „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów z gmin członkowskich Stowarzyszenia. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Rogoźna Pan Roman Szuberski.Celem głównym konkursu było  uczczenie zbliżającej się rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz kształtowanie postaw patriotycznych i poczucia tożsamości regionalnej wśród uczniów.

Do konkursu Pan Krzysztof Działo przygotował troje uczestników, którzy osiągnęli wysokie lokaty. W nagrodę udali się w piękny  majowy weekend ( 19 - 20 maja 2018 roku) na wycieczkę pn. "POMORZE - DOBRY KURS", zorganizowaną w ramach działań aktywizujących lokalne społeczności. Uczniowie nasi mogli podziwiać: zabytkowy Gdańsk, Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Dar Pomorza, Błyskawicę, Sopot, Malbork, a także zwiedzić miejsca ważne dla historii Polski: Westerplatte,  Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz smacznie zjeść i rewelacyjnie wyspać się w Jantarze w pensjonacie „Hubertus”. Żal było ogromnie wracać do szkolnej rzeczywistości, bo wycieczka ta była nie tylko wspaniałą nagrodą za wysiłek włożony podczas przygotowania do konkursu, ale również wyjątkową lekcją historii.

>>> GALERIA <<<Parkowo, 13 kwietnia 2018 roku

ZDOBYWANIE WIEDZY, ALE NIE W SZKOLE

Uczniowie klasy VI razem z dyrektorem szkoły panią Małgorzatą Cyranek oraz wychowawcą Eweliną Baranowską postanowili wbrew wszelkim przesądom w piątek 13 zdobywać wiedzę w praktyce, dlatego udali się od samego rana do Poznania. Wszystko zaplanowane było zgodnie z rozkładem zajęć klasy VI. Najpierw poranna lekcja wychowania fizycznego w Parku Wieniawskiego, następnie muzyka – wizyta w Teatrze Wielkim, a tam atrakcji wiele. Mogliśmy zobaczyć scenę od podszewki, garderobę , siedzieliśmy na widowni oraz w loży przeznaczonej dla specjalnych gości np. prezydenta.  Byliśmy w rekwizytorni, dowiedzieliśmy się jak wykonuje się rekwizyty do znany arii, później zwiększyliśmy wiedzę o wiele pojęć z zakresu teatru, opery. Mogliśmy dotknąć i dokładnie przyjrzeć się licznym strojom teatralnym –tak charakterystycznym paczkom klasycznym, czy romantycznym, a na koniec  obserwować próbę baletu i słyszeć piękny tenor jednego z solistów. Po tej porcji wiedzy przerwa na kanapki i dalsza nauka. Pora na lekcje matematyki, przyrody, historii- a to wszystko w pokojach zagadek, które uczyły myślenia logicznego, współpracy w grupie zwiększały wiedzę z zakresu podwodnego świata , czasów króla Artura oraz  II wojny światowej. Godzina emocji wyczerpała uczniów, dlatego z ochotą wsiedli do autokaru i w ciszy bardzo dla nich nietypowej zjedli II śniadanie. Czas na  godzinę wychowawczą i język polski realizowany na podstawie wspaniałego filmu „Cudowny chłopak”. Po takim dniu pełnym atrakcji, wrażeń oraz wiedzy uczniowie mimo późnej pory, bo była godzina 18, kiedy powrócili do Parkowa, byli bardzo zadowoleni i ta forma nauki sprawiła im ogromną radość, a przecież oto w nauczaniu „chodzi”.
Parkowo, 09 lutego 2018 roku

ROZTAŃCZONY ŚWIAT W TEATRZE WIELKIM W POZNANIU

Tanecznym krokiem uczniowie klasy I oraz III b przywitali słoneczny poniedziałkowy poranek. Byli bowiem uczestnikami warsztatów, które odbywały się w Operze- w sali prób. Uczniowie mogli poznać z bliska pracę tancerza, terminologię baletowych póz, tańca klasycznego  oraz teatralne ABC. Młode oczka  bacznie obserwowały prezentowane tańce z różnych części świata, istotne to było, ponieważ na chwilę sami stali się tancerzami. Zachwycające kostiumy, niezwykłe rekwizyty i piękna muzyka to esencja spotkania. Po warsztatach z tancerzami młodzi widzowie odwiedzali scenę i widownię. Również i tym razem nie tylko byli  publicznością, a tak jak artyści mogli stanąć na deskach poznańskiej sceny. Po tak wyczerpujących artystycznych wygibasach należało szybko zregenerować organizm, rześkim spacerem i porcją dobrej czekolady, a taka serwowana jest tylko u źródła czyli w muzeum czekolady. Wiedząc, że czekolada w nadmiarze szkodzi uczniowie skupili uwagę na podróż w głąb Afryki i plantacji drzew kakaowca, dowiedzieli  się wszystkiego o historii kakao i czekolady, o uprawie i jej drodze do Europy. Zapoznali się z opakowaniami i przedmiotami związanymi z historią czekolady jej produkcji oraz przygotowaniu. Na zakończenie sami skomponowali pachnące i oryginalne tabliczki czekolady, które zabrali w rodzinne strony.  


Parkowo, 12 grudnia 2017 roku

W POSZUKIWANIU ŚWIĄT

Już niedługo święta Bożego Narodzenia. W związku z tym 12 grudnia 2017 roku zorganizowaliśmy wycieczkę do Fabryki Ozdób Choinkowych KADPOL w Gnieźnie. Uczestnikami wycieczki były dzieci z klas II, III a  i IV a. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Marzena Działo, Małgorzata Binkowska, Alina Jarzembowska i Monika Nowak. Pod opieką przewodniczek dzieci zwiedziły zakład. Poznały wszystkie etapy powstawania bombki. Uczniowie przekonali się, że praca przy produkcji bombek wymaga nie tylko  talentu, ale też ogromnej cierpliwości. Nie mniej interesujące były zakupy. Z bogatej oferty ozdób każdy z uczniów mógł wybrać coś dla siebie. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę z własnym imieniem.

Następnym punktem programu był Teatr im. Aleksandra Fredry gdzie mogliśmy podziwiać adaptację „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa.  Kilkudziesięciu artystów stworzyło na scenie widowisko niezwykłe i niespotykane. O czym? O poszukiwaniu dobra, prawdy i miłości. O odnajdywaniu siebie. Przesłaniem spektaklu było pragnienie, by duch Świat Bożego Narodzenia – duch miłosierdzia, współczucia i dobroczynności panował przez cały rok.

Zarówno wizyta w fabryce jak i przedstawienie teatralne dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziły  nas w atmosferę świąt.

>>>  GALERIA  <<<


Parkowo, 01 grudnia 2017 roku

WYCIECZKA DO UZARZEWA I POZNANIA
        W dniu 01 grudnia 2017r. odbyła się wycieczka uczniów klasy I do Uzarzewa i  Poznania.
    W Uzarzewie obejrzeli prezentację wystawy „Zwierzęta w czterech porach roku”. Pani przewodnik interesująco opowiadała o zwyczajach i trybie życia wielu zwierząt. Wykonali ozdoby świąteczne oraz rozmawiali o zwyczajach bożonarodzeniowych. Odbyło się  bardzo oczekiwane spotkanie z Mikołajem przy saniach z reniferem i wręczenie prezentów z okazji Mikołajek.
     W Poznaniu uczniowie zanim poszli do Rogalowego Muzeum przyglądali się kamienicom Starego Rynku i obejrzeli pokaz Poznańskich Koziołków.  W Rogalowym  Muzeum wzięli udział w pokazie, w którym poznali recepturę i składniki używane do produkcji Rogali Świętomarcińskich. Usłyszeli legendy o powstaniu rogali. Wzięli udział we wspólnym wypieku Rogali Świętomarcińskich przy użyciu tradycyjnych narzędzi i spróbowali ich. Poznali gwarę poznańską. Zobaczyli multimedialną prezentację o historii i dumach Poznania.
          Pełni wrażeń i zadowoleni ze swojej pierwszej szkolnej wycieczki wrócili do Parkowa.
KM

>>> GALERIA <<<


Parkowo, 04 listopada 2017 roku

SŁONECZNY BIEG PRZEMYSŁA

"Bieganie dało mi odwagę by zaczynać, determinację aby wciąż próbować i duszę dziecka, aby mieć z tego wszystkiego zabawę po drodze. Biegaj często i biegaj daleko, ale nigdy nie „zabiegaj” swojej radości z uprawiania tego sportu.” – Julie Isphording, maratonka, zwyciężczyni maratonu w Los Angeles w 1990r.

   Przepiękne jesienne, listopadowe słońce, temperatura w granicach 15 stopni Celsjusza to wręcz idealne warunki do najbardziej popularnej formy uprawiania sportu, czyli biegania. W tych warunkach, drogami gminy Rogoźno odbył się 3. Rogoziński Półmaraton Przemysła II zorganizowany przez Gminę Rogoźno przy współpracy z Rogozińskim Klubem Biegacza,  Rogozińskim Centrum Kultury oraz Liceum i Gimnazjum im. Przemysła II. W głównym biegu półmaratońskim wzięło udział 426 biegaczy z całej Polski, - i nie tylko - m.in. z: Wielkiej Brytanii, Gorzowa, Poznania, Gdańska, Torunia. Najszybszy wśród mężczyzn okazał się Michał Leśniak, a wśród kobiet triumfowała Justyna Olejniczak.
    Bieg główny poprzedziły biegi dziecięce i młodzieżowe. Swoją obecność na zawodach znacząco zaznaczyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego oraz II i III klasy  Gimnazjum w Parkowie. Na stadionie im. Bernarda Nowaka w Rogoźnie gdzie odbywały się biegi dla dzieci i młodzieży stawiło się 44 uczniów z Parkowa pod opieką pp. Magdaleny Walenciak, Marzeny Działo i Małgorzaty Binkowskiej. Jako pierwsi na dystansie 1000 m wystartowali uczniowie gimnazjum i klasy 7 SP. Tę konkurencję zdominowali całkowicie Parkowianie zwyciężając zarówno wśród dziewcząt – Zuzanna Janka, – jak i wśród chłopców, gdzie pierwsze miejsce zajął Norbert Jęśko (dotychczas bardziej znany z występów w Rogozińskiej Orkiestrze), a trzeci przybiegł Dominik Szymański (czołowy piłkarz Kłosa Budzyń). Cała trójka to uczniowie klasy III Gimnazjum.      Również w młodszych kategoriach wiekowych uczniowie z Parkowa znaleźli się blisko podium. Wśród uczniów klas IV-VI piąte miejsce w biegu na 800 m zajął Kamil Zyber, a w kategorii klas I-III SP szóste miejsce w biegu na 400 m wywalczyła Anna Noworacka, zaś Jakub Szafran był czwarty.
    Tak naprawdę jednak to nie miejsca były najważniejsze podczas tych zawodów, ale tak jak powiedziała
Julie Isphording „...aby mieć z tego wszystkiego zabawę po drodze”
    Nagrody – puchary  dla zwycięzców oraz medale dla wszystkich uczestników wręczali : burmistrz Roman Szuberski w towarzystwie „króla Przemysła II” oraz wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Pawła Wojciechowskiego.

>>> GALERIA <<<

 


Parkowo, 03 październik 2017 roku

WYCIECZKA DO PUSZCZYKOWA I SZRENIAWY

03 października 2017 roku  odbyła się wycieczka dydaktyczno-wychowawcza do Szreniawy i Puszczykowa. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klasy IV a III a i II  wraz z opiekunkami p. Marzeną Działo, p. Małgorzatą Binkowską, p. Aliną Jarzembowską i p. Moniką Nowak.  Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w Puszczykowie gdzie zwiedziliśmy Muzeum Arkadego Fiedlera. Uczniowie mogli podziwiać eksponaty przywiezione z wypraw prowadzonych przez znanego podróżnika, a także pamiątki związane z jego udziałem w II wojnie światowej. Integralną częścią ekspozycji był Ogród Kultur i Tradycji, w którym można spotkać posąg Buddy, bramę Słońca, replikę statku Krzysztofa Kolumba - Santa Maria (wszyscy uczniowie mieli okazję wejść na statek i poczuć się przez chwilę podróżnikami), brytyjski myśliwiec z II wojny światowej oraz  piramidę zbudowaną na wzór egipskich piramid, o której ciekawie opowiadała nam p. Marzena Fiedler. Drugim celem naszej podróży było Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, które powstało w 1964 roku , a przede wszystkim udział w festynie „Jesień na wsi”. Impreza obejmowała pokazy edukacyjne i zajęcia interaktywne dzieci i młodzieży poświęcone tematyce omłotów zbóż, przetwarzania płodów rolnych, wyrobu żywności tradycyjnej i regionalnej oraz przygotowywania zapasów na zimę. Uczestniczyliśmy w pokazach takich jak:

• młócenie cepami, młocarniami ręcznymi i mechanicznymi,
• tradycyjne metody czyszczenia ziarna,
• przemiał ziarna na żarnach i śrutownikach,
• wyrób sit (sitarstwo biłgorajskie),
• smażenie powideł,
• suszenie owoców, warzyw i grzybów,
• parowanie soków i wyrób kompotów,
• kiszenie ogórków, kiszenie kapusty.

W ramach imprezy uczniowie mieli możliwość nie tylko przyjrzenia się interesującym pokazom tradycyjnych prac, ale także czynnego udziału.

Wycieczka wszystkim się podobała i już planujemy kolejną wyprawę po Wielkopolsce.

>>> GALERIA <<<Parkowo, 23 września 2017 roku

SOBOTA Z ZAGUMNYM, GRUSZKĄ I INNYMI GWIAZDAMI

Sobotnie popołudnie, 23 września na pewno na długo pozostanie w pamięci 31 uczniów i absolwentów ze SP z Parkowa i istniejącego tam Klubu Olimpijczyka, którzy pod opieką Krzysztofa i Marzeny Działo, Małgorzaty Binkowskiej, Magdaleny Walenciak i Miłosza Mumota wzięli udział w XIII Memoriale Arkadiusza Gołasia w Murowanej Goślinie. Cztery świetne zespoły: Jastrzębski Węgiel, GKS Katowice, ONICO Warszawa, trzecia drużyna ubiegłorocznego Final Four Berlin Recycling Volleys oraz niezwykła plejada gwiazd: Kampa, Salvador Hidalgo Oliva, Popiwczak, Muzaj, Kwolek, Brizard, Wrona, Włodarczyk, Wojtaszek, Samica, Carroll, Kromm, Okolić, Perry, Russell była – i słusznie – zapowiedzią wielkich emocji. Turniej upamiętniający postać Arkadiusza Gołasia, jednego z najlepszych polskich siatkarzy, który zginął w wypadku samochodowym, nie tylko jest uczczeniem pamięci siatkarza, ale ze względu na swoje umiejscowienie w czasie jest  częścią przygotowań do rywalizacji w Pluslidze. Dlatego też zawodnicy zaprezentowali wiele zagrań na najwyższym, światowym poziomie. Szczególną atrakcją dla wszystkich widzów był udział w turnieju dwóch kolegów Arkadiusza Gołasia z reprezentacji, którzy swoją karierę dopiero co zakończyli: jednego z najlepszych rozgrywających na świecie w historii Pawła Zagumnego, i również jednego z najlepszych przyjmujących i atakujących Piotra Gruszki. Tym razem wystąpili jako: trener GKS Katowice (Gruszka) i dyrektor sportowy ONICO Warszawa (Zagumny). Widzowie, a w tym Parkowianie, mieli niezwykłą okazję zobaczyć ich jeszcze raz w grze, gdy wystąpili na parkiecie w meczu VIP-ów. Dzieci i młodzież mieli  wspaniałą okazję spotkać się ze swoimi idolami, zdobyć autograf, zrobić sobie selfie z największymi sławami siatkówki. A trzeba przyznać, że wszyscy - bez wyjątku - siatkarze z wielką cierpliwością i wcale nie udając serdeczności chętnie spotykali się ze swoimi fanami. 

W pierwszym meczu zmierzyły się ze sobą GKS Katowice oraz Jastrzębski Węgiel. Po emocjonującym meczu końcówkę lepiej rozegrali podopieczni trenera Piotra Gruszki, którzy po efektownych atakach Gonzalo Quirogi cieszyli się ze zwycięstwa 3:2.                                                                                                                                           Jastrzębski Węgiel – GKS Katowice 2:3 (25:20, 15:25, 27:25, 20:25, 12:15)                     
 Jastrzębski Węgiel:  Kampa, Hidalgo Oliva, Boruch, Strzeżek, Rodrigo Quiroga, Sobala, Popiwczak (libero) oraz Dardan Lushtaku, Ernastowicz, Muzaj                                                                    
 GKS Katowice:  Komenda, Gonzalo Quiroga, Krulicki, Witczak, Kapelus, Pietraszko, Mariański (libero) oraz Fijałek, Sobański, Butryn, Kalembka, Stańczak (libero)                     
W drugim meczu zmierzyły się ze sobą ONICO Warszawa oraz Berlin Recycling Volleys. Spotkanie to zakończyło się w czterech setach zwycięstwem ONICO 3:1.                    
ONICO Warszawa – Berlin Recycling Volleys 3:1 (25:18, 30:28, 18:25, 25:19)
ONICO Warszawa:  Kwolek, Brizard, Wrona, Gjorgiev, Nowakowski, Włodarczy, Wojtaszek (libero) oraz Kowalczyk, Samica, Firlej                                                                         
Berlin Recycling Volleys:  van Haarlem, Carroll, Kromm, White, Okolić, Turski, Perry (libero) oraz Russell, Bogachev.
O zwycięstwo w imprezie zagrają więc podopieczni Piotra Gruszki oraz ONICO, a w spotkaniu o trzecie miejsce zmierzą się ze sobą jastrzębianie oraz berlińczycy.
Podczas uroczystości otwarcia głos zabrała mama Arkadiusza Gołasia, która ze wzruszeniem podziękowała organizatorom turnieju upamiętniającego postać jej syna, a publiczność minutą ciszy oddała cześć jednemu z najbardziej zdolnych polskich siatkarzy w historii.
Gorąca atmosfera w hali widowiskowo-sportowej – na przekór zimna i deszczu na zewnątrz – spotkanie z największymi gwiazdami polskiej i światowej siatkówki sprawiły, że osiem godzin jakie spędziliśmy w Murowanej Goślinie minęły zupełnie niezauważalnie, natomiast te wydarzenia  jeszcze długo będą tkwić w pamięci młodych ludzi z Parkowa.

>>> GALERIA <<<Parkowo, 21 września 2017 roku

POŻEGNANIE LATA

Ostatni dzień lata klasy Va i  Vb z wychowawcą Magdaleną Walenciak oraz panem Krzysztofem Przybylskim spędziła na Tarnowskich Termach rozkoszując się piękną pogodą. Wyjazd ten pozwolił nabrać sił na nadchodzącą jesień oraz zmotywować Nas do cięższej pracy w nowo rozpoczętym roku szkolnym.


Parkowo, 17 września 2017 roku

ŚĆ INTENSYWNYCH DNI – CZYLI JAK UCZNIOWIE Z PARKOWA Z BIESAMI WALCZYLI I Z POMOCY CZADÓW KORZYSTALI.

Już od wiosny ubiegłego roku trwały przygotowania do wyjazdu na Zieloną Szkołę w Bieszczadach. Plany i marzenia ziściły się i 10 września o 4.45 przed budynkiem szkoły w Parkowie zebrał się niemały tłum. Czterdzieści czworo  uczniów (klasa VII, II gimnazjum oraz  kilka osób z klasy III gimnazjum) żegnani przez rodziców, pod opieką nauczycieli: Renaty Krzyżosiak, Doroty Mąderek, Izabeli Węgrzak – Przybylskiej i Miłosza Mumota oraz mamy Mateusza – pani Danuty Januchowskiej  wyruszali  do Dębowej Gazdówki w Łodynie  k/Ustrzyk Dolnych.  Do pokonania mieliśmy ponad 700 kilometrów przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, Góry Świętokrzyskie.

Pierwszy dłuższy postój: Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach w woj. świętokrzyskim. Na  ogromnej polanie,  w samym środku puszczy rytwiańskiej znajduje się pokamedulski kompleks klasztorny, który dziś jest obiektem chętnie odwiedzanym przez pielgrzymów i turystów. Z apetytem zjedliśmy zamówiony wcześniej obiad, pospacerowaliśmy po klasztornych ogrodach, zrobiliśmy wspólne zdjęcie i ruszyliśmy dalej.

Wieczorem dotarliśmy do Dębowej Gazdówki, która okazała się pięknym położonym w dolinie ośrodkiem z dwu- i trzy-osobowymi pokojami w drewnianych budynkach. Obiadokolacja, zakwaterowanie i – choć wydawało się, że wcale nie jesteśmy bardzo zmęczeni – sen przyszedł szybko.


11 września – poniedziałek
.  Po śniadaniu , obejrzeliśmy teren wokół Dębowej Gazdówki i wyruszyliśmy do Komańczy. Wspinając się do Klasztoru Sióstr Nazaretanek szliśmy  dróżką Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego z wypisanymi fragmentami Ślubów Jasnogórskich, które w całości właśnie tutaj, w Komańczy,  powstały. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy informacji  o pobycie w Klasztorze w okresie od 29.X.1955 do 28.X.1956 roku internowanego Prymasa Polski . Zwiedziliśmy też Pokój Pamięci Księdza Kardynała.

„ Po Prymasie Wyszyńskim w Komańczy,
Skąd już tylko ze sto mil do nieba,
Został zwykły kostur podróżny
Niezawodny przewodnik ścieżek.” (Krzysztof Rudziński)

Wspomniany w wierszu kostur też widzieliśmy! Niezapomniana lekcja historii i religii.

Po obiedzie – to chyba sprawka Biesów! – zapanowała królowa nauk – matematyka. Gra terenowa „Bieszczadzka łamigłówka” wymagała nie tylko umiejętności matematycznych. Poprawne rozwiązanie zadań pozwalało na wprowadzenie danych do specjalnych GPS-ów, trzeba było jeszcze popracować z kompasem i poprawnie wyznaczyć wymagane kierunki świata żeby wybrać odpowiednią drogę. Piękne widoki bieszczadzkich łąk i zachodu słońca wynagrodziły trudy zmagań intelektualnych i wędrówki, a znaleziony w końcu – zapewne dzięki Czadom -  „Skarb” zwieńczył dzieło.  Prawie 5-kilometrowy marsz podczas gry pomógł zapewne w zaśnięciu.

12 września – wtorek.  Tuż po śniadaniu pojawił się pan przewodnik – postać bardzo ciekawa – z wykształcenia leśnik, z zamiłowania fotografik bieszczadzkiej (i nie tylko) przyrody. W drodze do Soliny pokazywał nam wykonane przez siebie zdjęcia niedźwiedziej rodziny, opowiadał jak wygląda kryjówka fotografika, który całymi dniami siedzi w lesie i… czeka aż pojawi się obiekt godny fotografowania.  Już na zaporze Pan Mariusz poprowadził krótki kurs fotografowania, pokazując jak zrobić dobre zdjęcie postaci, by nie uronić pięknych widoków za plecami pozującego.

Zapora w Solinie -  największa jak dotąd w Polsce zapora rzeczna i hydroelektrownia - i "bieszczadzkie morze" pełen wielkich ryb zbiornik wodny zrobiły na nas ogromne wrażenie. Później przejechaliśmy do najstarszej zapory w Myczkowcach, gdzie wody Sanu spiętrzają się do wysokości 15 m.

Po zaporach wodnych odwiedziliśmy miejsce znane nam z telewizyjnej prognozy pogody – spacer w Polańczyku dał nam kolejną okazję do zrobienia pięknych zdjęć.

Być w górach i sera nie spróbować ? Tak się nie da, więc pojechaliśmy do prawdziwej serowarni „Nikosowe Sery”, gdzie wysłuchaliśmy jak wygląda produkcja serów. Nie obyło się oczywiście bez degustacji i zakupów. W drodze powrotnej poznaliśmy jeszcze przeznaczenie tajemniczych pomp rozsianych po lasach w okolicach Łodyny –okazało się, że są to szyby naftowe kopalni ropy, które nadal pompują bezcenny surowiec.

Po dość intensywnym przedpołudniu nie byliśmy zachwyceni proponowanymi lekcjami fizyki. Cóż, „jak się nie ma co się lubi…”. A tak naprawdę nie taki bies straszny… W części teoretycznej dużo było fizyki wokół nas, doszło do tego trochę geografii i nie było źle. Fajnie jest wiedzieć, że nie cała Polska jest zlewiskiem Bałtyku, a my możemy dotknąć wody w potoku, który jest tuż obok, a popłynie do Morza Czarnego. Jeśli do tego dodać studenta Politechniki, który zaprasza nas do wspólnych doświadczeń, to jednak Czady spisały się nieźle i tego dnia. Za to późnym popołudniem i w nocy w pogodzie zadziałały biesy – lało i wiało.

13 września – środa.  W planach – wyprawa na Połoninę Wetlińską. Wszyscy jesteśmy nastawieni na górską wędrówkę jednak przewodnik, doświadczony w górskich wędrówkach Pan Sławek proponuje zmianę planów. Po nocnych deszczach szlaki górskie są śliskie, a na niektórych odcinkach płyną potoki,  jest więc niebezpiecznie. Wyjeżdżamy w drogę, by zrealizować plan czwartkowy, a tu znowu biesy – nie dojedziemy do XVI – wiecznej cerkwi w Uluczu  bo uszkodzony jest jedyny most, przez który można tam dotrzeć, a od mostu do cerkwi ponad 7 kilometrów. Nie ma rady, zawróciliśmy i pojechaliśmy do Mrzygłodu, gdzie zainteresowały nas ciekawa zabudowa wokół rynku,  XV-wieczny  kościół i pomnik Jagiełły. Następnym punktem naszej wędrówki było Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. W pięknym skansenie poznaliśmy historię Łemków i  Bojków, obejrzeliśmy ich chyże, byliśmy na galicyjskim rynku, na poczcie i w szkole, w której nauczycielka ucząc mogła równocześnie gotować obiad. Po ponad dwugodzinnym zwiedzaniu skansenu, suchy prowiant  z Dębowej Gazdówki zajadany w amfiteatrze Muzeum smakował znakomicie. Jeszcze tylko sanocki rynek, ławeczka z Dzielnym Wojakiem Szwejkiem i … do autokaru. Nie był to jednak jeszcze koniec atrakcji. W drodze powrotnej wspięliśmy się na wzgórze Sobień. Sobień to brama w Bieszczady, oferująca "na dzień dobry" wspaniały widok na region. Wznosił się na niej warowny zamek. Wykorzystane zostały możliwości obronne miejsca - z jednej strony dolina Sanu, z drugiej strome skarpy brzegowe Sobienki.  Dziś z zamku zostały ruiny i – przekazane nam przez pana Sławka - opowieści  o tym, jak to w  1417 roku na dzień przed  ślubem z Elżbietą Granowską na zamku bawił sam król Władysław Jagiełło. Oczywiście teraz, w ruinach bywają po nocach damy – Czarna Dama i Biała Dama, które bardzo rzadko pojawiają się razem.

Po powrocie do Dębowej Gazdówki nie mieliśmy wiele czasu na odpoczynek bowiem jak tylko zrobiło się ciemno – zapłonęło ognisko, pojawiły się kiełbaski, a Pan Sławek opowiedział nareszcie jak to z Biesami i Czadami było.

14 września – czwartek. Dziś Czady spisały się na medal – pogoda na górskie wyprawy idealna. Ruszyliśmy autokarem Dużą Pętlą Bieszczadzką by dotrzeć do stóp Połoniny Wetlińskiej. Najbardziej podobały nam się znaki drogowe, których u nas w Wielkopolsce nie uświadczysz – „Uwaga niedźwiedzie”. Szkoda (a może na szczęście…), że żaden miś nie wychylił nosa z lasu – to byłyby zdjęcia! W drodze pan Sławek powiedział, że Bieszczady są jedynymi górami w Polsce, gdzie wyróżnia się trzy piętra roślinne w układzie: piętro pogórzy, czyli dolin, sięgające 700-800m n.p.m., piętro regla dolnego, sięgające do 1150m n.p.m., piętro połonin, czyli łąk wysokogórskich. Dzięki pięknej pogodzie mogliśmy z okien autokaru  te trzy piętra zaobserwować na najwyższym szczycie Bieszczadów – Tarnicy oraz na Połoninie Caryńskiej. Na żywo zaś zobaczyliśmy  i „poczuliśmy w nogach” na Połoninie Wetlińskiej. Po dotarciu na szczyt (1255 m n.p.m.) okazało się jak bardzo różnią się aura na dole i na górze: na dole lekki wiaterek, a na górze wietrzysko takie, że trudno było utrzymać się na nogach.  Jeszcze tylko herbata w Chatce Puchatka, seria zdjęć i zejście na dół innym – o wiele trudniejszym niż ten, którym wchodziliśmy szlakiem. Na dole czekał już autokar, więc w dalszą drogę – tym razem do żubrów. 17.05.2012 r.  w Nadleśnictwie Stuposiany  powstała  ładnie wkomponowana w krajobraz  pokazowa zagroda żubrów. Zagroda w Mucznem  obejmuje około 9 ha  ogrodzonego lasu jodłowo-bukowego. Właśnie dlatego, że to tak duży obszar Pan Sławek uprzedzał nas, że może się okazać, że… nie zobaczymy żubrów. Jednak udało się! Pokaźne stado z maluchami pasło się spokojnie pod kładką widokową. Można stwierdzić tylko, że żubry są piękne!

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy miniskansenie – „Wypał węgla drzewnego”. Zobaczyliśmy baraki węglarzy, dowiedzieliśmy się czym są retorty, a czym mielerze. Uzmysłowiliśmy sobie jak ciężką i niebezpieczną jest praca węglarza.

Ostatnim przystankiem był rynek w Ustrzykach Dolnych – bo jakże wyjechać z Bieszczadów nie mając żadnych pamiątek. Pocztówki, magnesy i inne gadżety i tak nie będą lepsze od mnóstwa zdjęć, które zabierzemy do domu jednak jakieś drobiazgi dla najbliższych kupić trzeba…

Wieczorem znów Biesy pokazały co potrafią. Zajęcia „Taniec z gwiazdami” były już przygotowane, olbrzymia luneta stała i czekała na nas, a na niebie zamiast gwiazd – chmury. Co jakaś gwiazdka się wychyliła, natychmiast chmury ją przysłaniały. Na szczęście był komputer, rzutnik i program Stellarium  pokazujący dokładnie to, co można  zobaczyć gdy spojrzy się  w gwiazdy. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło – wrócimy do domu i zobaczymy w komputerze jak wygląda nocne niebo nad Parkowem.

15 września – piątek.  Pora wracać. Śniadanie, sprzątanie i do autokaru. Przed nami znów ponad 700 kilometrów. Trochę stęskniliśmy się za domem, ale Bieszczady są tak piękne, że każdy już wie, że kiedyś tu wróci. Widoki już nieco inne, pojawiły się pierwsze jesienne kolory. Jeszcze tylko pyszny obiadek w drodze (zamówiony w miejscu poleconym przez rodziców- dziękujemy!) , a później już prosto do Parkowa. O 22.10 autokar zatrzymał się  przed naszą szkołą.  Jeszcze tylko podziękowania uczniom za wspaniałe zachowanie („Można z Wami jechać na koniec świata!”), podziękowanie panom kierowcom oraz opiekunom  i radosne przywitanie z rodzicami.

A mnie po tym wyjeździe wciąż dźwięczą w uszach słowa Adama Ziemianina z repertuaru „Starego Dobrego Małżeństwa”  :

„Anioły bieszczadzkie, bieszczadzkie anioły
Dużo w Was radości i dobrej pogody”.

DM

>>> GALERIA <<<


ROK SZKOLNY  2016/2017
Parkowo, 13 czerwca 2017 roku

Wycieczka:  Koszuty, Kórnik, Rogalin

13 czerwca 2017r. uczniowie klas II b, III b, IV a, oraz pojedyncze osoby z klasy II a, III a i V wzięli udział w wycieczce do Koszut, Kórnika i Rogalina. Zwiedzili oni dworek szlachecki w Koszutach. Uczestniczyli tu w lekcji muzealnej nt. „Przy polskim stole” – od Piasta poprzez XVIII-wieczne obżarstwo, do kuchni ziemiańskiej i współczesności. Dalej poznali architekturę i wnętrza zamku w Rogalinie. Spacerowali po arboretum, pięknym ogrodzie. Uczestniczyli również w rejsie stateczkiem po jeziorze w Kórniku. W Rogalinie podziwiali wiekowe, ogromne dęby oraz cudowny pałac i ogród.
Wszyscy poznali wiele interesujących opowieści pani przewodnik. Zachwyceni widokami i pełni wrażeń wrócili do domów.

 >>> GALERIA <<<


Parkowo, 10-13 maja 2017 roku

PARKOWO – CZĘSTOCHOWA – DOLINA PRĄDNIKA 
- KRAKÓW  - WIELICZKA – WADOWICE 
– KALWARIA ZEBRZYDOWSKA – OŚWIĘCIM – PARKOWO

Na początku było wczesne wstawanie.                                                                                                                        

Już o godzinie piątej, w środę 10 maja, trzydziestu czterech uczniów Zespołu Szkół w Parkowie pod opieką Marzeny i Krzysztofa Działo oraz Moniki Nowak wyruszyło na Wielką Wyprawę. Celem tej ekspedycji były odwiedziny siedziby króla Kraka  oraz jej okolic. Po pięciu godzinach jazdy, zatrzymywani przez różne „złe moce” (Inspekcja Transportu  Drogowego) dotarliśmy do miasta Maryi Królowej Polski -  Częstochowy. Tutaj przy pomocy ojca Romana, członka zakonu paulinów mogliśmy poznać największe tajemnice miasta, które 362 lata temu dało przykład „jak zwyciężać mamy” w czasie „potopu szwedzkiego”. Sala Rycerska, Skarbiec, a przede wszystkim cudowny obraz Matki Boskiej Królowej Polski wywarł na wszystkich niezatarte wrażenie. Dwie godziny na Jasnej Górze minęły zanim ktokolwiek zdążył zauważyć i trzeba było wyjeżdżać bo już niecierpliwie czekali na nas w Krakowie. W drodze do Krakowa stwierdziliśmy, że „zbrodnią” byłoby, będąc tak blisko, nie „zahaczyć” o przepiękny zakątek jakim jest bez wątpienia Ojcowski Park Narodowy. Pieskowa Skała, Ojców, Maczuga Herkulesa, Kaplica na Wodzie, potężne skały wzdłuż trasy wywoływały co rusz okrzyki zachwytu wśród wszystkich uczestników wycieczki oraz żalu, że nie mogliśmy dłużej spędzić czasu w Dolinie Prądnika. W Krakowie czekał na nas już z niecierpliwością młody, krakowski przewodnik Piotr Kapusta. I już po chwili dzięki jego barwnym opowieściom przenieśliśmy się w świat dziewiętnasto- i dwudziestowiecznego Kazimierza. Naszą wędrówkę po Kaźmierzu rozpoczęliśmy od synagogi  Remuh i cmentarza żydowskiego. Remuh pełnił funkcje rabina Krakowa i rektora tutejszej jesziwy (szkoły talmudycznej). Pisał dzieła dotyczące religii, filozofii, mistycyzmu i nauk przyrodniczych.  Był najwybitniejszym kodyfikatorem prawa aszkenazyjskiego (czyli Żydów Europy Środkowej i Wschodniej). Jego kodeks rytualny zatytułowany Mappa (Obrus) jest do dziś stosowany przez ortodoksyjnych Żydów na całym świecie. Z synagogą Remuh sąsiaduje cmentarz o tej samej nazwie. Żydów z całego świata przyciąga tu grób Mojżesza Isserlesa. Większość pozostawia tu karteczki z prośbami (czyli kwitłech), w nadziei, że Remuh wstawi się za nimi  u Boga. Kolejnym celem naszej wizyty w Kazimierzu była synagoga Izaaka (Ajzyka Jakubowicza). Została ufundowana przez bogatego kupca i przewodniczącego kahału kazimierskiego – Izaaka Jakubowicza (właśc. Ajzyka Jekelesa). Pan Piotr oprowadził nas również po ulicach gdzie kręcono słynny film o ratowaniu Żydów - „Listę Schindlera”. Steven Spielberg  kręcił film wykorzystując autentyczne plenery Kazimierza i Podgórza.  Po części żydowskiej przyszedł czas na część chrześcijańską. Tuż obok Wawelu, nad Wisłą, wznosi się niewielkie wzgórze z jurajskiego białego kamienia, zwane Skałką. Na niej wśród zieleni stoi barokowy kościół pw. św. Michała i zabudowania klasztorne oo. Paulinów. Z kościołem na Skałce związana jest historia króla Bolesława Śmiałego i biskupa krakowskiego Stanisława Szczepanowskiego. W 1079 r. biskup został za zdradę stanu skazany przez króla na śmierć i ścięty, a w konsekwencji król musiał opuścić kraj. W krypcie pod kościołem umieszczone są  Groby Zasłużonych Polaków, m.in.: Wincentego Pola,  Józefa Ignacego Kraszewskiego,  Stanisława Wyspiańskiego,  Jacka Malczewskiego,  Karola Szymanowskiego. Przed zabudowaniami klasztornymi znajduje się sadzawka z XVII w.  Wedle tradycji woda czerpana z tej sadzawki ma właściwości lecznicze. Po wizycie na krakowskim Kazimierzu pozostała nam tylko obiadokolacja i ... oczywiście wizyta w McDonald’s.   
I tak minął dzień pierwszy.

Drugi dzień naszej wyprawy rozpoczęliśmy smacznym śniadaniem i porannym spacerem nad królową polskich rzek Wisłą.                                                                                                                           
W autokarze już czekał nasz przewodnik, prezes krakowskiego oddziału PTTK Janusz Worotniak. Jadąc ulicami Krakowa pan Janusz zapoznawał nas z tajemnicami starej stolicy Polski, m.in. opowiadał o losach Podgórza oraz kopcu Kraka.
Olbrzymie wrażenie na wszystkich zrobiła wizyta w Łagiewnikach w  Sanktuarium św. siostry Faustyny Kowalskiej. Bazylika św. Miłosierdzia na blisko 5 tysięcy wiernych, kamień węgielny z Golgoty, Wieża Widokowa  o wysokości  77 metrów (wiek Jana Pawła II w roku konsekrowania świątyni)  z widokiem na cały Kraków, cmentarz żołnierzy z I wojny światowej, Dom i Cela św. Faustyny, a przede wszystkim możliwość obcowania z relikwiami św. Faustyny i św. Stefana to miejsca i wydarzenia, które na długo (w wielu przypadkach na całe życie) pozostaną w pamięci zwiedzających. Jeszcze uczniowie nie zdążyli ochłonąć, a już na nich czekały kolejne atrakcje. Planty Krakowskie, Rynek, Brama Floriańska, dziesiątki różnobarwnych karoc, Sukiennice to był wstęp do krainy wirtualnej historii Krakowa i Polski w Muzeum Narodowym w podziemiach Sukiennic. Dopełnieniem czwartkowego popołudnia była wizyta w najbardziej znanym w Polsce kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, bardziej znanym jako Kościół Mariacki. Oczywiście, nie trzeba wspominać,  że największe zainteresowanie wzbudziło arcydzieło późnogotyckiego rzeźbiarstwa, czyli ołtarz Wita Stwosza. Z ust pana prezesa mogliśmy poznać wnikliwiej historię zarówno budowy Kościoła (ciekawe czy ktoś wie dlaczego dwie wieże kościoła są różnej wysokości?) jak i powstania najsłynniejszego polskiego zabytku kultury średniowiecza jakim jest bez wątpienia ołtarz Wita Stwosza.  Na zakończenie drugiego dnia zeszliśmy „pod ziemię” zwiedzając najbardziej znaną polską kopalnię: kopalnię soli w Wieliczce. Od XIII wieku do 1772 wspólnie z kopalnią soli Bochnia wchodziła w skład żup krakowskich. W 1976 roku kopalnia wpisana została do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa. 30 czerwca 1996 roku zaprzestano całkowicie eksploatacji złoża. Wielicka kopalnia liczy 9 poziomów, z których pierwszy – poziom Bono – sięga na głębokość  64 metrów, zaś ostatni leży 327 metrów pod powierzchnią Ziemi. Łączna długość chodników łączących około 3000 wyrobisk przekracza 300 km. 
I to był prawdziwy strzał w dziesiątkę. Mimo  135 m pod ziemią, mimo kilkukilometrowego marszu nikt nie narzekał. Oprowadzał nas bowiem wspaniały, dobry duch kopalni, prawdziwa cicerone kopalni w Wieliczce pani Grażyna Bochenek. O tym, że ta podziemna wyprawa była prawdziwym przeżyciem najlepiej świadczyła burza braw jaką nasi wychowankowie nagrodzili przy wyjściu z kopalni złotoustą przewodniczkę. Zmęczeni, żeby nie powiedzieć „zmachani”, ale szczęśliwi  wróciliśmy do swojej siedziby w Krakowie. 
I tak minął dzień drugi.

 W przeciwieństwie do upalnego czwartku (25 stopni Celsjusza, kwitnące kasztany, dookoła zieleń) trzeci dzień eskapady powitał nas deszczem i ... wspaniałą jajecznicą na pożegnanie restauracji „Pokusa”. Trzeba przyznać, że karmili nas przez te trzy dni znakomicie. A biorąc pod uwagę, że byli to uczniowie szkoły gastronomicznej to tylko możemy pozazdrościć miastu Kraków i okolicom przyszłych kucharzy. Tego ranka pożegnaliśmy również gościnny hostel „Guliwer”. Pod Wawelem czekała już na nas pani Martyna, która dnia dzisiejszego miał nam pomóc zgłębić tajemnice Krakowa. Swoją wycieczkę rozpoczęliśmy -  jakżeby inaczej – od Smoczej Jamy i ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego. Niestety, zabrakło szewca Dratewki, ale kilku naszych chłopców zadeklarowało chęć zastąpienia go i bronienia dziewczyn przed pożarciem. Ditfurth napisał książkę pod znamiennym tytułem „Na początku był wodór”. Podczas naszego zwiedzania Wawelu na początku był Dzwon Zygmunta. Długotrwała wspinaczka po wąziutkich schodach opłaciła się sowicie. Dzwon króla Zygmunta Starego bijący tylko w ważnych momentach naszej historii do dziś wzbudza podziw i uznanie wszystkich zwiedzających. Podczas wspinaczki sporo było radosnych śmiechów i krzyków, a na samym szczycie wszyscy dotykali serca dzwonu gdyż według legendy ma to przynosić szczęście. Cisza natomiast i skupienie towarzyszyło nam podczas zwiedzania grobów królów polskich i wielkich postaci z naszej historii począwszy  od pierwszego koronowanego w Krakowie króla Polski Władysława Łokietka po postacie Władysława Andersa czy ofiar katastrofy smoleńskiej. W związku z tym, że nasza wizyta na Zamku przypadła dwunastego maja dłużej zatrzymaliśmy się przy szczątkach Józefa Piłsudskiego. To właśnie bowiem 12 maja 1926 roku miał miejsce zamach majowy, a 12 maja 1935 roku marszałek zmarł.

Przytłaczające wrażenie na wszystkich wywarła zarówno sama Katedra jak i jej wystrój.Po wyjściu z Katedry – uciekając przed padającym deszczem schroniliśmy się w Muzeum Narodowym podziwiając wspaniałą wystawę „Galeria sztuki polskiej XIX wieku w Sukiennicach”. Młodzież mogła obcować z największymi  dziełami malarstwa polskiego począwszy od Bacciarellego, Norblina poprzez Jana Matejkę, Piotra Michałowskiego, Maurycego Gottlieba, Henryka Rodakowskiego, Artura Grottgera, Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich, Józefa Brandta, Józefa Szermentowskiego, Władysława Podkowińskiego po obrazy Jacka Malczewskiego, Henryka Siemiradzkiego i Józefa Chełmońskiego. Olbrzymie emocje wywołały największe – dosłownie i w przenośni – dzieła Jana Matejki: „Hołd pruski” i „Bitwa pod Racławicami”, Władysława Podkowińskiego „Szał”, Jacka Malczewskiego „Żydzi”, Józefa Chełmońskiego „Czwórka”, żeby wymienić tylko te najważniejsze. To była sztuka przez największe "S".
Kraków pożegnał nas hejnałem granym z Wieży Mariackiej oraz znowu upalną pogodą. 
A potem przyszedł czas na miasto dzieciństwa i młodości naszego ukochanego papieża Jana Pawła II. Wizytę w Wadowicach rozpoczęliśmy od sprawdzenia czy wadowickie kremówki, zwane papieskimi, rzeczywiście zasługują na takie słowa uznania jakie płyną z całego świata. Po ich skonsumowaniu możemy przyznać kremówkom najwyższy znak jakości. Po kremówkach przyszedł czas na dom rodzinny Karola Wojtyły, dziś  muzeum  mieszczące się przy ulicy Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2) w Wadowicach obok Bazyliki Ofiarowania NMP, dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami. Mogliśmy cofnąć się w czasie i prześledzić całą drogę życiową papieża od momentu narodzin 18 maja 1920 roku, aż po smutny wieczór 2 kwietnia 2005 i godzinę 21.37 gdy przestało bić serce wielkiego Polaka. W skład Muzeum wchodzi dawne, dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów, złożone z sypialni, salonu i kuchni. Ekspozycja powiększyła się z dawnych 200 m kw. do ponad 1200 m kw. na czterech kondygnacjach, m.in. dzięki powiększeniu  i zaadaptowaniu piwnic oraz poddasza. Multimedia, animacje i autentyczne elementy ekspozycji pomagają oddać charakter spotkań Jana Pawła II z drugim człowiekiem. Z wyposażenia z czasów zamieszkania przez rodzinę Wojtyłów pochodzi oryginalny kaflowy piec kuchenny, a także parę naczyń, półka, stolik i kosz na bieliznę. Również portrety rodzinne powróciły na swoje pierwotne miejsce. Na ekspozycję składają się zarówno eksponaty związane z latami przeżytymi w tej kamienicy (głównie fotografie Karola Wojtyły i jego rodziny, kopie świadectw szkolnych i dyplomów), jak i dokumenty z życia studenckiego, a potem kapłańskiego w Krakowie i Watykanie, w tym m.in. różne dokumenty podpisane przez Wojtyłę, cztery jego sutanny z różnych etapów kariery duchownej: kapłańska, biskupia, kardynalska, papieska, ale także czapka i modlitewnik. Sportowo – turystyczne zainteresowania Karola Wojtyły przypominają jego narty, wiosło i plecak, a pasję literacką kilka rękopisów.
Tuż obok Domu Papieskiego znajduje się Bazylika Mniejsza Ofiarowania Najświętszej Marii Panny wybudowana tuż pod koniec XVIII wieku w stylu późnobarokowym, z zachodnią fasadą frontową zwieńczoną wieżą z baniastym hełmem. To tutaj 20 czerwca 1920 roku mały Lolek przyjął chrzest (znajduje się tam chrzcielnica pamiętająca małego Lolka oraz relikwie świętego Jana Pawła II). Wizyta w miejscach związanych z największym Polakiem w dziejach na wszystkich pozostawiły niezapomniane wrażenia.
Wieczorem zdążyliśmy dojechać do Kalwarii Zebrzydowskiej gdzie znajduje się sanktuarium pasyjno-maryjne oo. bernardynów. Wchodzące w skład zespołu bazylika   i klasztor położone są na południe od miasta, u szczytu góry Żar, na południe i wschód od nich znajdują się 42 kaplice i kościoły. Nazywane jest często Polską Jerozolimą. W 1999 roku sanktuarium wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.   
Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego – łączy zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej. Ideą przewodnią jest odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa (Droga Pojmania i Droga Krzyżowa). W sanktuarium znajduje się obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Niestety, zapadający zmierzch nie pozwolił nam na przejście słynnej drogi krzyżowej. Pozostało nam tylko podziwianie Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej.
I tak dobiegł końca piątek - dzień trzeci wyprawy.                                                             

 Sobota była czwartym i ostatnim dniem naszej wędrówki po południowej Polsce. Wczesnym rankiem opuściliśmy gościnny Dom Pielgrzyma w Kalwarii Zebrzydowskiej kierując się ku ostatniemu celowi naszej wycieczki: Oświęcim-Brzezinka. „Niech na wieki będzie  krzykiem rozpaczy i przestrogi dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy (Niemcy) wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci” z płyty pomnikowej w obozie Birkenau .                                                                                                                         

 I to będzie najkrótsza relacja. Bo żadne słowa nie są w stanie opisać i wyrazić to co „ludzie zgotowali ludziom”, choć właściwiej byłoby napisać co ludziom uczynili odrażający, sadystyczni mordercy, bo na miano ludzi oni na pewno nie zasługują.   Na jednej ze ścian obozu Auschwitz I znajduje się napis „Pamiętajmy, że to się stało, a więc może znowu się stać”. Dlatego naszym zadaniem jest zachować pamięć o tych „najciemniejszych dniach” w dziejach ludzkości. Obóz Auschwitz-Birkenau był ostatnim miejscem naszej Wielkiej Wyprawy.
I tak oto zakończyła się nasza wycieczka.

To była jedna wielka lekcja: historii, języka polskiego, geografii, przyrody, a przede wszystkim lekcja patriotyzmu, pamięci o przeszłości naszego narodu. Była to także wspaniała przygoda, pełna radości i zabawy, ale także zadumy. Z radością, ale i z pewną dozą nostalgii, że już się skończyło wróciliśmy do domów.


>>> GALERIA <<<


Parkowo, 17 marca 2017 roku

GIMNAZJALIŚCI NA WYDZIALE CHEMII UAM W POZNANIU 

Już drugi raz w tym roku gimnazjaliści z Parkowa wraz z p. Izabelą Węgrzak – Przybylską odwiedzili Collegium Chemicum UAM w Poznaniu. Uczniowie oglądali  bardzo ciekawe eksperymenty chemiczne prezentowane przez pana doktora Piotra Jagodzińskiego i pana doktora Roberta Wolskiego z Zakładu Dydaktyki Chemii. Szczególnie efektywna była wybuchowa reakcja chloranu (V) potasu z fosforem. Co to był za huk!!! Tego na zdjęciu pokazać się nie da ;) 

Pozostałe eksperymenty to:

1. Zależność szybkości reakcji chemicznej od temperatury i katalizatora.
2. Chemiczne tornado.
3. Reakcja chemiczna magnezu z parą wodną.
4. Otrzymywanie poliuretanów.


Parkowo, 11 marca 2017 roku

SZKOLNE KOŁO LIGI OCHRONY PRZYRODY 

Członkowie Szkolnego Koła LOP wraz z opiekunem p. Izabelą Węgrzak – Przybylską kolejny raz zawitali do schroniska „Azorek” w Obornikach. Tym razem na spacer dzieci wyprowadziły pieski o imionach: Flo, Gerard, Marti, Kacper i Reksio.  W sobotę 11 marca pogoda była bardzo ładna, więc długi spacer był wyjątkowo przyjemny zarówno dla wolontariuszy jak i dla pupilów. Pieski były bardzo zadowolone, a to najważniejsze, gdyż celem takich wyjazdów jest uwrażliwienie młodych ludzi na los pokrzywdzonych zwierząt, ale także zwiększenie szans na adopcję psów, bo w ten sposób uczą się one na nowo zaufania do człowieka.

 Parkowo, 08 listopada 2016 roku

„KULTURALNIE PRZYWITAĆ DZIEŃ”

Uczniowie klasy VI , V i IV wraz z opiekunami postanowili kulturalnie przywitać wtorkowy poranek, dlatego udali się do Rogozińskiego Centrum Kultury na spektakl pt. „Szatan z siódmej klasy” na motywach powieści Kornela Makuszyńskiego. Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia zaprezentował pełną humoru i zaskakujących zwrotów akcji przygodę, gdzie prawda i trwałe wartości,  takie jak- uczciwość tryumfują nad złem, zaś postawa młodych bohaterów podkreśla rolę przyjaźni i serdeczności w relacjach międzyludzkich. Sensacyjne śledztwo wszystkich uczestników na dobre  rozbudziło i pełni pozytywnej energii oraz estetycznych wrażeń wróciliśmy do szkoły, odkrywać kolejne zagadki  nauki .

>>> GALERIA <<<


Parkowo, 28 października 2016 roku

WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA W OBORNIKACH

W dniu 28 października br. uczniowie klasy II oraz III szkoły podstawowej wzięli udział w wycieczce do Nadleśnictwa w Obornikach. Tu przygotowano dla nich lekcję przyrody poświęconą „Budowie warstwowej lasu”. Podczas bardzo ciekawej prezentacji uczniowie nazywali poszczególne warstwy lasu i przyporządkowywali do nich leśnych mieszkańców. Po części teoretycznej obserwowali elementy przyrody w terenie. W lesie nazywali jego warstwy, formułowali zasady zachowania się w „domu zwierząt”, w formie zabawy uświadomili sobie, że każda cząstka lasu ma znaczenie dla jego funkcjonowania.

>>> GALERIA <<<Parkowo,17 października 2016 roku

SPEKTAKL „KOT W JEDNYM KAPELUSZU”

17 października uczniowie klas I – III szkoły podstawowej mogli obejrzeć spektakl pt.: „Kot w jednym kapeluszu”, wystawiany przez aktorów teatru „ IMPULS”  w Rogozińskim Centrum Kultury. Spektakl nawiązywał do kształtowania właściwych postaw społecznych. Uświadamiał konieczność bycia życzliwym, koleżeńskim oraz uczynnym wobec drugiego człowieka. Aktorzy zachwycili grą aktorską oraz umiejętnym angażowaniu młodego widza w przedstawienie teatralne. Uwagę uczniów zwróciły również barwne, ciekawe dekoracje.Parkowo, 21 września 2016 roku

WYCIECZKA DO BISKUPINA
W dniu 21 września 2016r. odbyła się wycieczka do Biskupina. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy IIb, IIIb oraz dwóch uczniów z klasy IVa. W dobrych nastrojach ze szkoły wyjechaliśmy o godzinie 8.00. Na miejscu byliśmy przed godziną 10.00. Tuż po wyjściu z autokaru zauroczyło nas to miejsce. Przeszliśmy przez bramę główną rezerwatu, ponad torami kolejki wąskotorowej i znaleźliśmy się w epoce kamienia. Zwiedziliśmy obozowisko łowców mezolitycznych, poznaliśmy ich sposób życia. Następnie udaliśmy się do wioski wczesnopiastowskiej. Tu spotkaliśmy rzemieślników odtwarzających życie codzienne dawnych mieszkańców. Sami wykonaliśmy sznur, widzieliśmy dawną mennicę, obserwowaliśmy wypiek podpłomyków oraz pracę kowala.
Jednak największe wrażenie zrobiła na nas rekonstrukcja samego grodu. Wchodząc  przez wyjątkową bramę, mogliśmy rzeczywiście poczuć się jak mieszkańcy dawnego grodu. Chodząc od chaty do chaty dokładnie poznawaliśmy zajęcia dawnych ludzi. Byliśmy z wizytą u zielarki, u garncarza, robiliśmy paciorki oraz malowaliśmy fragmenty naczyń. Wysłuchaliśmy opowieści o życiu rodzinnym pradawnych ludzi. Widzieliśmy pokaz mody z tamtych czasów.
Zwiedzanie osady biskupińskiej zakończyliśmy kupnem wielu pamiątek. Pełni wrażeń wróciliśmy przed 15.00 do Parkowa.

Parkowo, 17 września 2016 roku

NA MEMORIALE ARKADIUSZA GOŁASIA

Siedemnastego września w Murowanej Goślinie rozpoczął się dwudniowy Memoriał Arkadiusza Gołasia. Już po raz XII przyjechały tu zespoły z polskiej – i nie tylko – ekstraklasy aby uczcić pamięć jednego z największych talentów polskiej i światowej siatkówki. W tym roku były to drużyny: Lotosu Trefla Gdańsk z M. Miką, W.Grzybem,  D. Schulzem, D. Paszyckim, M. Masnym, B. Gawryszewskim (Wojciech Serafin zastąpił na ławce trenerskiej Andreę Anastasiego, który udał się do Włoch, gdzie ściągnęły go obowiązki rodzinne); AZS Częstochowa, których prowadził Ryszard Bosek (mistrz olimpijski i mistrz świata); Łuczniczka Bydgoszcz z M. Katiciem, M. Gromadowskim, I. Yudinem, W. Jurkiewiczem i trenerem Piotrem Makowskim (były trener polskiej reprezentacji siatkarek) oraz najbardziej wyczekiwany zespół z ligi japońskiej JT Thunders Hiroszima z gwiazdą polskiej siatkówki Bartoszem Kurkiem w składzie. Gośćmi specjalnymi turnieju byli Tomasz i Danuta, rodzice Arka.
Szkoła w Parkowie jest szkołą sportową o specjalności siatkarskiej. Nie mogło więc zabraknąć młodzieży parkowskiej na tym memoriale. 24-osobowa ekipa w sobotnie popołudnie pod opieką: M. Binkowskiej, M. Walenciak, M. Mumota i K. Działo przeżyła wspaniałe sześć godzin oglądając popisy siatkarskie na najwyższym poziomie.
W pierwszym meczu Lotos Trefl po zaciętej walce pokonał 3:2 akademików z Częstochowy (MVP spotkania został Szymon Romać). Po krótkiej przerwie i uroczystości otwarcia turnieju do boju przystąpiły zespoły JT Thunders Hiroszima i Łuczniczki Bydgoszcz. Również to spotkanie rozstrzygnęło się w pięciu setach, a lepszym okazał się zespół z Japonii, którego siłą pociągową był zdobywca 22 punktów Bartosz Kurek (MVP spotkania).
Przed, w trakcie i po zakończeniu meczów nasza młodzież miała okazję zebrać autografy oraz zrobić sobie wspólne zdjęcie z gwiazdami siatkówki. Trzeba przyznać, że zarówno Mika, jak i Masny, Grzyb, Paszycki, gracze zespołu z Hiroszimy chętnie podpisywali się oraz robili sobie selfie z naszymi ucznniami. Oczywiście największą popularnością oraz „wzięciem” cieszył się Bartek Kurek oblegany przez setki kibiców po zakończeniu spotkania.
Świetna organizacja (oprawa muzyczna i konferansjerka na światowym poziomie), wspaniała zabawa, znakomite zagrania asów siatkówki sprawiły, że godziny spędzone w pięknej Hali Widowiskowo-Sportowej w Murowanej Goślinie mijały błyskawicznie i z żalem, tuż przed 21 musieliśmy wracać do Parkowa. Po tym memoriale wszyscy uczestnicy wyjazdu nabrali ochotę na kolejne imprezy siatkarskie. Kolejny nasz cel to Liga Światowa.


Parkowo, 10 września 2016 roku

BIEG Z ANITĄ W RACOCIE

Racot – niewielka miejscowość  leżąca kilka km od Kościana, słynie  ze stadniny koni, pięknego pałacu, w którym przebywał m.in. Józef Wybicki oraz całkiem sporej grupy „oszołomów” olimpijskich z najsłynniejszą na świecie „Pyrką”, dziś  posłem Wojciechem Ziemniakiem na czele. Grupa ta już od 24 lat, od igrzysk w Barcelonie, jest obecna na wszystkich igrzyskach olimpijskich i na najważniejszych imprezach sportowych dopingując polskich sportowców.                                                   
Racot przynajmniej raz do roku, we wrześniu staje się stolicą polskiego olimpizmu organizując Bieg Olimpijski, w którym udział bierze kilka tysięcy osób, a wśród nich największe gwiazdy polskiego sportu. W tym roku honorowy patronat nad XXIII Biegiem Olimpijskim objęła najsłynniejsza obecnie polska sportsmenka, mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk. Oprócz niej do Racotu zawitali: trener naszej mistrzyni Krzysztof Kaliszewski i jej rodzice, srebrny medalista IO w Montrealu Piotr Mowlik, brązowy medalista z Moskwy Grzegorz Nowak, brązowy medalista igrzysk głuchoniemych z Los Angeles Marek Hołoń, olimpijczycy z Monachium Tadeusz Kulczycki, Moskwy Mariusz Kubiak oraz Sydney i Pekinu Sławomir Mocek.

Jak co roku nie mogło zabraknąć na Biegu uczniów parkowskiej szkoły. 47 miłośników biegania  i olimpizmu  z Parkowa pod opieką: Krzysztofa i Marzeny Działo, Doroty Mąderek  i Magdaleny Walenciak wyruszyło wczesnym, sobotnim rankiem 10 września na spotkanie    z gwiazdami polskiego sportu. Racot powitał nas przepiękną, słoneczną pogodą i tłumem amatorów aktywnego spędzania czasu. Główną postacią imprezy była oczywiście Anita Włodarczyk. Ciągle wokół naszej mistrzyni kłębił się tłum jej zwolenników i admiratorów jej talentu oczekujących na autograf bądź zdjęcie z mistrzynią. Już po biegu mieliśmy okazję zrobić sobie wspólne zdjęcie  z mistrzynią oraz zdobyć specjalne pozdrowienia dla Klubu Olimpijczyka.
Bieg Olimpijski tradycyjnie rozpoczął się od wciągnięcia na maszt flagi olimpijskiej oraz zapalenia znicza, który zapaliła – jakżeby inaczej – złota medalistka z Rio Anita Włodarczyk.  Po wciągnięciu flagi i zapaleniu znicza przyszła pora na sam bieg. Tłum biegaczy liczący ponad 2,5 tysiąca osób ciągnął się dobre kilkaset metrów. Zgodnie z coubertinowską zasadą „jeśli stanąłeś na starcie biegu, już zwyciężyłeś” nieważny był czas i miejsce. Każdy z uczestników biegu otrzymał pamiątkowe dyplomy  z numerami, upominki oraz talon na ciepły posiłek, napój i loda. Te numery dyplomów były o tyle istotne, gdyż każdy dyplom brał udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.                  

W tym roku szczęście dopisało naszemu uczniowi klasy V SP Mateuszowi Chrzanowskiemu. Rower górski podarowany przez byłą minister edukacji narodowej, dziś posła do Europarlamentu Krystynę Łybacką trafił w jego ręce!!! Prowadzący losowanie, nasz przyjaciel Wojciech Ziemniak nie omieszkał przy tym wspomnieć, że zwycięzca nagrody pochodzi ze szkoły, która w przyszłym roku będzie organizatorem Centralnej Uroczystości Dni Olimpijczyka! Zresztą nasza młodzież biorąca udział w biegu wspominała, że olimpijczycy widząc ich ubranych w koszulki Uczniowskiego Klubu Sportowego „Olimpijczyk” oraz Klubu Olimpijczyka witali się z nimi umawiając się na spotkanie w Parkowie za rok.

Taka aktywna forma spędzania sobotniego dnia przypadła do gustu uczestnikom wyjazdu. Wszyscy już umawiali się na przyszłoroczny XXIV Bieg Olimpijski.

>>> GALERIA <<<Parkowo, 07-09 września 2016 roku

ZIELONA SZKOŁA W WIELKOPOLSKIM PARKU NARODOWYM

Liga Ochrony Przyrody

Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Zespole Szkół w Parkowie, do której należą członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody wraz z opiekunami p. Izabelą Węgrzak – Przybylską i p. Katarzyną Mumot, spędzili trzy dni w miejscowości Jeziory na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Celem wyjazdu była edukacja przyrodnicza uczniów oraz budowanie świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i Polski. Program Zielonej Szkoły obejmował zajęcia edukacyjne z następujących tematów:

 1) Skały i skamieniałości – zajęcia terenowo – stacjonarne prowadzone przez pracownika UAM  – 07 września 2016 r.
Miliony lat temu obszar Wielkopolskiego Parku Narodowego stanowił dno rozległego subtropikalnego morza zamieszkanego przez różnorodne zwierzęta. Kilkadziesiąt tysięcy lat temu obszar Parku pokrywała arktyczna tundra, którą przemierzały mamuty i inne olbrzymie ssaki. Skamieniałe szczątki zwierząt sprzed tysięcy i milionów lat możemy obecnie znaleźć na terenie Parku. Jak? Gdzie?
Obok skamieniałości występują tu różnorodne skały będące również świadkami geologicznej historii obszaru Parku. Część z nich powstała na dnach mórz inne na lądzie lub w głębi Ziemi licząc sobie ponad miliard lat! Jak je rozpoznawać? Gdzie ich szukać?

 • poznawaliśmy procesy powstawania skamieniałości;
 • uczyliśmy się podstawowych rodzajów skamieniałości.

 2) Nietoperze – zajęcia terenowe z pracownikiem UAM – 08 września.
Zajęcia rozpoczęliśmy, gdy zapadł zmrok. Uaktywniają się wówczas zwierzęta nocne, w tym nietoperze – bohaterowie naszej przygody. W części teoretycznej zajęć poznaliśmy nieco bliżej żyjące w Polsce nietoperze, metody ich badań – obserwacji i nasłuchu. Następnie poszliśmy w teren. W nocnej scenerii pełnej tajemnic i fantastycznego nastroju:

 • za pomocą detektora ultradźwięków nasłuchiwaliśmy tego, co dla ludzkiego ucha niesłyszalne – głosów nietoperzy;
 • obserwaliśmy nietoperze;
 • poznaliśmy budowę budki dla nietoperzy porównując ją z typową budką lęgową dla ptaków.

 3) Ścieżka dydaktyczna „Jeziory-Osowa Góra” (4,8 km) – 08 września,  były to zajęcia terenowe z przewodnikiem z Wielkopolskiego Parku Narodowego – na 12 przystankach  zapoznaliśmy się m.in. z historią parków narodowych, tematyką pomników przyrody ożywionej i nieożywionej, poznaliśmy rezerwaty przyrody („Jezioro Kociołek”,  „Sarnie Doły”, „Grabina”, „Jezioro Góreckie”), podziwialiśmy piękną buczynę. 

 4)  Ścieżka dydaktyczna "Leśna Szkoła" w Jeziorach - podstawowa ścieżka wykorzystywana do zajęć praktycznych- bioróżnorodność parku narodowego - zbieraliśmy informacje o gatunkach roślin i zwierząt, wypełnialiśmy karty pracy. Te zajęcia terenowe odbyły się 09 września z pracownikami Wielkopolskiego Parku Narodowego.

 5) Zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego w Jeziorach – 09 września
Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach otwarto w maju 1998 roku. Kontynuuje ono działalność dawnego Muzeum Przyrodniczego w Puszczykowie, które oficjalnie otwarto 4 sierpnia 1952 roku z inicjatywy trzech osób: Antoniego Wiśniewskiego – leśniczego z Puszczykowa, Gustawa Spławy – Neymana – nadleśniczego Nadleśnictwa Ludwikowo oraz inż. Józefa Kostyrki – kierownika Zakładu Bioekologii Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie, któremu podlegała m. in. Stacja Bioekologii w Ludwikowie. Już wówczas Muzeum dysponowało 530 eksponatami ssaków, ptaków, gadów i płazów oraz bogatym księgozbiorem umieszczonym w bibliotece. W Muzeum pracowaliśmy z bogato ilustrowanymi kartami pracy.

6) Zwiedzanie Muzeum im. Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – 09 września 2016.

 Oprócz bogatej ofert edukacyjnej był oczywiście czas na zabawę, wspólnie bawiliśmy się przy ognisku, graliśmy w piłkę, a nawet jedliśmy pyszne lody w Puszczykowie. Była piękna pogoda, było ciepło, wesoło i ciekawie
                                                                                                                                     Izabela Węgrzak - Przybylska

>>> GALERIA <<<ROK SZKOLNY  2015/2016
Parkowo, 01 lipca  2016 roku

 

UCZNIOWIE ZS W PARKU ROZRYWKI „RODZINKA” W SKÓRZEWIE

1 lipca 2016r. blisko 60-osobowa grupa dzieci z klas I-IV szkoły podstawowej  Zespołu Szkół w Parkowie spędziła miło czas w największym w Wielkopolsce Parku Rozrywki ,,Rodzinka’’. Dzięki dofinansowaniu z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rogoźnie i Sołectwa Parkowo dzieci świetnie i aktywnie bawiły się i uczyły w Skórzewie. Szczególną atrakcją były zabawy na wielopoziomowej konstrukcji zabawowej, mini-dyskoteka z maskotką, zabawy na podłogach interaktywnych i dotykowych systemach interaktywnych, a także kilkanaście różnych zabaw ruchowych i edukacyjnych prowadzonych przez animatorów. Dzieci także mogły skosztować pysznego obiadu . Pobyt w Parku Rozrywki dostarczył dzieciom mnóstwo niezapomnianych emocji i przeżyć.


>>> GALERIA <<<


Parkowo, 06 czerwca  2016 roku

WYCIECZKA  DO  POZNANIA

Szóstego czerwca 2016r. my - uczniowie klasy Ib, IIa oraz IIb uczestniczyliśmy  w wycieczce do Nowego Zoo. Pomysł, aby pojechać właśnie tam powstał podczas jednej z lekcji, na której poznawaliśmy  egzotyczne i dzikie zwierzęta. Bardzo chcieliśmy zobaczyć je w całej okazałości. Już przy wejściu zachwycił nas „Ogródek dziecięcy”. Tu były niegroźne zwierzęta, do których mogliśmy się nieco zbliżyć. Dalej udaliśmy się w dość długą drogę do „Słoniarni”. Słonie okazale się prezentowały. My po wyczerpującym spacerze posililiśmy się i kolejką zwiedziliśmy część ogromnego ogrodu. Dalej zwiedzanie odbywało się pieszo. Zawędrowaliśmy do „Motylarni”. Spacerując widzieliśmy między innymi: foki, kazuary, jelenie, strusie, dzioborożce, żyrafy, flamingi, niedźwiedzie, lemury, żubry, tygrysy.

Wszystkie zwierzęta nas zachwycały i może trochę przerażały. Jednakże zapamiętamy na długo właśnie tę lekcję przyrody.  Opiekunami byli: p. R. Krzyżosiak, p. M. Nowak, p. K. Przybylski oraz p. K. Mumot.>>>  GALERIA <<<


Parkowo, 22 maja 2016 roku

MISYJNA MAJÓWKA 2016
 

W dniach 20 i 21 maja uczestniczyło 12 uczniów klasy VI i 1 uczennica klasy IB gimnazjum w Misyjnej Majówce zorganizowanej w Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie. Uczniowie spotkali się z Karoliną i Karolem Fromont- misyjnym małżeństwem, którzy pracowali na misjach m. in. W Stanach Zjednoczonych, Europie, na Filipinach, w Singapurze i Korei Południowej.
Uczniowie brali udział w konferencjach i zabawach nawiązujących do misji, a także zajęciach związanych z obchodzonym jubileuszem 1050 lecia chrztu Polski. Uczyli się piosenek religijnych, układów choreograficznych towarzyszących piosenkom z różnych części świata. Codziennie brali udział we Mszy Świętej.
    
Radośnie spędzając czas dzieci brały udział w grach i zabawach sportowych. Przy wspólnym ognisku miały okazję zawrzeć nowe znajomości,  dzielić się swoimi doświadczeniami  jak działają inne ogniska misyjne
.

>>>GALERIA<<<


Parkowo, 20 kwietnia 2016 roku

Z WIZYTĄ W ZAPRZYJAŹNIONEJ „ZECIE”

Ponad połowa parkowskich  gimnazjalistów, 26 kwietnia br. wybrała się pod opieką Marzeny i Krzysztofa Działo oraz Szymona Wojciechowskiego do Zespołu Szkół im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Obornikach na wielobój sportowy i „Drzwi Otwarte”. Nasi uczniowie nie okazali się zbyt „wyrozumiali” dla konkurentów z całego powiatu wygrywając cały wielobój dominując we większości konkurencji. Zwyciężyli w turnieju strzeleckim z broni pneumatycznej, a w pozostałych konkurencjach wieloboju zajmując miejsca na podium: drugie miejsce w turnieju informatycznym oraz turnieju sportowym „2 ognie” i trzecie w turnieju szachowym. Jeśli do tego dodamy zwycięstwa w  konkursie języka angielskiego i niemieckiego to dominacja uczniów parkowskiego gimnazjum była pełna. Ale tak naprawdę to nie puchary i dyplomy były najważniejsze tego dnia, ale świetna zabawa, którą zapewnili organizatorzy „Drzwi Otwartych”. Nasi trzecioklasiści mogli zapoznać się z propozycjami szkoły zawodowej i technikum popularnej „ZETY”. A trzeba przyznać forma prezentacji była bardzo atrakcyjna. Żołnierski posiłek dla wszystkich gości oraz pokaz broni zorganizowany przez KŻR LOK „Wiarus” Oborniki, jedyne w swoim rodzaju „lekcje otwarte”, kawiarenka, grill to tylko niektóre atrakcje jakie przygotowali dla gości dyrekcja i uczniowie „ZETY”. Wśród naszych tegorocznych absolwentów na pewno znajdą się przyszli uczniowie Zespołu Szkół im. gen. Tadeusz Kutrzeby.


Parkowo, 20 kwietnia 2016 roku

WYCIECZKA DO OBORNIK

      Dnia 20 kwietnia 2016r. uczniowie klasy Ib SP z panią Renatą Krzyżosiak i panią Kamilą Dominiak udali się na wycieczkę do Obornik.
        Celem wyjazdu był udział dzieci w lekcji bibliotecznej pt. „Biblioteka – magiczne miejsce” w Bibliotece Publicznej oraz wizyta w Komendzie Powiatowej Policji i spotkanie z panią policjantką, która opowiedziała dzieciom na czym polega zawód policjanta. Następnie pani zaprezentowała sprzęt, w jaki wyposażony jest każdy policjant oraz przeprowadziła pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze i poinformowała uczniów jak należy postąpić, gdy na ulicy zacznie zaczepiać dzieci ktoś nieznajomy. Na zakończenie uczniowie mieli szansę zwiedzić Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach. Pierwszoklasiści mogli zajrzeć nie tylko do garażu czy strażackiego auta, ale także przymierzyć strój strażaka, a zawodowi strażacy opowiedzieli dzieciom o swojej pracy i zapewnili mnóstwo dodatkowych atrakcji.
         Dzięki spotkaniom z ciekawymi ludźmi uczniowie udowodnili, że potrafią wykazać postawę właściwego zachowania się w miejscach publicznych, a także zdobyli ciekawe informacje na temat działalności oraz pracy w różnych instytucjach.


Parkowo, 18 kwietnia 2016 roku

WIOSENNA WYPRAWA W DALEKIE STRONY

18. kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w towarzystwie kilku mam oraz opiekunów p. I. Węgrzak-Przybylskiej, p. K. Dominiak i p. E. Baranowskiej udali się do pięknego Wrocławia. Już wychodząc z autokaru poczuliśmy magię tego miejsca przez misternie odnowione kamienice, przepiękne ( liczne) mosty i czyste ulice. Zobaczyliśmy Katedrę, Rynek Starego Miasta- z dociekliwością prawdziwych detektywów szukaliśmy wrocławskich krasnali. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy pomniku ku Czci Zwierząt Rzeźnych- Jatki. Po chwili relaksu przy fontannie udaliśmy się do autokaru, który zawiózł nas do bajecznego Afrykarium- tam nas świat zwierząt przyprawił o zawrót głowy. Z zachwytem podziwialiśmy ogromne manaty, kotiki, mureny, krokodyle, rekiny , płaszczki, hipopotamy i wiele jeszcze innych gatunków zwierząt. Po tak emocjonującym dniu udaliśmy się na smaczny, zdrowy i pożywny obiad, a później w zaciszu autokaru w drodze do domu miło było „przymknąć oko” by wspomnieć dzień…      

>>> GALERIA <<<


Parkowo, 31 marca 2016 roku

W WĘDRÓWCE  DO KORZENI PAŃSTWA I CHRZEŚCIJAŃSTWA

31 marca , w czasie oktawy Świąt Wielkiej Nocy, uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie wraz z opiekunami odwiedzili Gniezno, pierwszą stolicę Polski, kolebkę chrześcijaństwa na ziemiach polskich. 170 uczestników  rekolekcji odwiedziło Muzeum Archidiecezjalne oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego . Obejrzano filmy i wystawy poświęcone przede wszystkim 1050 rocznicy chrztu Polski. Najmłodsze dzieci  zwiedziły katedrę i poznały życie świętego Wojciecha, uwiecznione na Drzwiach Gnieźnieńskich.

Całość uwieńczył udział we mszy świętej oraz spotkanie z prymasem – seniorem abp Henrykiem Muszyńskim. Słowa skierowane przez prymasa  przepełnione były radością z udziału młodych ludzi w przygotowaniach do uroczystych obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski , a także zawierały zachętę, aby powtórzyć spotkanie podczas Światowych Dni Młodzieży.  Prymas – senior otrzymał z rąk inicjatorów wyjazdu do Gniezna   : dyrektora szkoły Marii Cisowskiej, księdza proboszcza parafii Parkowo Jana Andrzejewskiego  i uczniów podziękowania za naukę i Słowo Boże skierowane do dzieci młodzieży.      

 >>> GALERIA <<<Parkowo, 18 lutego 2016 roku

„SKRZYPEK NA DACHU”

„To zmrok, to świt”, „Anatewka”, „Tradycja” no i przede wszystkim „Gdybym był bogaty”, te i inne największe musicalowe przeboje mogło usłyszeć 18 lutego 20 uczniów Zespołu Szkół w Parkowie pod opieką Marzeny i Krzysztofa Działo, Doroty Mąderek, Eweliny Baranowskiej, Justyny Nowak i Justyny Baszczyńskiej podczas wizyty w poznańskim Teatrze Muzycznym. Celem wizyty był  jeden z najsłynniejszych brodwayowskich musicali w znakomitej polskojęzycznej adaptacji Antoniego Marianowicza „Skrzypek na dachu” w reżyserii Artura Hofmana. Za kanwę libretta posłużyła powieść Szołema Alejchema „Dzieje Tewjego Mleczarza”. Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Rosji carskiej, gdzie obok siebie żyją dwie społeczności – żydowska i rosyjska, które starają się nie wchodzić sobie w drogę. Historyczne tło akcji nawiązuje do rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej. Tytułowy Tewje jest ubogim mleczarzem, ojcem pięciu córek, które chce wydać za mąż. One jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają związków opartych na miłości. Tewje raz po raz staje przed wyborem, co jest ważniejsze: życie zgodnie z tradycją czy szczęście córek. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.

Świetna obsada: Tewje – Mleczarz  Włodzimierz Kalemba, Gołda - jego żona  Anita Urban, Cejtł  Anna Lasota, Hudel  Monika Buczkowska, Chawa  Joanna Olek, Szprynca  Zofia Pujsza, Bejłka  Zofia Kieliszewska, Jenta, swatka Iwona Kotzur,  Motł Kamzoil  Maciej Ogórkiewicz, Perczyk  Łukasz Brzeziński, Lejzor Wolf – rzeźnik Arnold Pujsza,  Rabin Wiesław Paprzycki,  Mendel - syn Rabina Maciej Zaruski,  Abram – księgarz Seweryn Wieczorek,  Policjant Antoni Urban,  Fiedka / Sasza Mirosław Kin, Skrzypek Piotr Matusewicz,  Pop Michał Łaszewicz  Nachum, żebrak Maciej Szubert oraz CHÓR, BALET i ORKIESTRA TEATRU MUZYCZNEGO plus znakomita muzyka zafascynowały wszystkich uczestników przedstawienia.

Niezwykle barwny spektakl, roztańczony, pełen muzycznych przebojów, pozostał  w uszach i oczach  jeszcze długo po wyjściu z teatru.  Po „Nabucco” i „Skrzypku na dachu” już wszyscy uczestnicy wycieczki pytali o następny wyjazd do teatru.


>>> GALERIA <<<Parkowo, 09 lutego 2016 roku

POZNAJEMY ZAWODY I ZAKŁADY PRACY

Po spotkaniu w Urzędzie Gminy w Rogoźnie 9 lutego, kolejnym celem wycieczki 16-osobowej  grupy gimnazjalistów z Parkowa był zakład Dendro Poland Ltd  w Rogoźnie. Klasa II Gimnazjum ma w planie zajęć przedmiot doradztwo zawodowe. W ramach tego przedmiotu uczniowie dowiadują się sporo o predyspozycjach zawodowych, o samych zawodach, a także poznają miejscowy rynek pracy. Trudno byłoby mówić o lokalnym rynku pracy bez znajomości największego w powiecie i jednego z największych w województwie zakładów pracy. Stąd też wizyta w Dendro. Naszym „cicerone” po zakładzie był specjalista d/s kontaktów z klientami Grzegorz Gorzolka. Dzięki jego opowieściom blisko trzygodzinna wizyta minęła błyskawicznie. Zakład produkcji pianki, materaców, szwalnia, a przede wszystkim laboratorium wzbudziły wielkie zainteresowanie. Uczniowie – szczególnie w laboratorium – mogli nie tylko usłyszeć dotknąć, a nawet sami przeprowadzić eksperymenty chemiczne (za co szczególnie jesteśmy wdzięczni paniom z laboratorium). Mimo zmęczenia, gimnazjaliści z żalem przyjęli wiadomość o końcu wycieczki. Jeszcze tylko podsumowanie wycieczki przez pana Grzegorza w salce, wręczenie podziękowania dla dyrekcji zakładu i przyszło wracać do szkoły.

Wyjazd do Urzędu Gminy i Dendro był niezwykle ciekawy i pełen wrażeń, a także znakomitą lekcją samorządności i zawodoznawstwa. I był znacznie bardziej efektywny niż zwykła lekcja w klasie.

Parkowo, 09 lutego 2016 roku

PRAKTYCZNA LEKCJA WOS-u  W TERENIE,  CZYLI GIMNAZJALIŚCI 

W URZĘDZIE MIEJSKIM W ROGOŹNIE

Edukacja obywatelska przez przykład – to misja przewodnia lekcji otwartej, która odbyła się 09 lutego w Urzędzie Miejskim w Rogoźnie, a w której uczestniczyło 16 uczniów klasy II Gimnazjum im. Józefa Wybickiego  w Parkowie pod opieką Marzeny i Krzysztofa Działo. Tą nietypową lekcję prowadziła zastępca burmistrza Rogoźna Renata Tomaszewska (burmistrz –jak wyjaśniła pani viceburmistrz – musiał wyjechać do Poznania). Młodzież  - w bardzo ciekawej prezentacji - została zapoznana ze strukturą organizacyjną Gminy, z zasadami funkcjonowania Rady Miejskiej, pracą burmistrza Gminy, jego zadaniami,  obowiązkami oraz uprawnieniami, zasadami tworzenia budżetu gminy, co to są i skąd pochodzą dochody gminy, na co przeznacza się budżet gminny, pracą na poszczególnych stanowiskach w Urzędzie.    Po prezentacji przyszedł czas na pytania. Jakie mamy inwestycje w gminie? Ilu obecnie jest mieszkańców?  Co z halą widowiskowo-sportową w Rogoźnie? Czy dałoby się  wybudować „orlika” w Parkowie? Co z przejściem przez „11” do Wełny?   Na te i wiele innych pytań uczniowie poznali odpowiedź z ust zastępcy burmistrza. Wdzięczni za niezwykłą lekcję wiedzy o społeczeństwie uczniowie wręczyli piękne podziękowanie z przesłaniem Jana Pawła II, a z rąk pani Renaty Tomaszewskiej otrzymali prezenty promujące gminę Rogoźno

Spotkanie z włodarzem gminy w Rogoźnie było doskonała lekcją  demokracji. Dzięki niemu uczniowie mieli okazję poznać jak funkcjonuje samorząd oraz przekonali się, że mają realny wpływ na kształt polityki i rozwoju gminy Rogoźno.

>>> GALERIA <<<


Parkowo, 15 stycznia 2016 roku

WYCIECZKA DO POZNANIA


15 stycznia 2016 r. klasa pierwsza i klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Poznania. Najpierw udaliśmy się do Centrum Kultury Zamek na przedstawienie pt. „Calineczka”. Odbiór sztuki wywołał ogromne emocje szczególnie u  młodych aktorów szkolnego teatrzyku Fantazja, którzy znali role z własnego przedstawienia, wystawionego w szkole.

   Następnie udaliśmy się na Stary Rynek i obejrzeliśmy poznańskie koziołki, a stamtąd na ulicę Klasztorną do Rogalowego Muzeum. Uczniowie poznali recepturę i składniki używane do produkcji Rogali Świętomarcińskich oraz sposób wykonania przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Poznali również legendę o powstaniu rogali  i elementy poznańskiej gwary. Na koniec pokazu odbyła się degustacja rogali.Parkowo, 14/15  grudnia 2015 roku

Z WIZYTĄ W  "DENDRO"

W dniach 14 i 15 grudnia  2015 grupa uczniów klas I gimnazjum  z Parkowa pod opieką dyrektor Zespołu Szkół Marii Cisowskiej, Krzysztofa Działo, Izabeli Węgrzak-Przybylskiej, Szymona Wojciechowskiego i Ryszarda Szedla   uczestniczyła w wycieczce do Rogoźna. Celem wyjazdu było zwiedzenie zakładów Dendro Poland.

Spółka Dendro Poland to dynamicznie rozwijającą się firma, której głównym klientem jest sieć sklepów IKEA. To jedną z największych  i najnowocześniejszych fabryk produkujących materace piankowe w Europie. Działa w branży chemicznej i meblarskiej. Proces produkcyjny materaców rozpoczyna się od wyprodukowania pianki poliuretanowej w postaci bloków długich, poprzez wycinanie materaców i szycie pokrowców, aż do wysłania gotowego produktu do klienta. Uczniowie mogli zaobserwować nowe technologie stosowane w procesie produkcyjnym oraz poznać pracę nowoczesnych maszyn i urządzeń.  Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się takie linie produkcyjne jak:

 • szwalnia - gdzie powstają pokrowce do produkowanych materaców piankowych. Do ich produkcji wykorzystywana jest nowoczesna technologia: od maszyn pikujących po szyjące oraz najwyższej jakości komponenty;
 • produkcja materaców - to tutaj przy użyciu najnowocześniejszej technologii produkowane są wkłady piankowe oraz montowane materace;
 • produkcja pianki - do produkcji elastycznej pianki PUR wykorzystuje się wysokociśnieniową maszynę spieniającą QFM firmy Hennecke, magazyn zbiorniki firm H&S oraz Metalko, a także system cięcia i magazynowania bloków długich firmy Baeumer;
 • częścią Zakładu Produkcji Pianki jest również laboratorium, w którym oznaczane są parametry fizyko-mechaniczne pianek, prowadzone są  testy palności oraz bada się  emisję lotnych związków organicznych przy użyciu chromatografu gazowego (GC/MS).

Na zakończenie wycieczki wszyscy uczniowie zostali obdarowani wyciętymi z pianki postaciami zwierząt.  Była to bardzo ciekawa wycieczka, podczas której uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę i lepiej zrozumieć działanie nowoczesnej firmy jaką jest firma Dendro Poland.  

  Szczególne podziękowania należą się p. Grzegorzowi Gorzolce, 

który był naszym przewodnikiem i w niezwykle 

cierpliwy sposób wyjaśniał nam zasady funkcjonowania zakładu.

>>> GALERIA <<<


Parkowo 14 grudnia 2015 roku

W POSZUKIWANIU DUCHA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

W połowie grudnia 2015r. odbyła się wycieczka edukacyjna do Gniezna dla uczniów  z naszej szkoły. Uczniowie kl. IV i V odwiedzili teatr w Gnieźnie, gdzie obejrzeli poruszający spektakl pt. „Wigilijna opowieść”. Następnie udali się do fabryki bombek „Kadpol” słynącej z produkcji szklanych bombek choinkowych, wykonywanych za pomocą ludzkich rąk. Uczniowie odwiedzili cztery główne działy produkcji.  W pierwszym dziale zobaczyliśmy jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule, z których powstaną piękne ozdoby choinkowe.  Następnie w „srebrzalni” uzyskaliśmy informację jak w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej srebrzy się kule od środka, a bombka uzyskuje podkład potrzebny do dalszych etapów dekoracji. Kolejnym etapem było zwiedzanie lakierni, gdzie bombki choinkowe nabierają różnorakich kolorów. Na końcu naszej wizyty udaliśmy się na dekoratornie, gdzie wykwalifikowany zespół dekoratorów nadaje bombce wyjątkowy wygląd i dowiedzieliśmy się, jak nanosi się dekoracyjne wzory na bombki.

Wyjazd do teatru na „Wigilijną opowieść” oraz wizyta w fabryce bombek sprawiły, że cel wycieczki, jakim było nadanie magicznego i niepowtarzalnego klimatu Świąt Bożego Narodzenia, został w pełni zrealizowany

Parkowo, 11  grudnia 2015 roku

KRAMPUS - DUCH ŚWIĄT

W piątek 11 grudnia zespół klasowy pod dowództwem pana Szymona Wojciechowskiego i Krzysztofa Przybylskiego odbyli ostatnią w tym roku kalendarzowym wycieczkę do kina. Wybranym filmem był: “Krampus-duch świąt”. Wszyscy uczestnicy bawili się dobrze podczas projekcji, a w czasie wolnym mogli rozejrzeć się za drobnymi upominkami dla najbliższych, gdyż święta … tuż … tuż.Parkowo, 07 grudnia 2015 roku

„ BAŚNIE BRACI GRIMM”

07 grudnia 2015 r. klasy drugie szkoły podstawowej mogły obejrzeć  w Multikinie  piękne baśnie braci Grimm. Wśród nich były: „ Królewna Śnieżka”, „ Żabi król” i „Jaś i Małgosia”. Przed projekcją filmową dzieci
uczestniczyły w warsztatach dotyczących tworzenia filmu animowanego. W ciekawy sposób zaznajomiły się  ze sposobami tworzenia baśniowych bohaterów, udzielania im głosu czy tworzenia trików filmowych.

Parkowo, 24 listopada 2015 roku

ZAFASCYNOWANI  „NABUCCO"

 

24  listopada grupa parkowskich gimnazjalistów na czele z dyrektor ZS Marią Cisowską oraz Marzeną i Krzysztofem Działo, Danutą Talar-Soloch, Katarzyną Lewandowską i Dorotą Mąderek udała się do Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu na przedstawienie  Giuseppe Verdiego "Nabucco".
Twórca libretta Temistocle Solera umieścił akcję „Nabucco”w Jerozolimie i Babilonie około roku 587 p.n.e. Tytułowy Nabuchodonozor podbija Judeę. Perypetie sercowe córek króla i walki stronnictw dworskich o wpływy są tłem dla przedstawienia wydarzeń będących początkiem „niewoli babilońskiejŻydów.  Szczególnym momentem utworu jest Va, pensiero – wzniosła i piękna pieśń Żydów (chór niewolników) z trzeciego aktu, która stała się nieoficjalnym hymnem Włoch. Niektórzy twierdzą, że dla tego jednego utworu nie można przepuścić żadnego dostępnego przedstawienia. I niechybnie mają rację, co mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć. Świetnym rozwiązaniem zastosowanym w przedstawieniu było tłumaczenie tego, co aktualnie śpiewają aktorzy, ponieważ "Nabucco" był wykonywany w języku włoskim. Dzięki napisom każdy mógł zrozumieć co aktualnie "mówią" aktorzy lub chór. Wspaniała scenografia, fantastyczna gra aktorów, chóru i orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu sprawiły, że aplauz po występie trwał nieprzerwanie przez prawie dziesięć minut. My również byliśmy zauroczeni scenografią, aktorami, wielkimi scenami z udziałem dużej ilości statystów, a nade wszystko muzyką, w szczególności pieśnią niewolników Va pensiero. Dla wielu z uczniów naszej szkoły był to pierwszy kontakt ze sztuką przez duże „S”. Ale zaraz po przedstawieniu już umawiali się już na kolejną wizytę w operze.Parkowo, 03 listopada 2015 roku

OSTATNIE WSPÓLNE WYJAZDY

  3  listopada klasa VI Szkoły Podstawowej (wraz ze swoją wychowawczynią panią Agnieszką Marią Jaworską oraz panią Eweliną Baranowską i Magdaleną Pietrowiak) udała się do kina w Wągrowcu na zabawny film „Hotel Transylwania II”. Był to doskonały wybór co do kina , jak i repertuaru. Magia kina wągrowieckiego wprawiła wszystkich w znakomity nastrój , szkoda tylko, że już pomału kończy się nasza przygoda z podstawówką.


Parkowo, 20 października 2015 roku

UCZYĆ  SIĘ  INACZEJ…..

20 października 2015 roku uczniowie klasy IV z opiekunami  p. E. Baranowską, K. Dominiak i A. Lijewską-Kaczmarek udali się na multimedialną lekcję do Multikina. Podczas tych niezwykłych zajęć  dowiedzieli się  co to jest kadr (kompozycja kadru), klucz oświetlenia; odkryli funkcje i zastosowanie planów filmowych, koloru w filmie i poznali  wiele innych ciekawych pojęć z zakresu „języka filmu”. Edukacyjną  „wisienka na torcie” był seans filmowy „Catch that kid”.  Tak owocnie spędzonego czasu nigdy za wiele.
Parkowo, 25 września 2015 roku

NIEZWYKŁY WIECZÓR I NOC

 

Już po raz kolejny w Campusie Uniwersyteckim na Morasku uczelnie wyższe Poznania zorganizowały jedyną w swoim rodzaju „Noc Naukowców”, podczas której wszyscy chętni mogli zapoznać się z ofertą naukową poznańskich uczelni.

 To wydarzenie nie mogło odbyć się bez gimnazjalistów z Parkowa. 25 września br.  22-osobowa grupa parkowska z opiekunami: Marzeną Działo, Małgorzatą Binkowską, Ryszardem Szedlem  i  Krzysztofem Działo (plus + 26 gimnazjalistów  z Rogoźna na czele z p. Justyną Bartol-Baszczyńską) już od godz. 16-tej zaczęła „buszować” po Wydziałach: Fizycznym, Chemicznym i Biologicznym.

Na początek uczniowie mogli zapoznać się z historią perfumiarstwa biorąc udział w wykładzie prof. Izabeli Nowak pt. „Perfumeria ósmą dziedziną sztuki”.  Jak pachnie miasto, mapy zapachów miasta, nuty zapachowe, perfumiarstwo a film, elektroniczny nos, a przede wszystkim niezwykła historia rozwoju perfum to tematy, którymi p. profesor zafascynowała całą salę.  W związku z tematem uczestnicy odbierali  wykład nie tylko zmysłami słuchu i wzroku, ale także powonienia gdyż  po sali rozchodził się zapach najlepszych perfum.

Bogato ilustrowany wykład „Medycyna 24 h na dobę”  znakomicie przybliżył nowoczesne technologie typu MedStar pozwalające na szczegółową diagnostykę organizmu ludzkiego oraz na zdalny pomiar i przekaz danych dotyczących pacjenta przez całą dobę. Być może dzięki telemedycynie choć trochę uniezależnimy się od wszechwładnego NFZ?

Kolejnym punktem tej niezwykłej nocy był interaktywny pokaz doświadczeń ukazujących naturę otaczającego świata i piękno wybranych zjawisk z wielu działów fizyki: elektryczności i magnetyzmu, optyki, fizyki niskich temperatur, fizyki plazmy… I trzeba przyznać, że pokaz był godny tytułu tego wykładu „Fascynująca fizyka. Czy można pogodzić dualizm korpuskularno-falowy światła i materii?”. Wypełniona po brzegi sala z zachwytem obserwowała doświadczenia pokazujące naturę światła.

Wisienką na torcie miał być pokaz efektownych, pirotechnicznych doświadczeń chemicznych na parkingu przed budynkiem Wydziału Chemii. I trzeba przyznać, że taki był. Niestety gęstniejący z każdą minutą tłum widzów trochę ograniczył nam pole widzenia.

Mimo drobnych trudności pobyt na „Nocy Naukowców” był niezwykłym przeżyciem dla wszystkich uczestników naszej eskapady. Teraz pozostaje tylko czekać na kolejną „Niezwykłą Noc”

>>> GALERIA <<<


ROK SZKOLNY  2014/2015

Parkowo, 16 czerwca 2015  roku

ZIELONA SZKOŁA NA WYSPIE WOLIN

W czerwcu 2015 r. uczniowie klas IV-VI z Zespołu Szkół w Parkowie wyjechali do Wisełki nad Bałtyk, gdzie przez trzy dni uczestniczyli w zajęciach programu zielonej szkoły. Podczas pobytu na Wyspie Wolin uczniowie integrowali się poprzez aktywny udział w zajęciach i zabawach na plaży, liczne spacery po okolicy – zajęcia przyrodnicze oraz poprzez spędzenie wspólnego czasu przy ognisku. Uczniowie uczestniczyli również w „zaślubinach z morzem”

W trakcie zielonej szkoły uczestnicy wyjazdu odwiedzili Wzgórze Gosań, Wzgórze Zielonka, Jezioro Turkusowe, Międzyzdroje oraz latarnię i Fort Gerharda w Świnoujściu. Na terenie ośrodka przeprowadzono również turnieje sportowe, zajęcia plastyczno-techniczne i muzyczne, zajęcia z języka polskiego oraz z języka angielskiego.

Podczas pobytu na Wyspie Wolin uczestnicy zielonej szkoły spisali się na medal. Uczniowie nauczyli się współżycia w grupie, koleżeństwa, planowania podziału pracy, odpowiedzialności za siebie i innych oraz dyscypliny. Rozwijali również inwencję twórczą, kształtowali postawę prozdrowotną, rozwijali sprawność fizyczną, a także poszerzyli swoje wiadomości na temat krajobrazu nadmorskiego i ciekawych miejsc w okolicy. Wszyscy uczniowie wrócili z bagażem nowych doświadczeń, umiejętności i wiadomości oraz zadowoleni z mile spędzonego czasu.


Parkowo, 07 maja 2015 roku


WŚRÓD „KOMPUTERÓW TAMTEJ ERY”

Sporo atrakcji czekało na 20-osobową wycieczkę gimnazjalistów  z Parkowa podczas wyjazdu do Poznania 7. maja 2015 roku.Na początek uczniowie mogli zapoznać się z komputerami z czasów swoich rodziców i dziadków uczestnicząc w wystawie „komputery tamtej ery”. Prowadzący zajęcia opowiedzieli historię rozwoju komputeryzacji począwszy od słynnej maszyny deszyfrującej „Enigma”, poprzez komputery ODRA, AMICA czy też bliższy nam ATARI. Prowadzony w żywym tempie wykład „wciągnął” wszystkich na nim obecnych. A później przyszła nareszcie chwila na którą wszyscy czekali z utęsknieniem, czyli możliwość zagrania w najróżniejsze gry na komputerach sprzed 20 lat. Trzeba było zobaczyć jak zaświeciły się oczy grających na tych zdawałoby się „antykach”. Dla wielu czas zaczął pędzić z prędkością światła i niestety już trzeba było kończyć zabawę. Kolejnym etapem wycieczki było Centrum PLAZA. Przez ponad godzinę uczniowie buszowali po sklepach, grach, itd. Podczas wycieczki nie mogło zabraknąć wizyty w McDonalds. Pobyt tam zakończył to udane popołudnie gimnazjalistów z Parkowa.

>>> GALERIA <<<


Parkowo, 21 stycznia 2015 roku

Za kulisami teatru   - wycieczka edukacyjna

21 stycznia uczniowie klasy IV i V mieli możliwość obejrzeć  spektakl w reżyserii Bartosza Jarzymowskiego pt.”Pan Twardowski” – tajemnice polskich legend, wystawiany przez Teatr Współczesny w Krakowie. Spektakl ten z dużą dozą humoru pokazał barwne perypetie Pana Twardowskiego, znajomość i potyczki z Diabłem, Bazyliszkiem ( gościnnie z innej legendy) oraz samą Panią Twardowską. Niesamowite efekty specjalne wciągnęły młodych widzów w pouczającą, zabawną , pełną zarówno magii jak i prawd o życiu opowieść utalentowanych aktorów. Po spektaklu udaliśmy się (po drodze oglądając zabytki Poznania) do Teatru Wielkiego. Zostały tam nam ujawnione zakamarki poznańskiej opery. Mieliśmy  okazję stanąć na scenie, sprawdzić, jak głęboki jest kanał orkiestry, zobaczyć sale prób i garderoby artystów, zajrzeć do rekwizytorni, pracowni peruk: dowiedzieć się, za co w teatrze odpowiada inspicjent i gdzie siedzi sufler. Chwile tam spędzone pozostaną na długo w naszej pamięci.

Parkowo, 12 grudnia 2014 roku

Z WIZYTĄ W POCZDAMIE I BERLINIE

 

12 grudnia 2014 roku na długo pozostanie w pamięci wielu uczniów Zespołu Szkół w Parkowie. Tego to dnia pod opieką dyrektor Marii Cisowskiej oraz opiekunów Doroty Mąderek, Marzeny i Krzysztofa Działo oraz Agnieszki Jaworskiej już we wczesnych godzinach porannych (5 rano) wyruszyło wycieczka do Poczdamu i Berlina. Tuż po przekroczeniu granicy zatrzymaliśmy się w słynnym centrum handlowym A10 gdzie dzieci – ale nie tylko – mogły poczynić zakupy, przede wszystkim słodyczy. Tuż po jedenastej dotarliśmy do Poczdamu, rezydencji letniej pruskiego króla Fryderyka Wielkiego. Niestety, z powodu ograniczonego czasu tylko  z okien autokaru zwiedziliśmy kompleks pałacowo – parkowy Sanssouci - perłę architektury baroku. Mogliśmy zobaczyć  ogrody pałacowe, a na ich terenie wiele pięknych mniejszych i większych pałaców i pałacyków oraz Pawilon Chiński, cały pozłacany, ze złotym dachem. Naszym celem w Poczdamie był pałac Cecilienhof – ostatni pałac wzniesiony przez Hohenzollernów  dla następcy tronu Wilhelma Hohenzollerna  i jego małżonki Cecylii (stąd nazwa). W dniach od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 w Cecilienhof obradowali uczestnicy konferencji poczdamskiej: WinstonChurchill, którego zastąpił Clement Attlee, Harry Trumani Józef Stalin. Wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy pokoje, w których przebywali  „władcy świata”, a następnie Wielką Salę, w której odbywały się obrady. Pobyt w Cecilienhof wywarł olbrzymie wrażenie na wszystkich uczestnikach. Wyjeżdżając z Poczdamu „zahaczyliśmy” również o  znajdującą się w pobliżu Dzielnicę Holenderską. Kolejny nasz cel podróży to stolica Niemiec - Berlin. W Berlinie  mieliśmy okazję zobaczyć  najbardziej znane miejsca i zabytki: gmach parlamentu Rzeszy (Reichstag), Aleję Lipową (Unter den Linden), której wielkomiejska historyczna architektura była świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii Niemiec, resztki Muru Berlińskiego, dzielącego to miasto jeszcze niedawno na dwie części i dwa rożne światy,  Bramę Brandenburską (Brandenburger Tor) – symbol Berlina i Zjednoczenia Niemiec, Pomnik Ofiar Holokaustu, który składa się z ponad 2 tys. betonowych płyt na 19 tys. m kw., Alexander Platz czy znany z serialu hotel Adlon.

Ostatnie chwile w Berlinie spędziliśmy na jarmarku bożonarodzeniowym oraz w nowoczesnym Europa Center z jedynym w swoim rodzaju zegarem wodnym.

Do domu wszyscy wrócili pełni wrażeń i nowych doświadczeń. Mieliśmy bowiem okazję zobaczyć miejsca znane dotąd z opowiadań i podręczników historii lub geografii.

Parkowo, 13 września 2014 roku

OLIMPIJSKIE ŚWIĘTO

    Dwadzieścia lat temu wystartowaliśmy w I Biegu Olimpijskim w Racocie rozgrywanym pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Od tej pory przedstawicieli  Klubu Olimpijczyka i szkoły w Parkowie prawie nigdy nie zabrakło na trasie tego jedynego   w swoim rodzaju Biegu. Biegu, któremu przyświeca hasło „jeżeli stanąłeś na starcie biegu – to już zwyciężyłeś, choćbyś przybiegł ostatni”. Ideą Biegu jest udział wszystkich chętnych – bez względu na wiek i płeć. Nie jest prowadzona żadna klasyfikacja, natomiast wszyscy uczestnicy biorą udział w losowaniu nagród. Spirytus movens Biegu jest nasz wieloletni przyjaciel, niezmożony animator olimpizmu, dziś poseł Wojciech Ziemniak.                                                                                       
13 września br., jak zwykle na starcie Biegu stanęła spora grupa z Parkowa – tym razem 43 uczniów i opiekunów. Razem z nimi na starcie stanęło ponad 2 tys. Biegaczy, a wśród nich wielkie postacie polskiego sportu:

·    trener i wychowawca mistrzów rzutu młotem (Sz. Ziólkowskiego, K. Skolimowskiej, A. Włodarczyk, P. Fajdka) Czesław Cybulski;

·         kajakarz, mistrz świata, olimpijczyk z Monachium Wojciech Kudlik (przedstawiciel Ministerstwa Sportu);

·         nasz przyjaciel, wioślarz, medalista z igrzysk w Moskwie Grzegorz Nowak;

·         lekkoatleta (bieg na 400 m ppł), olimpijczyk z Monachium Tadeusz Kulczycki;

·         multimedalista paraolimpijski (stały gość w Parkowie) Andrzej Wróbel;

·         wioślarka, akademicka mistrzyni świata Violetta Zbytek;

·         medalista paraolimpijski z Arnhem, siatkarz  Rajmund Rosiak;

·         rodzice Anity Włodarczyk.

Pokonanie trasy biegu zajęło jej uczestnikom od 15 do 50 minut, nieważne jak.  Po biegu każdy otrzymał dyplom i talon na „bułkę z kiełbasą”. Jeszcze tylko nerwowe oczekiwanie na losowanie nagród (a były nagrody od byłego premiera Tuska, nowej premier E. Kopacz, MEN Kluzik-Rostkowskiej, wśród nich: rowery górskie, smart fony, zestawy turystyczne, itp.)  i zmęczeni, ale szczęśliwi wracaliśmy do Parkowa dumni, że po raz kolejny uczestniczyliśmy  w tym olimpijskim święcie

ROK SZKOLNY  2013/2014
Parkowo, 15 maja 2014 roku

Z WIZYTĄ U PATRONA

Uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie wiele razy w ciągu roku szkolnego mają możliwość „kontaktu” ze swoim patronem. Przedstawienia, uroczystości, wycieczki, lekcje o Wybickim to codzienność życia naszej szkoły. Tym razem, 15 maja wybraliśmy się do Poznania, na Skałkę do kościoła św. Wojciecha gdzie w podziemiach znajduje się Krypta Zasłużonych Wielkopolan, a wśród nich doczesne szczątki Józefa Wybickiego. Dodatkową ciekawostką jest fakt,   że obecnym rezydentem kościoła św. Wojciecha jest były uczeń parkowskiej  szkoły  ks. Trojan Marchwiak.

140-osobowa grupa uczniów i opiekunów z Parkowa swój pobyt  w Poznaniu rozpoczęła od złożenia znicza u grobu zmarłego  w ubiegłym tygodniu długoletniego proboszcza parafii św. Wojciecha   i opiekuna Krypty księdza Marka Kaisera. Następnie  mszę św. w kościele na Skałce  odprawili ksiądz Jan Andrzejewski i ksiądz Paweł Haczyński. Po zakończeniu mszy wszyscy udaliśmy się do Krypty Zasłużonych Wielkopolan. Tam złożyliśmy biało-czerwoną wiązankę kwiatów obok trumny patrona oraz urny z sercem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Mogliśmy poznać również miejsce spoczynku innych sławnych Wielkopolan, m.in.: dowódcy powstania listopadowego Ignacego Prądzyńskiego, odkrywcy Australii Pawła Edmunda Strzeleckiego, rektora UAM Heliodora Święcickiego, kompozytora Feliksa Nowowiejskiego i wielu innych. Będąc na wzgórzu  św. Wojciecha nie mogliśmy nie zatrzymać się przy pomniku poświęconym żołnierzom Armii Poznań. Uczniowie z pietyzmem dotykali nazw miejscowości gdzie walczyli Polacy podczas kampanii wrześniowej.

Po spotkaniu z patronem wycieczka podzieliła się na grupy. Najmłodsi za cel obrali sobie Stare Zoo. Małpy, lemury, kozy, owce, osły, strusie, alpaki, jaszczury wzbudziły olbrzymie zainteresowanie naszych milusińskich. Gimnazjaliści tymczasem wybrali się na Ostrów Tumski. Grupa pod opieką dyrektor Marii Cisowskiej udała się na wystawę Bramy Poznania. Brama Poznania to interaktywne centrum poświęcone historii Ostrowa Tumskiego. Zostało ono podzielone na cztery sale, które opowiadają chronologiczne historię najstarszego polskiego grodu - od czasów jego założenia, przez okres Chrztu Polski, powstanie Akademii Lubrańskiego  po czasy współczesne. Wizualny pokaz historyczny o pierwszych wiekach naszej ojczyzny zrobił na wszystkich wielkie wrażenie. Druga grupa miała okazję „dotknąć” żywej historii zwiedzając Katedrę, a zwłaszcza kryptę Katedry gdzie znajdują się zachowane fragmenty świadczące  o tym, że to tutaj, na Ostrowie Tumskim książę Mieszko I przyjął chrzest. To była niezwykła lekcja historii.

Bogaty program wycieczki sprawił, że już niewiele czasu zostało na tradycyjne wizyty w McDonaldzie i w Plazie.

>>>GALERIA <<<


Parkowo, 07 maja 2014 roku

PARKOWIANIE W SEJMIE I TVP

Już o 4.00 rano (właściwie środek nocy) z Parkowa do Warszawy wyruszyła 41-osobowa grupa uczniów i opiekunów z Zespołu Szkół w Parkowie. Celem wyjazdu była wizyta w sejmie RP oraz zwiedzanie Telewizji Publicznej na Woronicza.

Na pierwszy ogień udaliśmy na Wiejską,  gdzie o godz. 9.00 rozpoczęła  swoje posiedzenie izba poselska parlamentu. Po przejściu dokładnej – a nawet niezwykle skrupulatnej – kontroli zasiedliśmy na galerii, z której mieliśmy możliwość oglądać obrady Sejmu, które prowadził vicemarszałek Jerzy Wenderlich. No cóż, liczba posłów na Sali (12) nie powalała z nóg. Gdzie była reszta? Podobno pracowali na komisjach. My na szczęście się nie nudziliśmy. Wystąpienia posłów ubarwiał nam nasz przyjaciel, poseł Wojciech Ziemniak barwnie opowiadając o samym Sejmie jak i pracy w nim sypiąc anegdotami niczym z rękawa. Wspierał go dzielnie inny poseł PO z Raciborza  Henryk Siedlaczek. Po wyjściu z galerii przeszliśmy do jednej z sal sejmowych gdzie oprócz wysłuchania dalszej tyrady  posła Ziemniaka każdy z nas mógł potrzymać w dłoni laskę marszałkowską i „odstukać” rozpoczęcie bądź zamknięcie obrad. Blisko półtoragodzinny pobyt w najważniejszej izbie polskiego parlamentu minął nam niczym z bicza trzasł.

Zwiedzanie telewizji rozpoczęliśmy od Studia Sport. Przewodnik, Piotr Auerbach – były kostiumolog i scenograf teatralny – dokładnie przedstawił nam w jaki sposób powstają programy sportowe prowadzone przez red. red.: Babiarza, Kurzajewskiego czy Szpakowskiego. Kolejnym miejscem, które poznaliśmy było olbrzymie, 650-metrowe studio gdzie realizuje się bądź były realizowane takie programy jak m.in.: „Hit dekady”, „Jaka to melodia” , „Wielka Gra”. Znacznie mniejsze, następne studio, które odwiedziliśmy to „królestwo” Agaty Młynarskiej gdzie realizowany jest jej cykliczny program (o 18.30) „Świat się kręci”. Siedząc na fotelach na środku sceny poczuliśmy się jak prowadzący i goście tego programu. Podobne uczucie mieliśmy w kolejnym pomieszczeniu gdzie przygotowywany jest  codzienny, poranny program „Pytanie na śniadanie”. Każdy mógł stanąć po jednej jak i drugiej stronie kamery. Wizytę w telewizji zakończyliśmy w … muzeum telewizyjnym. Pierwsze kamery, pacynki, kostiumy przeniosły nas do początków telewizji czyli do roku 1951. Znający świetnie temat pan Piotr długo mógłby nam opowiadać o historii, ciekawostkach z życia telewizji gdyby nie upływający czas.

Jeszcze tylko obowiązkowa wizyta na „Pływalni Narodowej”, o pardon, Stadionie Narodowym, spacer po Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu: Pałac Prezydencki, Pałac Prymasowski, Grób Nieznanego Żołnierza, kolumna Zygmunta, Zamek Królewski i wizyta stolicy dobiegła końca. Aha, byłbym zapomniał, nie obyło się bez wizyty w warszawskim McDonaldzie.

>>>GALERIA <<<


Parkowo, 29 listopada 2013 roku

WYCIECZKA DO POZNANIA

29 listopada 2013 uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą i opiekunami uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Poznania. Zwiedzali tam Stary Rynek, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Powstania Wielkopolskiego a na koniec obejrzeli film w kinie pt. „Ratujmy Mikołaja”. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzenia rynku, po czym uczniowie udali się z opiekunami na lekcje muzealną związaną z pracą archeologa. W ramach zajęć zaprezentowany został im warsztat pracy archeologa, przyrządy do wykopywania z ziemi przedmiotów; po czym mieli do wykonania kilka zadań m.in. sklejenie z kawałków popielnicy z kultury pomorskiej, zaznaczenie planu stanowiska archeologicznego. Dodatkowo zwiedzali wystawy stałe z okresu starożytności i początków państwa polskiego oraz wystawy czasowej. Natomiast w Muzeum Powstania Wielkopolskiego uczniowie obejrzeli film pt. „Zdobycie Ławicy” i zostali oprowadzeni po salach muzeum. Mieli możliwość przyjrzenia się jak wyglądały mundury powstańcze, zabytki związane z powstaniami XIX stulecia. Po tych atrakcjach wszyscy udali się do kina, gdzie mogli obejrzeć film animowany.

>>>GALERIA<<<


Parkowo, 25 listopada 2013 roku

Z WIZYTĄ W POZNANIU

    Pracowicie spędzili czas uczniowie parkowskiego gimnazjum podczas wycieczki do Poznania zorganizowanej 25 listopada br. Grupa 46 gimnazjalistów pod opieką pp. dyr. Marii Cisowskiej, Doroty Mąderek oraz Marzeny i Krzysztofa Działo wyruszyła wczesnym rankiem do Poznania, aby miło, ale i efektywnie spędzić czas.  Pierwszym celem było Cinema Plaza gdzie wyświetlano film „Mój biegun”. Niezwykła, wzruszająca historia Jasia Meli, który potrafił pokonać  największe trudności i zwyciężyć wracając do normalnego życia, a następnie  zdobywając  z M. Kamińskim obydwa bieguny. Nie było chyba nikogo na sali, któremu nie zalśniłaby łza w oczach.
    Po wizycie w kinie wycieczka podzieliła się na dwie grupy. Jedna udała się na zwiedzanie nowego dworca autobusowo-kolejowego City Center, a druga – uczniowie klas trzecich Gimnazjum – na sesję Sejmiku Wojewódzkiego. Powitani tam zostaliśmy uroczyście przez przewodniczącego Sejmiku Lecha Dymarskiego i przez ponad godzinę mogliśmy obserwować obrady na temat przyszłorocznego budżetu. Młodzież miała niepowtarzalną okazję, aby na własne oczy obserwować działania samorządu lokalnego.
    Około godziny 13.30 obydwie grupy połączyły się i błyskawicznie przemieściły się na ulicę Franciszkańską 2 do Kościoła Franciszkanów. W podziemiach kościoła zorganizowano wystawy „Makiety dawnego Poznania”. My wybraliśmy wystawę „Makieta XVII-wiecznego Poznania”. Na 27 minut przenieśliśmy się w czasie poznając historię Poznania od chwili powstania, aż do XVII wieku. Będąc w podziemiach kościoła Franciszkanów nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności zwiedzenia samego Kościoła zwłaszcza, że  Kościół Franciszkanów w Poznaniu jest Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej. Niewielki obraz, kopia Salus Populi Romani, został uznany przez władze kościelne za cudowny jeszcze przed wybudowaniem tutejszego kościoła. Wizyta w świątyni na wszystkich zrobiła kolosalne wrażenie.
    Po uczcie duchowej pozostały nam jeszcze zakupy w Plazie oraz wizyta w McDonalds  i musieliśmy wracać do domu. Zmęczeni, ale zadowoleni z udanej wycieczki wróciliśmy do Parkowa.

Parkowo, 29 pażdziernika 2013 roku

KLASA IV W MUZEUM REGIONALNYM W  ROGOŹNIE

29 października 2013 roku uczniowie klasy IV uczestniczyli w zajęciach muzealnych zorganizowanych przez Muzeum Regionalne w Rogoźnie. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z wystawami stałymi przyrodniczą i etnograficzną oraz wystawą czasową poświęconą zawodzie pszczelarza. Największą ciekawostką okazała się zamknięta w specjalnej drewnianej skrzynce królowa-pszczół z małym rojem. Poza tym mieli możliwość obejrzenia jak na przestrzeni wieków zmieniały się kształty uli oraz urządzenia do pozyskiwania miodu. Dodatkowo dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa etnograficzna, gdzie uczniowie zapoznali się z sprzętami gospodarstwa domowego. Nawiązała się żywa dyskusja z panią, gdzie uczniowie takie przyrządy widzieli i jak z nich korzystali. Pozostała nam do zobaczenia jeszcze wystawa historyczna, jednak ze względu na brak czasu przełożone zostało to na następny raz.


Parkowo, 14 września 2013 roku

20 x  RACOT

 

Dziewiętnaście lat temu, we wrześniu 1994 roku nasz przyjaciel, ówczesny dyrektor szkoły w Racocie (dzisiaj poseł) Wojtek Ziemniak zorganizował po raz pierwszy Bieg Olimpijski.  Impreza miała na celu popularyzację biegania oraz zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie poprzez udział w masowych imprezach sportowych, w których liczy się start, a nie zajęte miejsce na mecie. Hasłem imprezy jest: "jeżeli stanąłeś na starcie biegu, to już zwyciężyłeś - choćbyś przybiegł ostatni". Pierwszy Bieg odbył się na dystansie 3 km. Od następnego roku trasa biegu wynosi 5 km.  W 1995 r. Bieg odbył się pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Taki patronat miały tylko dwie imprezy w Europie! Rokrocznie w biegu udział bierze kilka tysięcy osób. Rekord padł w 1996 r., kiedy bieg ukończyło ok. 5000 osób!

Jako jeden z najstarszych Klubów Olimpijczyka otrzymaliśmy zaproszenie z Racotu  i braliśmy udział w pierwszym Biegu. Później jeszcze wielokrotnie uczestniczyliśmy w olimpijskiej imprezie organizowanej przez naszych przyjaciół z Racotu zawsze wywożąc stamtąd wspaniałe wrażenia zarówno   z organizacji, atmosfery oraz spotkań z dziesiątkami słynnych olimpijczyków, działaczy sportowych, kulturalnych i samorządowych (a także wywożąc cenne nagrody).

W tym roku Wojtek już po raz dwudziesty zorganizował Bieg Olimpijski. Zrozumiałe więc było, że i na tym Biegu nie mogło zabraknąć uczniów z Parkowa. Nie zważając na „płaczące” niebo ponad 40-osobowa grupa uczniów pod opieką pp. D. Mąderek, M. Nowak  oraz M. i K. Działo ruszyła rankiem do Racotu, aby uczcić olimpijskie święto. Kiedy dotarliśmy do Racotu deszcz przestał padać jakby niebo czuwało nad organizatorami z Racotu.

Po raz kolejny okazało się, że nawet zachmurzone niebo nie odstraszyło miłośników biegania i olimpizmu. Blisko dwa tysiące biegaczy i specjalistów od nordic walking  stanęło na starcie biegu. Obok zwykłych miłośników biegania nie zabrakło jak co roku znanych olimpijczyków i paraolimpijczyków:   Grzegorza Nowaka, Andrzeja Wróbla, Roberta Maćkowiaka, Pawła Piotrowskiego, Tadeusza Kulczyckiego, Marty Langner oraz przedstawicieli PKOl-u Elżbiety Kwiatkowskiej i Ministerstwa Sportu Macieja Pliszki .

Tradycją jest to, że impreza odbywa się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim.
Symboliczny znicz w tym roku zapalił czterokrotny medalista igrzysk paraolimpijskich Paweł Piotrowski, a flagi: Szkolnego Związku Sportowego  i olimpijską na maszt wciągnęli uczniowie racockich szkół.
 A potem wszyscy, bez wyjątku: goście, samorządowcy, olimpijczycy; starsi i młodsi (najstarszy uczestnik miał 80 lat, a najmłodszy niespełna dwa) przeszli na trasę biegu.  I tak jak co roku nie było zwycięzców i zwyciężonych,  gdyż zwycięzcami byli wszyscy ci, którzy pokonali trasę biegu czy to biegnąc, czy idąc   ( z kronikarskiego obowiązku podam tylko, że z naszych uczniów pierwszy na metę przybiegł Kacper Cieślik mieszcząc się w pierwszej pięćdziesiątce biegaczy).

Po raz kolejny już uczestnicząc w Biegu Olimpijskim tworzymy tam jedną wielką rodzinę witając się przed biegiem i w trakcie jego trwania jak dobrzy znajomi.  A po jego zakończeniu już umawialiśmy się na spotkanie za rok.


>>> GALERIA <<<ROK SZKOLNY  2012/2013

WSPÓŁPRACA Z PAŃSTWOWĄ STRAŻĄ POŻARNĄ W OBORNIKACH

 

W maju 2013r. uczniowie klasy IV i V razem z wychowawcami odwiedzili Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach. Podczas wizyty uczniowie mieli szansę przyjrzeć się z bliska pracy strażaka oraz uzyskać informację, jak należy zachować się w razie nagłego pożaru. Uczniowie mogli zajrzeć nie tylko do garażu czy strażackiego auta, ale także do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP, a zawodowi strażacy opowiedzieli dzieciom o swojej pracy i zapewnili mnóstwo dodatkowych atrakcji. Dzieci z wielką radością przymierzały stroje strażaków, dowiedziały się jak wygląda wóz strażacki zwiedzając jego wnętrze oraz miały okazję za pomocą prawdziwego strażackiego węża polać wodą rośliny na terenie straży.

Wizyta w Komendzie Straży Pożarnej oraz rozmowa z pracownikami tej instytucji umożliwiła uczniom poznanie pracy strażaka i odpowiedzialności, jaką niesie za sobą wykonywanie tego zawodu. Ponadto uczniowie uzyskali informację, jak należy postępować, aby uniknąć sytuacji problemowych.

>>>GALERIA<<<


WIZYTA W STAROSTWIE POWIATOWYM W OBORNIKACH

 

                Wiosną 2013r uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie wraz z wychowawcami odwiedzili Starostwo Powiatowe w Obornikach. Zdobyli tam nowe wiadomości dotyczące funkcjonowania Starostwa. Wycieczkę powitał zastępca starosty, Pan Andrzej Okpisz, który zapoznał ją z tajnikami funkcjonowania samorządu. Dzieci mogły przypatrzeć się pracy urzędników, zobaczyć gdzie obraduje Rada Powiatu Obornickiego, pracuje starosta, wicestarosta oraz członkowie Zarządu, a także gdzie mieszczą się poszczególne wydziały. Wicestarosta opowiedział m.in. jakie zadania realizuje powiat oraz oprowadził młodych, ciekawych świata gości po biurach. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyglądali się pracy urzędników oraz mapom, komputerom, tablicom rejestracyjnym i stosom dokumentów, zadając przy tym mnóstwo pytań i z uwagą wysłuchując odpowiedzi.

                Dzięki wizycie w Starostwie Powiatowym uczniowie nie tylko uzyskali dodatkowe informacje na temat działalności tej placówki, ale również udowodnili, że potrafią właściwie zachować się w miejscach publicznych.

Z WIZYTĄ W URZĘDZIE MIEJSKIM
ORAZ W STRAŻY MIEJSKIEJ W ROGOŹNIE

        W kwietniu 2013 roku z wychowankami klasy IV odwiedziliśmy Urząd Miejski w Rogoźnie. Podczas wizyty w Urzędzie uczniowie zostali zapoznani z zadaniami, jakie wykonuje ta instytucja, uzyskali informację, w jakim celu do urzędu zgłaszają się interesanci oraz mieli szansę spotkać się zastępcą Burmistrza Gminy Rogoźno, Panem Krzysztofem Ostrowskim, który opowiedział zainteresowanym o swojej pracy i obowiązkach, jakie wynikają ze sprawowanego stanowiska. Ponadto Pan Błażej Cisowski przedstawił prezentację multimedialną o naszej gminie - historii ciekawych zabytków naszej okolicy.

   Dzięki współpracy z Urzędem Miejskim uczniowie uzyskali dodatkowe informacje na temat działalności powyższej instytucji, wiedzą, na czym polega praca urzędnika oraz mieli możliwość kształtowania postawy właściwego zachowania się w miejscach publicznych.

     W budynku Urzędu Miejskiego w Rogoźnie mieści się również Straż Miejska, do której także udaliśmy się. Przedstawiciel straży miejskiej opowiedział dzieciom o pracy strażnika miejskiego, obowiązkach, jakie do niego należą oraz przedstawił kilka sytuacji, w jakich interweniują strażnicy miejscy. Uczniom zaprezentowano także uniformy oraz sprzęt, z jakiego korzystają strażnicy miejscy.

>>>GALERIA<<<


WYCIECZKA DO TORUNIA

                W grudniu 2012 r. uczniowie klasy II, IV i V razem z wychowawcami udali się na wycieczkę do Torunia. Po dotarciu do celu podróży, na początku odwiedziliśmy Muzeum Piernika, gdzie uczniowie mieli możliwość poznać staropolski przepis na pierniki oraz pod okiem wykwalifikowanych piekarzy, samodzielnie upiec przepyszne smakołyki.

                Kolejnym punktem wycieczki był seans w Planetarium. W trakcie filmu pt.: „8 Planet” uczniowie zdobyli nowe wiadomości na temat planet w naszym układzie słonecznym, dowiedzieli się jak rozpoznawać gwiazdy oraz uzyskali podstawowe informacje związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi. Po seansie w Planetarium rozpoczęliśmy zwiedzanie Torunia:

 • Dom Kopernika
 • Pomnik M. Kopernika
 • Ratusz Staromiejski
 • Dwór Artura
 • Krzywą Wieżę
 • Spichlerze – mury obronne

Po całym dniu pełnym atrakcji i niezapomnianych wrażeń, w godzinach wieczornych powróciliśmy do Parkowa.

BIEG OLIMPIJSKI W RACOCIE – WSPOMNIENIA    Z LONDYNU

 

   Ponad 2,5 tysiąca dzieci, młodzieży i dorosłych biegaczy z całego kraju wzięło udział w XIX Biegu Olimpijskim organizowanym przez Gimnazjum  w Racocie z naszym przyjacielem, posłem Wojtkiem Ziemniakiem na czele.
       Jak co roku nie mogło zabraknąć w tym święcie olimpijskim sporej grupy miłośników olimpizmu i biegania z Parkowa. Tym razem ponad 4-kilometrową trasę pokonało 42 uczniów i ich opiekunów z Zespołu Szkół w Parkowie. Za swój wysiłek nagrodzeni zostaliśmy specjalną statuetką i dyplomem honorowym  od minister edukacji Krystyny Szumilas.
    W Biegu Olimpijskim obok wielu dostojnych gości reprezentujących władze wojewódzkie i PKOl nie zabrakło – zresztą tradycyjnie -  sportowców olimpijczyków. Tym razem swoją obecnością Bieg zaszczyciły olimpijki   z Londynu:  dwudziesta piąta triathlonistka Igrzysk Olimpijskich Agnieszka Jerzyk (młodzieżowa mistrzyni świata) oraz złota medalistka igrzysk paraolimpijskich    w skoku w dal Karolina Kucharczyk (zarazem rekordzistka świata z wynikiem 6 metrów).  Nie musimy w tym momencie chyba dodawać, że obydwie zadeklarowały udział w imprezach organizowanych przez Zespół Szkół i Klub Olimpijczyka w Parkowie.
      Za rok XX, jubileuszowy, Bieg Olimpijski. Już dziś wszyscy, którzy byli na Biegu w tym roku stwierdzili: musimy znowu tam być.

ROK SZKOLNY 2011/2012


Olimpijski bieg…

    Już po raz XVIII w Racocie odbył się w sobotę, 10 września Bieg Olimpijski organizowany przez niezmordowanego propagatora idei olimpijskiej, posła Wojciecha Ziemniaka. W tym roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało patronat Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej nad biegiem w Racocie. W biegu wzięło udział ponad trzy tysiące amatorów aktywnego wypoczynku. Oczywiście nie mogło na tej imprezie zabraknąć silnej ekipy z Zespołu Szkół  w Parkowie i działającego w nim Klubu Olimpijczyka.

       
45-osobowa grupa z Parkowa wzięła udział w pięciokilometrowym biegu razem z wybitnymi postaciami polskiego sportu i olimpizmu, wśród których byli: medaliści igrzysk – Dariusz Goździak (pięcioboista, złoty medalista z Barcelony), Marek Łbik (kajakarz, 2-krotny medalista z Seulu), Marian Sypniewski (florecista, 2-krotny medalista z Moskwy i Barcelony), Grzegorz Nowak (wioślarz, medalista z Moskwy) i Paweł Rańda (wioślarz, srebrny medalista z Pekinu); uczestnicy IO oraz medaliści MŚ i ME: Mieczysław Łopatka (koszykarz, czterokrotny uczestnik IO), Jan Brzeźny (kolarz), Sławomir Mocek (szermierz), Agnieszka Zbytek (wioślarka); paraolimpijczyk - Rajmund Rasiak (siatkarz), znawcy olimpizmu: prof. Wojciech Lipoński i dziennikarz Polskiego Radia Henryk Urbaś.  Sporo postaci z tego grona to nasi znajomi, goście parkowskich imprez (Łbik, Sypniewski, Nowak, Lipoński, Urbaś). Z resztą nawiązaliśmy już kontakty i w bieżącym roku szkolnym zadeklarowali , że będą naszymi gośćmi na tradycyjnych imprezach organizowanych przez Zespół Szkół w Parkowie.

        Bieg Olimpijski rozpoczęło uroczyste otwarcie z wywieszeniem flag: narodowej, unijnej i olimpijskiej. Tradycyjnie ważnym elementem otwarcia było zapalenie znicza, którego dokonał złoty medalista w drużynie w pięcioboju w Barcelonie Dariusz Goździak. Oficjalnie imprezę otworzył wojewoda wielkopolski Piotr Florek.  A potem był bieg.  5-kilometrową trasę każdy pokonywał tak jak umiał: biegnąc bądź idąc zgodnie z dewizą coubertinowską: „jeśli stanąłeś na starcie już zwyciężyłeś, choćbyś przybiegł ostatni”. Również wszyscy członkowie parkowskiej ekipy pokonali trasę wokół hippodromu, w tym  po raz kolejny jadący na wózku uczeń naszej szkoły Marcin Nowak, któremu dzielnie pomagali jego koledzy w pokonywaniu trasy.
          
           Po biegu wszyscy chętnie pałaszowali bułkę z kiełbasą i lody oraz oczekiwali na wyniki losowania nagród. Niestety, tym razem telewizory, rowery górskie, aparaty cyfrowe, wycieczka do Turcji nie trafiły w nasze ręce. Mimo tego wszyscy zmęczeni,  ale szczęśliwi wróciliśmy do domu zapowiadając wizytę za rok na XIX Biegu Olimpijskim.ROK SZKOLNY 2010/2011

WYCIECZKA DO JEDNOSTKI WOJSKOWEJ W ŁASKU

            14.04.2011r.  44 czterech uczniów Zespołu Szkół w Parkowie wraz z opiekunami udało się na wycieczkę do Bazy Lotnictwa Taktycznego Jednostki Wielozadaniowej w Łasku (255 km od Parkowa). Jest to najnowsza w Europie baza wielozadaniowa, pełni ważną funkcję w systemie obronnym Rzeczypospolitej Polskiej. To jednostka o nowych strukturach, spełniających wymagania NATO. Głównym zadaniem bazy jest zabezpieczenie szkolenia samodzielnych eskadr lotniczych,  a w szczególności 10 eskadry lotnictwa taktycznego, a także zabezpieczenia działań wojsk sojuszniczych.

Zanim jednak dotarliśmy do 32 Bazy Lotnictwa postanowiliśmy wstąpić do Zduńskiej Woli, aby zobaczyć muzeum św. Maksymiliana Kolbe. Muzeum mieści się w domu, w którym urodził się M. Kolbe. Znajdująca się tam wystawa ma charakter biograficzno-historyczny. Ukazuje kolejne etapy życia i działalności Świętego Maksymiliana, Jego drogę do świętości ze Zduńskiej Woli przez Polskę i świat, aż do męczeńskiej śmierci w bunkrze głodowym KL Auschwitz. Uzupełnieniem wystawy są dokumenty, świadectwa, dyplomy cechowe, fotografie i pocztówki ukazujące dawną społeczność katolicką na tle wielokulturowej i wielonarodowościowej Zduńskiej Woli.

Napełnieni wiedzą o tak wspaniałym Polaku z niecierpliwością wypatrywaliśmy pośród   gęstego lasu bazę lotnictwa. Już u bram jednostki dało się odczuć powagę i dyscyplinę miejsca, do którego się udajemy. Z niezwykła otwartością przyjął nas pod „swoje skrzydła” porucznik Marek Kwiatek , który z ogromnym zaangażowaniem odkrywał tajniki polskiego lotnictwa.

Na początku mogliśmy zobaczyć Wojskową Straż Pożarną, która zaprezentowała nam urządzenia , którymi dysponuje. Pozwoliła „namacalnie” sprawdzić jak czuje się strażak w wozie strażackim, kasku , a na koniec odbył się pokaz lania wody. Następnie udaliśmy się na ogromny plac, na którym ustawione były znane nam do tej pory tylko ze zdjęć różnorodne samoloty, stanowiące część muzealną. Kolejnym elementem naszej wycieczki była wizyta w budynku gdzie m.in. p. Kwiatek zaprosił nas do sali odpraw, w której w sposób konkretny i rzeczowy (pokaz slajdów) przedstawił nam budowę, możliwości bojowe i najnowocześniejsze udoskonalenia samolotów F-16 . Mieliśmy okazję wędrować wspólnymi korytarzami z lotnikami gotowymi do lotu. Niezwykle interesującym elementem naszej wycieczki była wizyta w pokoju, w którym lotnicy przygotowują się do lotu. Pani Baranowska na rozkaz p. Kwiatka została ubrana w kombinezon przeciwciążeniowy. Każdy z uczestników wycieczki miał okazję  włożyć hełm lotniczy. Po niezwykle ekscytujących przymiarkach przyszedł czas na najważniejszą część naszej wycieczki – pokaz lotów F-16. Mogliśmy zobaczyć F-16 z odległości 5 metrów podczas kołowania, na twarzach czuliśmy ciepło bijące z ogromnych silników.  Niezapomnianym momentem było wzbijanie się w przestrzeń powietrzną tych ogromnych „orłów” ta chwila na długo pozostanie w naszej pamięci.    

         >>>> GALERIA <<<<                                             >>>> GALERIA <<<<  
              Muzeum św. Maksymiliana Kolbe                                 Baza Lotnictwa w Łasku                    

WYCIECZKA DO BERLINA

        11 grudnia 2010 r. uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie odwiedzili jedno z najpiękniejszych miast położonych nad Szprewą  i  jedną z najważniejszych metropolii europejskich – Berlin. Czas organizacji wycieczki zbiegł się z przygotowaniami berlińczyków do obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Ujrzeliśmy Berlin w świątecznej krasie, oświetlony milionami lodowych światełek, przystrojonego choinkowymi ozdobami i oferującego na kolorowym Jarmarku Bożonarodzeniowym mnóstwo słodkości, całą gamę pysznych potraw i napojów,  ozdób i bibelotów. Wszystko przepełnione muzyką świątecznych przebojów         i kolęd. Trudno nam było oderwać oczy od natłoku produktów, a nastrój panujący w  świątecznym Berlinie nie pozwalał nam wracać do Polski.
        Najbardziej zachwyciła nas przystrojona aleja Unter den Linden, tutaj poczuliśmy majestat i splendor europejskiej stolicy. Później Brama Brandenburska – symbol triumfu pokoju.
Przepiękna fontanna Neptuna , uśpiona zimowym snem, otoczona wielkim lodowiskiem. Tuż obok wieża telewizyjna, Wyspa Muzeów, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Nowoczesna Europa – Center , z wodnym zegarem, setką sklepów, barów i kawiarenek. Tuż obok fragmenty muru berlińskiego.
Największa turystyczna atrakcja Berlina – Reistag i  Muzeum techniki.

        WIELKA WYGRANA!!!        

Byliśmy w Racocie

   Halina Aszkiełowicz-Wojno,  Marek Leśniewski, Marian Sypniewski, Ryszard Podlas, Robert Maćkowiak, Jan Cych, Andrzej Wróbel, Marzena Kościelniak - oto gwiazdy, które świeciły tego roku podczas Biegu Olimpijskiego w Racocie.
Razem z nimi pięciokilometrową trasę pokonało ok. 2,5 tysiąca biegaczy, a wśród nich       36-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół w Parkowie.

Bieg Olimpijski rozpoczął się zgodnie z olimpijskim ceremoniałem od wciągnięcia na maszt flagi olimpijskiej oraz biało-czerwonej, a następnie znicz zapaliła tegoroczna mistrzyni Polski w biegu na 400 m ppł Marzena Kościelniak.

Po części oficjalnej przyszła pora na bieg. Intencją biegu w Racocie jest sam udział, zwycięzcami zaś wszyscy, którzy stają na starcie. Ta coubertinowska dewiza przyświeca również naszej innowacji pedagogicznej "One world, one dream", którą rozpoczęliśmy w ubiegłym roku. Jednym z elementów tej innowacji jest integracja z osobami niepełnosprawnymi. Stąd też udział w biegu w grupce z Parkowa Marcina Nowaka.     Pokonał on na wózku inwalidzkim całą 5-kilometrową trasę przy pomocy swoich kolegów: Gracjana i Patryka. Już sam fakt ukończenia biegu był wielką frajdą dla wszystkich jego uczestników.

Po zakończeniu biegu odbyło się losowanie dziesiątek nagród wśród tych co ukończyli bieg. Jedna z nagród - rower górski ufundowany przez burmistrza Krzywinia Pawła Buksalewicza - trafiła w ręce Marcina, co wywołało wielką radość zarówno  u samego zainteresowanego i u jego mamy, ale również w całej grupce z Parkowa.

 Udział w Biegu Olimpijskim, możliwość kontaktu z wielkimi gwiazdami polskiego sportu, słoneczna pogoda - czy potrzeba czegoś więcej by miło spędzić sobotni, wrześniowy dzionek? Podczas imprezy udało nam się nawiązać wiele kontaktów z olimpijczykami czego efektem będzie prawdopodobnie bardzo ciekawe spotkanie w Parkowie olimpijskiej rodziny siatkarskiej. Ale o tym na razie cicho, sza...
Informacje dla rodziców
Oddział przedszkolny
Kalendarium roku szkolnego
Plan imprez
 i uroczystości

Podręczniki
Konkursy szkolne
Plan lekcji

Dokumenty szkolne
Dowozy do szkoły

Oferta edukacyjna
Świetlica szkolna
Zajęcia pozalekcyjne
Pielęgniarka szkolna
Pedagog szkolny
Doradztwo zawodowe
Biblioteka szkolna
SKO
Imprezy cykliczne
Wycieczki szkolne

Napisz do nas

ko
MEN

          Opracowanie strony:  Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Parkowie